Apple предизвика голямо вълнение през 2016 г., когато реши да се отърве от аудиожака в iPhone, а след това и през 2017 г., съобщавайки, че iPhone X ще има виртуален основен бутон. Компанията от Купертино премахна толкова външни части по iPhone, че по него не остана почти нищо.
Тя вече значително намали размера на панела (границата между екрана и рамката на телефона) в най-новия си iPhone X, създавайки почти изцяло дисплей от край до край. Но дори и при него все още има малък прорез, където стои горният високоговорител на телефона, както и камерата и сензорите, необходими за лицевото разпознаване, което скоро ще видим и в другите продукти на Apple.
Дизайнът почти без панел се превърна в тенденция в индустрията, като водещият конкурент Samsung също произвежда смартфони с подобен вид. И тъй като всички нови приложения за iPhone трябва да съответстват на този дизайн на екрана, прорезът вероятно ще остане.
"Нещата, които да махат, се изчерпват", отбелязва Джийн Мънстър, опитен технологичен анализатор и управляващ партньор в Loup Ventures.
Най-вероятният сценарий е Apple да продължи да свива панела си "милиметър по милиметър", така че така че настоящите сензори и камерата да продължат да функционират, смята Марк Ролстън, съосновател на проектантската консултантска фирма Argodesign.
"Те биха могли да направят (камерата) дупка, която плува вътре в самия екран, и да го направи малко по-магически, но (потребителите) искат камерата. Ние искаме селфита, така че камерата винаги ще бъде там", обяснява Ролстън.
Други компании се опитаха да решат проблема с дизайна, експериментирайки с поставянето на предните камери. Наскоро излезлият Doogee Mix 4 дава възможност за преживяване от край до край, като премествате дисплея над камерата. Vivo Apex има скенер, който се разширява до върха на телефона.
Тайната на истинското преоткриване на дизайна на дисплея може да се окаже в самия екран.
Apple вече експериментира с безконтактни жестове и извити екрани. Ако детекторите за движение са вградени в екрана, ще се намали нуждата от място в рамката за сензори. Компанията все още пробва как да монтира електронните си компоненти под самия дисплей. Слуховете, че Apple се готви да произвежда все повече от частите си, като собствени MicroLED екрани, разтърсиха инвеститорите и конкуренцията.
Водещите производители на смартфони Samsung, Huawei, LG, Oppo, Lenovo и ZTE са в луда надпревара за създаването на първия сгъваем телефон, а конкуренцията на Apple разполага с всички необходими патенти. За да се бори с тях, компанията от Купертино не може да разчита само на текущите си вериги за доставки.
"Показателно е, че са изстискали колкото се може повече иновации от сегашните вериги за доставка", казва Ролстън.
Samsung вече показа с MicroLED телевизора си "Стената", че технологията може да се използва за създаването на безрамково преживяване. Ако Apple продължава да развива своя MicroLED технология, в бъдеще може да я използва за създаването на дизайн без прорез на по-малко устройство като iPhone.
Ходът на компанията към безжично зареждане с новия Apple AirPower, за който се говори, че ще стартира през 2018 г., може да повлияе на бъдещия дизайн на iPhone така, както при преминаването към безжични слушалки. Например може да се махне кабелния порт за зареждане, макар че според някои това ще затрудни ремонта на устройствата, тъй като дори най-основните поправки ще изискват свързването на iPhone към външен компютър.
Войната на Apple срещу бутоните
Източник: Apple World
Една от големите иновации в iPhone X е липсата на основен бутон
Липсващият основен бутон на iPhone X подсказва още за бъдещия дизайн на смартфона: продължителна война срещу бутоните.
"Apple все още се стреми да се отърве от колкото се може повече бутони", твърди технологичният журналист Джейсън Снел, който следи отблизо компанията. Според него страничните бутони на iPhone могат да станат напълно виртуални като основния, но още не е ясно коя технология ще дойде с премахването им.
Но има и други потенциални ползи. "Колкото по-малко бутони или портове има от външната страна на устройството, толкова по-голяма свобода да променя технологията отвътре ще има компанията", отбелязва Снел. Премахването на жака за слушалки в iPhone 7 например отвори място за по-голяма батерия.
Съобщенията, че Apple работи върху извит екран, управляван с жестове, показват, че бъдещето на iPhone може да не изисква компоненти, базирани на докосване. "Ето накъде се насочват - да продадат на потребителите екран, който могат да държат", казва Ролстън.
Но размишлявайки върху нарастващите промени, може да пропуснем нещо по-важно: тъй като преносимите и домашните устройства стават все по-ключови за начина, по който използваме телефоните си, дизайнът на самия телефон може да става все по-маловажен. "Ще има по-малко значение (компанията) да продължи да прави нововъведения по самия телефон", смята Ролстън.
С потайна компания като Apple е трудно да се каже колко близо до реализация е технологията, нужна да се направи устройство, което изцяло да бъде екран. "Те ще направят промени в нещата, които смятаме, че e задължителнo да имаме днес, когато технологията напредва отвъд", твърди Мънстър.
През 2018 г. Apple вероятно ще представи 3 нови телефона, които подобно на iPhone X ще разполагат с "цял екран", минимален прорез и система с TrueDepth Camera. Те вероятно ще бъдат представени през септември.
Но дори малки промени в дизайна могат да бъдат добра новина за инвеститорите. "В година, когато виждате подобрения като по-голям екран, е по-вероятно да видите по-близо до 8% ръст", предвижда Мънстър.
Което означава, че представянето на акциите на Apple, подобно на иновациите в дизайна, ще бъде нарастващо. "Финансовото въздействие е, че това ще увеличи темпа на растеж, но няма да е скок", твърди експертът.