Русия ще спре да доставя петрол и петролни продукти на страни, които налагат таван на цените на руския петрол.
Това заяви пред репортери заместник министър-председателят Александър Новак, цитиран от "Интерфакс". Въвеждането на такъв лимит с цел задържане на цените на петрола и ограничаване на приходите на Русия се обсъжда в света по инициатива на САЩ.
"Що се отнася до ограничението на цените: ако го въведат, ние просто няма да доставяме нашия петрол и петролни продукти на такива компании или държави, които ще въведат ограничения, защото няма да работим при непазарни условия", каза Новак.
Новак също така отбеляза, че не е чувал мнението, че Индия и Китай биха могли да се присъединят към ембаргото върху покупките на руски петрол.
Според коментара на Новак въвеждането на този механизъм би "унищожило напълно пазара".
"Според мен това е пълен абсурд. Намесата в пазарните механизми на такъв важен отрасъл като петролния, който е от решаващо значение за осигуряването на енергийната сигурност в света, ще доведе единствено до дестабилизиране на петролния отрасъл, на петролния пазар. Същите потребители, европейски и американски, които днес вече плащат високи цени, ще платят за това на първо място", предупреди Новак.
"Не сме чули нито един положителен отговор от производителите на петрол, които участват на пазара, на този абсурд, който се обсъжда от всички", каза вицепремиерът.
Коментирайки факта, че през декември ще влязат в сила санкциите на ЕС върху покупките на руски петрол, Новак заяви, че руските компании "знаят за декември и се подготвят за него".
"Надявам се, че във всички планове, които имат, ще вземат предвид декември. Всички планове са изготвени така, че да запазят текущите нива", казва Новак.
Припомняме, ембаргото, наложено от ЕС върху закупуването на руски петрол по море влиза в сила от 5 декември 2022 г.
През март САЩ забраниха вноса на петрол от Русия.
Очаква се утре, 2 септември, министрите на финансите от Г-7 да обсъдят възможността за налагане на ценови таван на руския петрол. Има разнопосочни тези - че ако не се въведе ограничението, ще започне глобално покачване на цените на енергията, ако по-голямата част от руския петрол не е на разположение. Германският канцлер Олаф Шолц изрази увереност, че подобен механизъм трябва да бъде одобрен от мнозинството от международната общност, в противен случай той няма да работи.
halo
на 02.09.2022 в 14:27:53 #6Таван на цените --> кои са баламите да купуват по-скъпо?
komsomoletz
на 02.09.2022 в 10:48:15 #5"...Намесата в пазарните механизми...", i otnovo "...въвеждането на този механизъм би "унищожило напълно пазара"...." Za kakav pazar balnuva tozi chovek, tova e politicheski pazar model 1975, SIV standard. A pak ruski trolove s pachki ot Kreml sipjat ogan i zjupel på Europa.
$ydney
на 02.09.2022 в 04:46:44 #4bajbor
на 01.09.2022 в 23:04:15 #3Някой, явно мъдър човек, го е казал и то преди няколко десетилетия - 3та световна ще е за енергийни ресурси...
ВълкСчадъР
на 01.09.2022 в 22:39:24 #2Шолц оцени готовността на Германия да изкара зимата без руски газ Според него страната трябва да се увери, че страната разполага с достатъчно енергийни ресурси - въглища, нефт и газ Берлин предприе голям пакет от санкции и дори ако Москва вече не доставя газ на Германия, страната "може да се справи тази зима". Това каза германският канцлер Олаф Шолц на среща с жители на град Есен. Шолц припомни трудностите в работата на "Северен поток". Според него Германия трябва да се увери, че страната разполага с достатъчно енергийни ресурси - въглища, нефт и газ. „Сега можем да кажем, че дори и да е много трудно, вероятно ще се справим тази зима. Ако Русия спре доставките и продължи да ги намалява, можем да увеличим доставките от Норвегия, Холандия...“, увери Шолц. Канцлерът добави, че в момента Германия изгражда терминали за втечнен природен газ (LNG) и газопроводи за допълнителен внос на гориво. Първите съоръжения ще бъдат въведени в експлоатация през януари 2023 г.
linkaln
на 01.09.2022 в 21:19:50 #1Постигне ли се целта за петрола, до месец Русия се разпада