Все по-рядко се налага да опъваме кабели, за да имат достъп до интернет устройствата, които използваме. Wi-Fi дава безжична връзка в дома и офиса от 1996 г. насам и се смята за напълно достатъчен във всички случаи, освен тези, в които е необходимо бързото прехвърляне на много големи обеми информация. Ако това е нужно да се прави, до компютъра се налага да стигне оптика.

На принцип не толкова по-различен от нейния се базира една вече над 15 години разработвана технология, идва с претенциите да промени безжичния интернет. Light Fidelity или Li-Fi използва силата на светлината за предаване на данни.

Wi-Fi получава най-големия си ъпгрейд за последните 2 десетилетия

Wi-Fi получава най-големия си ъпгрейд за последните 2 десетилетия

Скоро връзката може да стане малко по-бърза и много по-надеждна

За разлика от Wi-Fi, тук не се използват радиовълни и в резултат могат да се очакват скорости, които 100-кратно надминават възможното със сегашните решения. Освен големи скорости обаче в случая има и големи проблеми, заради които технологията все още не е стигнала до всеки дом.

Как работи?

Li-Fi функционира като система за видима светлинна комуникация. В основата си, данните се предават от LED светлинни източници по начин, който донякъде наподобява морзовата азбука. Високочувствителни сензори следят трептенията и ги превръщат в битове.

Целият процес е невидим с просто око.

Така вместо рутер имате над главата си обикновена наглед лампа, а компютърът ви има приемник със собствен светлинен източник, който се използва за изпращане на информация в обратната посока.

Скоро ще ползваме Li-Fi връзка – 100 пъти по-бърза от Wi-Fi

Скоро ще ползваме Li-Fi връзка – 100 пъти по-бърза от Wi-Fi

Данните ще се предават при скорост от 1GB в секунда

Защо не е навсякъде?

По технологиите зад Li-Fi се работи още от първото десетилетие на века, като още през 2010 г. са достигнати скорости от над половин гигабит. Още през 2014 г. руска компания представи прототипна мрежа със скорост на пренос на данни от 1,25 гигабайта в секунда. През 2018 г. Li-Fi се тестваше в завода на BMW в Мюнхен.

Очакванията бяха пазарът на решения, базирани на технологията да е над 6 милиарда долара към същата година, но днес все още Li-Fi е по-скоро в експериментална фаза. Причините са различни, като някои от тях са свързани с най-силните страни на този начин на предаване на информация.

На първо място е ограниченият обхват. Li-Fi е технология за затворени (и не твърде светли) пространства. Светлината, за разлика от радиовълните, не минава през стени и за непрекъсната свързаност в помещение с по-сложна архитектура трябва да има добро планиране на "лампите рутери" и стените в близост до тях. От гледна точка на сигурността на информацията, това е по-добър вариант от Wi-Fi, но пък води до допълнителни неудобства.

Важно е да се подчертае, че "лампите" не е нужно да осветяват стаята - димируемите LED-ове могат да светят на практика незабележимо за човек с нормално зрение, но пък тогава всякакво светлинно замърсяване би влошило връзката изключително много.

Все още няма и достатъчна хардуерна поддръжка на Li-Fi, като така без покритие остават обещанията за технология, която трябва да е многократно по-евтина от Wi-Fi.

Дали "светлинният" безжичен интернет все пак ще успее да пробие на пазара? Развитието на Wi-Fi и Bluetooth на пръв поглед намаляват нуждата от трети вид технология за пренос на данни в домашна, офисна и индустриална среда, но определени нишови приложения за сигурен високоскоростен пренос на данни особено при електромагнитни смущения дават определени надежди.

Затова и вече има някои анализатори, които очакват Li-Fi най-накрая да започне да набира скорост към края на десетилетието с помощта на военните и правителствените структури.