Руската централна банка днес намали лихвените си проценти за пръв път от близо година насам в отговор на охлаждащата се инфлация. Облекчавайки паричната си политика регулаторът прави опит  да подкрепи икономическия растеж на страната.

РЦБ понижи основната лихва с 50 базисни пункта до 10,5%, след като през предходните шест поредни заседания тя остави лихвата на ниво от 11,0%. По този начин основната лихва се върна на нивото от края на 2014  година, когато драматичната обезценка на руската рубли принуди банката да вдигне рязко лихвената ставка до 17%.

Централната банка отбеляза, че инфлационните рискове вече са започнали да намаляват, като до края на годината инфлацията може дори да докосне рекордно ниско ниво от 5% - 6%.

Регулаторът обаче допълни, че парични условия ще останат сравнително затегнати (лихвата ще остане относително висока), тъй като остава в сила рискът, че инфлацията няма да се забави до целта от 4% до края на 2017 година.

Прогнози на анализаторите бяха разделени между това днес банката да намали лихвите с 50 базисни пункта или да ги остави без промяна за седмо поредно заседание. Тези, които очакваха намаляване на лихвените ставки цитираха като причина възстановяването на цената на петрола - ключово перо в износа на Русия, което помогна за ограничаване на обезценката на рублата и за намаляване на инфлационния риск.

През изминалата седмица пък бяха представени данни, според които седмичната потребителска инфлация в Русия остана без промяна (достигна нулата) за пръв път от август 2015 година. Министерството на икономиката също отбеляза преди време, че РЦБ трябва да намали лихвите в страната.

Днешното решение на РЦБ не се отрази негативно на рублата, тъй като то сякаш беше предварително отработено от пазарните участници въпреки известния елемент на изненада. След новината за намаляване на лихвените ставки доларът дори отслабна леко до 64,40 рубли от 64,66 нивото малко преди края на заседанието, информира bnr.bg.