25 на сто от българите ползват бързи кредити. Около 90% от тях ги връщат в рамките на една година. Останалите обаче често са жертва на съмнителни лихварски фирми с практики като от 90-те години на миналия век, отпускащи пари на всеки, който пожелае. Останалото е ясно - безумно високи лихви и събиране на дълговете чрез заплахи или дори побоища.

Затова от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК) инициират нови правила за сектора, които да отсеят незаконните и движещите се на ръба на закона фирми

"Ние искаме от една страна да обединим онези участници от пазара, които имат дългорсрочни цели, тоест те са тук, за да останат, а не краткосрочно да дойдат, заобикаляйки или неспазвайки закона, спомагайки за увреждане на интересите на някои от участниците.

4,3 млрд. лева по бързи кредити имат да връщат домакинствата

4,3 млрд. лева по бързи кредити имат да връщат домакинствата

Проблемните заеми са се увеличили с 50 млн. лева само за година

И от друга страна ние искаме да дадем добрия пример и да надградим стандарта, което става чрез отговорност. Тя се проявява чрез подписването на един етичен кодекс между членовете на асоциацията, а сега отскоро и с потребителски организации", коментира пред Money.bg председателят на Асоциацията за отговорно небанково кредитиране адв. Николай Цветанов.

Снимка 684200

Източник: iStock

Най-големите проблеми в сектора на небанковото кредитиране

Николай Цветанов подчертава, че най-опасни за целия сектор са компаниите, които не са вписани като такива в регистъра на БНБ.

"Това крие няколко риска. Бидейки извън озора на регулациите, тези компании могат да използват различни практики, които са несъобразени със закона, включително физически и психически тормоз върху потребителя, ако той не върне пари навреме.

Неследване на правилата на закона за потребителския кредит, за оскъпяване на кредита, за стандартните и допълнителните услуги, непредоставяне на договор ит.н."

Снимка 699632

От бранша съветват хората, които избират от къде да вземат бърз кредит, да проучат много внимателно пазара, преди да се обвържат с договор. Винаги и да изискват договор и винаги да го четат внимателно. И не на последно място - да се доверяват само на фирмите от регулирания сектор.

"За целта се изисква добър диалог между бизнеса, потребителските организации и регулаторите. Това е в интерес на всички и най-вече в интерес на потребителите, защото те страдат. Но и в интерес на бизнеса, защото никой не желае обвиняван за чужди грехове".

По данни на сектора основните причини, при които българите ползват услугите на компании, отпускащи т. нар. бързи кредити, са ремонт, закупуване на техника, задоволяване на битови нужди и за почивка.

Бързи кредити в България: Кой тегли и за какво

Бързи кредити в България: Кой тегли и за какво

Едноцифрен процент от клиентите успяват да върнат заема си до месец или до заплата

Цялото интервю с адв. Николай Цветанов гледайте във видеото!