Безусловният базов доход е тема, която през определен период от време започва да циркулира в информационното пространство с нова сила. През миналата година тя беше водеща тема в държави като Финландия, Холандия, Швейцария и Канада.
Властите в скандинавската държава решиха експериментално да въведат т.нар. гражданска заплата в размер около 800 евро за периода между 2017 и 2018 година. В холандския град Утрехт също обявиха, че ще осъществят подобен проект за месечно възнаграждение от 890 евро.
Швейцария беше на кантар по отношение на безусловния базов доход и през юни проведе референдум по този въпрос, като близо 78% от гласуващите отхвърлиха идеята.
От друга страна най-малката провинция в Канада - островът Принц Едуард, започна изпълнението на проект за отпускането на гражданска заплата, а властите в Онтарио също обмислят подобна възможност.
Казано накратко концепцията за безусловния базов доход предвижда държавата да изплаща сума с фиксиран размер на всеки свой гражданин на нейната територия. Тези средства трябва да бъдат отделени от всички останали доходи на домакинствата.
Противниците на революционната идея са доста, но тя среща и множество поддръжници и то сред някои от най-популярните предприемачи и бизнесмени в света в момента. Ето и кои са сред ентусиастите сред тях:
Пиер Омидияр, eBay
Източник: GettyImages
През февруари основателят на онлайн платформата за търговия eBay дари 493 хиляди долара на своята филантропска организация Omidyar Network, за да въведе експериментално безусловен базов доход в Кения.
Целта е да се докаже дали това може да възможна алтернатива за промени в политиката за намаляване на бедността и за стимулиране на работата.
Илън Мъск, Tesla и SpaceX
Източник: GettyImages
Шефът на Tesla и SpaceX коментира в интервю през CNBC се обяви в подкрепа на безусловния базов доход заради автоматизацията. Според него хората трябва да се подсигурят, тъй като има опасност машините да "откраднат" работата им.
По отношение на опасността от изместването на работната сила от машините, Мъск коментира:
"Има голям шанс в крайна сметка да се окажем с безусловен базов доход или нещо подобно.".
Андрю Енджи, Coursera и Baidu
Източник: GettyImages
Съоснователят на електронната образователна платформа Coursera и мениджър в китайският интернет гигант Baidu написа в Twitter точно след изборите в САЩ през ноември:
"Повече от всякога се нуждаем от гражданска заплата, за да ограничим пропуските на хората и да осигурим по-добро образование, което да подкрепи подема.".
Преди време той коментира отново темата, като смята, че на нея трябва да се обърне специално внимание. По неговите думи по този начин за правителствата ще бъде по-лесно да финансират ученето през целия живот.
Сам Алтман, Y-Combinator
Източник: GettyImages
Президентът на най-големият старт-ъп инкубатор в Силициевата долина многократно подчертава важността на въвеждането на универсален базов доход, свързана с все по-голямото навлизане на роботите на пазара на труда.
Y-Combinator даде старт на свой експеримент за такова заплащане в Оукланд, Калифорния, за да покаже как действа системата в реалността. От компанията даваха по 2000 долара месечно на 100 човека независимо от това, с което се занимават.
sylvia-petzanova
на 21.06.2017 в 13:38:14 #1Абе не дейте Така бе хора,роботизация ,безословен базов доход 800Евра вЕС.Ами помислихте ли за родните чорбаджии-Бай Ганьовци.Как ще крещят и обиждат,мародерстват, унижават,лъжат ,,горките'' роботчета,Как ще откраднат заплатите на роботите,Абе демек Бай ви Ганя как ще открадне безословния базов доход от НЕгладния,Неработещ работник.Е па немали на обикновенните ора много да им порасне самочуствието,а па чорбаджиите робовладелци масово ша се депресират,как ще се надцакват и фалят кой от кой по-малки заплати дава, и па работниците Нещастни човечета не му бегат,на робота как ще му каже като не ти изнася ей там е вратата,па треа му плаща ремонта в лицензиран сервиз до гроб и т.н.Това не е ли някакво модерно робство но за Богатите,как ша пият кравта на бедните.