Като "чист фашизъм" и "висш държавнически цинизъм" определи мораториума върху новите лекарства Аделина Банакиева, организатор на протеста "Не на мораториума върху лекарствата и новите терапии".

Десетки граждани и пациенти се събраха на площада пред Народното събрание, откъдето настояха за преразглеждане на това решение.

Те носеха плакати с надписи: "Не налагайте вето върху здравето!", "Вето - на мораториума, а не на здравето", "Болест една година - мораториум не чака"!.

Пред Нюз БГ Аделина Банакиева обясни, че мораториумът спира в писмен вид вноса на нови технологии.

"В него е ясно обяснено, че се спира вносът на нови и негенерични технологии. Генерични ще влизат, но нови не могат да влизат. А генериците могат да влязат три години след изтичане на срока на лиценз на даден продукт", обясни Банакиева.

По думите й опитът на някои лекари да обяснят, че с мораториума нищо няма да се промени, тъй като никой няма да забрани закупуването на тези нови лекарства, е "приплъзване на истината".

Банакиева сподели, че едно лечение за заболяване с подобни лекарства струва между 7 -8 хиляди лева на месец.

"Колко са хората, които могат да отделят подобни суми на месец. Това е абсурдно и наистина дискриминационно. Това е чист фашизъм. За мен да правиш разлика между пари за лекарства и пари за болници и да очакваш пациентите да правят този избор дали да има пари за болници или за лекарства е форма на висш държавнически цинизъм", категорична бе Банакиева.

Припомняме, по-рано днес бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски определи протеста като "тежка манипулация".

Гайдарски: На президента не са му обяснили добре за лекарствата

Гайдарски: На президента не са му обяснили добре за лекарствата

"Няма такова нещо, че хората ще измрат"...

63-годишният Антон Маждраков от София възрази, че с мораториума за нови лекарства най-цинично се твърди, че провежданото досега лечение, ще продължи да бъде провеждано с други лекарства.

"Има болести, за които сега за пръв път се появяват лекарства, например за белодробната фиброза в момента от две години има ново лекарство. За нея няма друго лекарство - няма генерик. 4500 лв. е месечният курс на лечение", посочи Маджраков.

Омбудсманът Мая Манолова, която също подкрепи протестиращите, посочи, че в последните дни в институцията са пристигнали над 150 жалби. Тя припомни, че неколкократно е предупредила депутатите за жестокостта на този текст.

"Писах становища преди първото четене, преди второто четене. Писах писмо до всеки депутат през председателя на парламента. За мен това е нечовешко отношение, което отнема надеждата за живот на болни български граждани. Освен, че противоречи на Конституцията, то е дискриминационно, защото поставя болните в различна ситуация в зависимост от това от каква болест са се разболели. Никой не избира онкозаболяванията, никой не избира редките болести, така че да нямаш шанс при положение, че медицината вече има решение на твоя проблем - мисля, че е едно лошо решение, което трябва да бъде преосмислено", настоя омбудсманът Мая Манолова.