Икономистът Томас Майер е известен със своите нестандартни финансови идеи. Някогашният главен икономист на германската банка Deutsche Bank предложи по време на разгара на гръцката финансова криза страната да въведе паралелна валута – Гевро (Geuro). Тя дори беше обсъдена лично с тогавашния финансов министър на Гърция Янис Варуфакис в Атина.
Сега Майер заедно с други двама икономисти – Торстен Полайт и Улрих ван Зинтум, излизат с нова нестандартна идея. Този път тя засяга цялата Еврозона.
Тримата предлагат въвеждането на т.нар. „златно евро”, като посочват две основни причини: да защити вложителите от „натоварването от негативните лихви , както и от инфлационната опасност”. От друга страна икономистите виждат паралелната валута като дългосрочно спасение при евентуално разпадане на Еврозоната.
Авторите обвързват скептицизма към еврото с паричната политика на ЕЦБ. Торстен Полайт е главен икономист на банка Degussa Goldhandelsbank и от години защитник на идеята за златно евро.
Улрих ван Зунтум е преподавател по макроикономика в Университета Мюнстер и същевременно е част от евроскептичната партия Алианс за напредък и възход, която се присъедини към нашумялата Алтернатива за Германия.
Други икономисти обаче са скептични за идеята на тримата си колеги. „Златото е добро”, казва главният икономист на банка Berenberg Холгер Шмийдинг. Но според него то е подходящо като украшение или като допълнение на даден инвестиционен портфейл.
Според него „златото е всичко друго, но не и стабилно”. Почти няма друг актив, който да има способността да поевтинява толкова бързо и да бъде податлив на манипулиране, колкото жълтия метал. „Затова предложението за златно евро не е полезно. Вместо стабилност златото може да се превърне в източник на нестабилност”.
emilioner
на 14.09.2016 в 18:48:31 #1Поредни безумия бълвани от уж някакви икономисти,навремето е имало златен стандарт ненапразно е премахнат.Ще го обясня от най-елементарния ъгъл,При златен резерв всяка една банкнота е обезпечена със злато,тъй като златото е рядък и ценен метал (цялото злато добито до сега на планетата може да се събере в два плувни басейна)значи броят на банкнотите е ограничен от притежаваното злато от дадена централна банка.Като започнат хората да спестяват, изтеглят парите от икономиката търговията услугите.И се получава това че централните банки не могат да осигурят свързващ ресурс между моя труд, твоето производство,неговата услуга и всички стоим бедни и безработни щото централната банка не ще да печата пари да ни с които да си разменяме тия блага дето имаме.През седемдесетте много учени хора осъзнаха това и премахнаха златния стандарт,не всичко е тръгнало гладко. Имало е сътресения разбира се но в дългосрочен план паричното разпространение е довело до по добро благосъстояние на хората като цяло.