Страните от Югоизточна Азия трябва да бъдат предпазливи при преговорите с Китай за мащабната инициатива "Един пояс, един път", за да не бъдат хванати в капана на неустойчивия дълг, казват 70 % от отговорилите в проучване, публикувано днес, пише Reuters.

Югоизточна Азия е все по-скептично настроена към присъствието на САЩ в региона като стратегически партньор и източник на сигурност, докато влиянието на Китай се разглежда като нарастващо както политически, така и икономически, показва проучването.

"Традиционното разбиране, че Китай има власт в икономическата сфера, докато Съединените щати упражняват своето влияние в политико-стратегическата област, ще трябва да бъде преразгледано в светлината на резултатите от проучването", се казва в него.

Мегапроектът на Китай "Един пояс - един път": Какви са рисковете

Мегапроектът на Китай "Един пояс - един път": Какви са рисковете

Препоръки от шефа на МВФ Кристин Лагард

Проучването на Института ISEAS-Yusof Ishak, свързан със сингапурското правителство, проучи 1008 респондента от всички десет държави от групата на АСЕАН, от правителствени, академични и бизнес общности, гражданското общество и медиите.

Почти половината от анкетираните заявяват, че основната инициатива на президента Си Дзинпин ще събере АСЕАН "по-близо до орбитата на Китай", докато една трета заявяват, че на проекта липсва прозрачност, а 16% твърдят, че ще се провали.

Голямо мнозинство, или 70%, казват, че техните правителства "трябва да бъдат предпазливи при преговорите по проектите на "Един пояс, един път", за да избегнат неустойчиви финансови задължения към Китай", е гледната точка, най-силно изявена в Малайзия, Филипините и Тайланд.

Някои западни правителства обвиниха Китай в примамване на държави в капана на дълга с инициативата си, обвинение, което Китай отрече.

73% от анкетираните мислят, че Китай има най-голямо икономическо влияние в региона и се смята, че тя има по-голямо политическо и стратегическо влияние от САЩ.

"Новият път на коприната" може да създаде дългови проблеми на редица страни

"Новият път на коприната" може да създаде дългови проблеми на редица страни

И да даде възможност на Китай да придобие контрол над тях

Шест от всеки десет анкетирани заявяват, че влиянието на САЩ в световен мащаб се е влошило отпреди една година и две трети смятат, че американската ангажираност в Югоизточна Азия намалява. Около една трета заявиха, че имат малко или никакво доверие в САЩ като стратегически партньор и доставчик на регионална сигурност.

По-малко от един на всеки десет смятат, че Китай е " добронамерена сила", като почти половината казват, че Пекин има "намерение да превърне Югоизточна Азия в своя сфера на влияние".

Авторите на проучването пишат: "Този резултат ... е призив за пробуждане на Китай да изглади негативния си имидж в Югоизточна Азия, въпреки повтаряното уверение на Пекин в добронамереният ѝ мирен възход".

Имаше призив към Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН) да играе по-активна роля в хуманитарната кризата в Мианмар, въпреки че мнозинството от респондентите търсиха посредничество, а не дипломатически натиск.