Съвсем скоро писах относно това как може да се заформи следващата финансова криза? Сега ще обърна малко повече внимание на един актив, който може да е "спасителен остров" за инвеститорите. Да, правилно сте се досетили - става въпрос за златото.

Първо малко предистория. Следващата финансова криза, е много вероятно отново да е дългова. Или точно като тази от 2008-ма година.

За инфромация на всички, дългът нapacнa cъc 75% дo 58 тpилиoнa дoлapa пpeз 2014-тa гoдинa, cпpямo 33 тpилиoнa дoлapa пpeз 2007-мa гoдинa, преди началото на финансовата криза, cпopeд дaнни нa ĸoнcyлтaнтcĸaтa ĸoмпaния МсКіnѕеу & Со.

Според много експерти двуцифрена инфлация изглежда нереалистична в близките години. Не е лесно да се променят нагласите на потребителите само с предприемането на монетарни стимули. Със сигурност ще е необходимо време и повече усилия на централните банки, за да се променят настоящите нагласи по отношение на потреблението.

Това, което всички трябва да имат в предвид обаче, че веднъж когато се променят нагласите, може да е трудно инфлацията да бъде ограничена в рамките на 2%, каквито са целите на водещите финансови институции по света.

Или казано по друг начин, много е възможно от период на дефлация, през следващото десетилетие да видим доста високи нива на инфлация.

А инфлацията може наистина да излиза от контрол и то много бързо. Свидетелство за това имаме от много случаи в историята. Ако това се случи, то има един актив, който ще се облагодетелства от тази тенденция. И това е златото.

Ключов въпрос е, дали ще се наложи връщането на златния стандарт отново. Това може да се случи при цена на благородния метал от 10 000 долара, и пълен срив на щатската валута, според икономисти.

При евентуален колапс на доверието в централните банки и безпрецедентна обезценка на щатската валута, въвеждането на златния стандарт, може да стане наложително, както и единствената възможна опция.

Това се е случвало три пъти в историята през 1914, 1939 и 1971 година. През 1977 година САЩ издава държавни облигации деноминирани в швейцарски франкове, защото никоя страна не иска долари, поне при такива лихви, каквито Фед бе склонен да плаща.

Подобен род кризи се случват традиционно на всеки 30 или 40 години.

През 1998 година Уолстрийт спаси хеджфонд, за да спаси света. През 2008-ма година кризата тръгна от водеща щатска инвестиционна банка. А какво ли ни очаква през настоящата 2018-та година, или пък през 2028-ма година?

Всяко следващо спасение на финансови институции става все по-голямо и по-трудно. А как се прави това - с монетарни стимули от централните банки по света.

Ако следващата финансова криза е по-голяма от предходната, то много е възможно опитите на централните банки да не са толкова успешни, колкото предходните. А какво ще означават подобни финансови кризи? Обезценка на долара и разбира се... Инфлация.

В среда на висока инфлация и изключителна обезценка на щатската валута, напълно е възможно златото да достигне нови исторически рекорди, а защо не и психологическата граница от 5 000 долара, или дори 10 000 долара за унция, при излизане на нещата от контрол.

А и още нещо... Ако Фед и останалите централни банки по света, не започнат да намаляват рекордните си баланси (след масираните изкупувания на активи), то техните ръце "ще са вързани" да противодействат при следващите наченки, или направо доказателства за криза.

И докато Фед, явно разбира това и преминава към нормализиране на лихвите, действията му се "саботират" от централни банки, като ЕЦБ и Япония, които все още се притесняват от липсата на инфлация и слабия икономически ръст.

В Европа и Азия, като че ли не виждат нарастващата заплаха пред световната икономика, идваща отново по направление на финансовата система. Рекордни дългове и задлъжнялост на частните и държавните сектори във водещите световни икономики, стимулирани от ниските лихви, през последното десетилетие.

А знаете ли какъв е единственият начин за "заличаване на непосилни нива на дългове"? Да, правилно сте се досетили - висока инфлация... Българите, сме изпитали това на гърба си по време на хиперинфлацията от 90-те години на миналия век.