Икономистът Томас Майер е известен със своите нестандартни финансови идеи. Някогашният главен икономист на германската банка Deutsche Bank предложи по време на разгара на гръцката финансова криза страната да въведе паралелна валута – Гевро (Geuro). Тя дори беше обсъдена лично с тогавашния финансов министър на Гърция Янис Варуфакис в Атина.

Сега Майер заедно с други двама икономисти – Торстен Полайт и Улрих ван Зинтум, излизат с нова нестандартна идея. Този път тя засяга цялата Еврозона.

Тримата предлагат въвеждането на т.нар. „златно евро”, като посочват две основни причини: да защити вложителите от „натоварването от негативните лихви , както и от инфлационната опасност”. От друга страна икономистите виждат паралелната валута като дългосрочно спасение при евентуално разпадане на Еврозоната.

Авторите обвързват скептицизма към еврото с паричната политика на ЕЦБ. Торстен Полайт е главен икономист на банка Degussa Goldhandelsbank и от години защитник на идеята за златно евро.

Улрих ван Зунтум е преподавател по макроикономика в Университета Мюнстер и същевременно е част от евроскептичната партия Алианс за напредък и възход, която се присъедини към нашумялата Алтернатива за Германия.

Други икономисти обаче са скептични за идеята на тримата си колеги. „Златото е добро”, казва главният икономист на банка Berenberg Холгер Шмийдинг. Но според него  то е подходящо като украшение или като допълнение на даден инвестиционен портфейл.

Според него „златото е всичко друго, но не и стабилно”. Почти няма друг актив, който да има способността да поевтинява толкова бързо и да бъде податлив на манипулиране, колкото жълтия метал. „Затова предложението за златно евро не е полезно. Вместо стабилност златото може да се превърне в източник на нестабилност”.