С настъпването на есента и края на летния период вниманието на финансовите пазари се насочва към решенията на централните банки и тяхното въздействие върху глобалните икономики. През последните месеци темите за стагфлация, икономическия растеж и инфлационните процеси са в центъра на дискусиите сред инвеститорите и експертите. Но какво точно можем да очакваме и как ще се отразят тези процеси върху българската и регионалната икономика?
Екипът на Money.bg реши да попита експертите Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в "Елана Трейдинг", Красимир Йорданов, портфолио мениджър в "Скай управление на активи" АД, и Ангел Диков, старши дилър трейдинг на ОББ. Те ще бъдат водещи панелисти във форума "Силата на инвестициите", който предстои да се проведе на 1 октомври 2024 година в столичния хотел InterContinental.
Очаквания за Централните банки и ефекта върху икономиките
Според Цветослав Цачев пазарите се намират в очакване на ключови решения от страна на централните банки, особено Федералния резерв на САЩ. Европейската централна банка и няколко други вече предприеха мерки за намаление на лихвите, което прави политиката на Федералния резерв още по-важна за глобалната икономика. Цачев отбеляза, че фокусът не е толкова върху конкретния размер на лихвените понижения, а върху продължителността на този процес. Това има пряко значение за корпоративното кредитиране и потребителските кредити, като евентуално намаление на лихвите ще се отрази на ипотечните кредити и финансирането на бизнеса.
Цачев подчерта, че поевтиняването на долара би имало позитивен ефект върху Европа и икономиките извън САЩ, като Китай, Индия и Бразилия. Според него, ако световната стагнация продължи, тя може да прилича повече на Голямата депресия от 30-те години на 20-ти век, отколкото на съвременните икономически кризи.
Роля на лихвената политика в САЩ и Европа
Красимир Йорданов акцентира върху това, че лихвената политика в САЩ няма същото влияние върху икономиката, както в Европа. В САЩ експанзията се основава предимно на покачването на доходите, а не на разширение на кредитирането. Това е причината рязкото повишаване на лихвите да не е довело до съществено забавяне на икономиката или до по-сериозен ефект върху инфлацията.
Според Йорданов, Федералният резерв ще продължи да наблюдава икономическата активност и покачването на безработицата, преди да пристъпи към намаление на лихвите. В случай на икономическа рецесия, обаче, можем да очакваме по-бързо намаление на лихвите.
Валутните пазари и търговията с дълг
Ангел Диков отбеляза, че за инвеститорите в дългови инструменти ситуацията на пазара е особено напрегната, тъй като очакваните промени в лихвените политики на централните банки оказват директен ефект върху цените на облигациите и дълговите инструменти.
Диков подчерта, че в периода на растящи лихви много инвеститори се насочват към краткосрочни инструменти или към валути като швейцарския франк и японската йена, които традиционно се възприемат като по-безопасни в условия на несигурност. Той също така отбеляза, че при евентуално намаление на лихвите от страна на Федералния резерв, търсенето на държавни облигации ще нарасне, тъй като инвеститорите ще се стремят да заключат доходност при все още относително високи лихви.
Според Диков, валутните пазари са подложени на значителни колебания поради напрежението между основните икономически блокове - САЩ, Европа и Азия. Волатилността на долара и йената, както и на еврото, ще остане висока, докато централните банки не дадат ясна индикация за бъдещите си политики. Особено внимание следва да се обърне на инфлационните очаквания в САЩ и Европа, които ще имат ключова роля в определянето на бъдещата валутна динамика.
Можете да научите повече от лекторите, както и да зададете своите индивидуални въпроси, ако дойдете на форума "Силата на инвестициите".