Втора поредна сесия европейските фондови пазари нарастват с над 2%, компенсирайки значителна част от солидните загуби, които претърпяха в края на миналата и началото на настоящата седмица. Първоначалната инвеститорска паника от шокиращия избор на британците да напуснат Европейския съюз отшумява.
Борсови участници смятат, че причина за настоящия подем са нарастващи спекулации за по-координиран отговор на водещите централни банки на солидните загуби на финансовите пазари, последвали новината за Brexit.
В подкрепа на тези спекулации е и снощно изказване на Джером Пауъл от Федералния резерв, което беше изтълкувано като сигнал, че Централната банка на САЩ няма да промени (да повиши) настоящите си лихвени ставки в следващите месеци и дори при необходимост може да обмисли тяхно понижение.
Припомняме, само в рамките на търговията в петък и в понеделник, глобалните пазари на акции изтриха цели 3 трлн. долара от пазарната си капитализация.
Други инвеститори пък предполагат, че подновеният риск-апетит се дължи отчасти на вълна от пожелателни предвиждания на юристи и политици, според които Великобритания в крайна сметка няма да излезе от ЕС, като те се позовават на различни причини, вариращи от силното недоволство на Шотландия срещу това решение, през вратички в законите, до внезапното нежелание на евентуалния нов британски премиер Борис Джонсън да поведе страната по време на преговорите за раздяла със съюза.
Подкрепа за отслабване на първоначалната паника оказват и надеждите, че Великобритания ще остане силно интегрирана към Европа и свободния европейски пазар, каквато и сделка да бъде постигната.
Днес общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с нови 2,41%, след като вчера скочи с 2,6%, компенсирайки по този начин половината от близо 11-процентния си срив от петък и понеделник, когато ървоначалната паника около Brexit предизвика негов спад до 4-месечно дъно.
Всичките секторни индекси са оцветени в "зелено", водени от ръст с 3,36% на индекса SXER, включващ петролните и газови компании (на фона на подновено поскъпване на петрола) и с 1,74% на финансовия индекс SXFR (скок на банковите акции, които бяха най-агресивно разпродавани при първоначалния шок от новината за Brexit).
Немският фондов индекс DAX се повишава с 1,62%, а френският CAC40 - с 2,3%, след като във вторник борсите във Франкфурт и Париж приключиха с печалби съответно от 1,9% и от 2,5%.
Пазарът на акции в Лондон също напредва за втора поредна сесия на търговия, като индексът FTSE100 нараства с 2,04% след скок във вторник с 2,5%, като и тук най-солидно поскъпване отчитат акциите на енергийните и финансови компании.
Акциите на банката Barclays PLC нарастват с 2,62%, а на застрахователната компания Prudential PLC - с 5,54%.
Подновеното възходящо движение на петролните цени допринася за поскъпване на акциите на British Petroleum с 2,94% и на Royal Dutch Shell - с 2,13%, информира bnr.bg.