Измами, сделки на тъмно, покупки в кеш, непродаваеми или надценени жилища. Както купувачите, така и продавачите на недвижими имоти в България могат да попаднат в схеми на измама и да влязат в "сивата икономика", ако не бъдат внимателни. А това е зле както за хората, така и за репутацията на бизнеса, заяви в студиото на Money.bg брокерът Мариан Гаурски, който е съосновател на Асоциацията на брокерите на имоти - АРБИ.
"Много е важно да знаем какво не трябва да правим, защото масово продавачите, които излизат на пазара правят няколко капитални грешки, които в крайна сметка водят до загуба на пари. Мога да дам един паралел с шаха - много е важно, когато се играе партия шах да се внимава какво се прави в дебюта. Защото от дебюта зависи какво ще се случи в ендшпила (в края на играта)", коментира Мариан Гяурски.
Според брокера една от най-честите грешки на продавачите е да ценообразуват грешно в началото. А именно чрез имотните портали.
"Това е най-грешната стъпка, защото в имотните портали има доста заблуждаваща информация, ето и каква е тя. Дори да се абстрахираме от фалшивите обяви, които ги има, но нека се направим, че ги няма, върху каква основа се прави ценообразуването? Гледат се сходни имоти, например, продавам двустаен панел - и гледаме всички двустайни панели. Съответно, виждаме едни цени, които са изключително завишени, защото на практика виждаме имотите, които не се продават", споделя брокерът.
Съоснователят на Асоциацията на брокерите на имоти предупреждава, че около 70% от имотите, които виждаме в масовите портали и ни се струват надценени всъщност са "имоти, които не се продават".
"70 на сто от тези имоти са застояли на пазара една-две години и те изкривяват статистиката. И не, те не вървят по толкова, те се предлагат на тези високи цени. Често това става и по емоционални причини, продавачите вдигат цената, надявайки се, че имотът им ще се продаде по-скъпо, но това обикновено не се случва, освен ако някой не се излъже."
Източник: iStock Images
Брокерът смята, че продавачите и купувачите на недвижимо имущество трябва да се доверяват на доказани експерти и да не бързат с изповядването на сделката, за да не станат жертва на измама. Съветът е човек да проучи няколко брокери, преди да наеме някого конкретно.
"Най-важна е стратегията за всеки имот, той да бъде ценообразуван правилно и пазарно."
Купувачите на недвижими имоти от своя страна трябва да внимават особено за т. нар. "сделки на тъмно", особено когато купуват ново строителство, обяснява Гяурски. Жертва на подобни схеми обикновено стават хора, които купуват със собствени средства, а не с банков кредит.
"Най-голямата глупост, която продавачът може да направи е да дава пари под масата при неустановени условия. За съжаление масово се дават пари под масата под формата на някакви депозити, уж да се спестят някакви пари от данъци, да се направи сделката на данъчна оценка. Много е важно дори да купуваме без банков кредит да можем да наемем човек, който да е експерт на този пазар и който да може реално да защити нашите интереси. Защото най-важно е да имаме сигурност в сделката."
Експертът съветва купувачите винаги да търсят каква е историята на имота, който купуват. Важно е сградата да се обследва, да се видят приземната част и мазето, защото често тези места дават отговори дали даден блок е в добро състояние.
Цялото интервю с Мариан Гяурски може да гледате във видеото!