Европейският парламент (ЕП) предлага Руската федерация да бъде изключена от платежната система SWIFT, отказ от руския петрол и газ в случай на продължаване на агресията в Украйна. Това се изтъква в приета днес резолюция на ЕП.
Резолюциите на Европейския парламент по международни въпроси имат декларативен, а не задължителен характер. Другите институции на Европейския съюз обаче трябва да се вслушат в мнението на евродепутатите.
"Европейският парламент подчертава, че ако военното струпване в бъдеще се превърне в нахлуване в Украйна от Русия, ЕС трябва да даде да се разбере, че цената на такова нарушение на международните права и норми ще бъде сериозна: настояваме, че при такива обстоятелства, вносът на петрол и газ в ЕС трябва да спре незабавно, Русия трябва да бъде изключена от платежната система SWIFT, всички активи в ЕС на олигарси, близки до руските власти и техните семейства, трябва да бъдат замразени, визите трябва да бъдат отменени", се настоява в резолюцията.
"ЕП остава обезпокоен от значителното военно присъствие на границата с Украйна и в незаконно анексирания Крим... Осъжда ученията на Руската федерация, насочени към сплашване и дестабилизация, приветства балансираната реакция от страна на Украйна", се казва в документа.
ЕП потвърди, че "подкрепя независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в нейните международно признати граници", а също така не признава незаконното анексиране на Крим.
По-конкретно Европейският парламент призовава ЕС и страните членки "да създадат европейски режим за санкции срещу корупцията в допълнение към глобалния режим за санкции за нарушения на правата на човека". Според евродепутатите държавите от ЕС вече не трябва да бъдат "гостоприемно място за руски богатства и инвестиции с неясен произход".
Европарламентът подчерта, че "страни като Кипър, България и Малта трябва да се откажат от програмите "златен паспорт".
Резолюцията съдържа и апел, че в случай на "военна намеса на Русия в Украйна активите в ЕС на олигарси, близки до руските власти и техните семейства, трябва да бъдат замразени и визите да бъдат отменени".
Изключването на Русия от SWIFT обаче не е толкова просто. Според върховния представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел SWIFT е международна частна организация и в този смисъл Европейският съюз няма компетенции да изключи Руската федерация от нея.
В резолюцията също така се изразява съжаление във връзка с разкритията, че руските разузнавателни служби са причинили експлозията във военен склад във Върбетице, Чехия, през 2014 г., при която загинаха двама чешки граждани. Споменават се и обвиненията срещу служители на руското военно разузнаване (ГРУ) в опита за убийство на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев и на още двама души в България през 2015 г.
Евродепутатите изразяват дълбоката си солидарност с чешкия народ и органи, както и твърдата си подкрепа за страната след последвалия дипломатически спор с Русия и експулсирането на служители на посолствата от двете държави.
Парламентът също така отново призовава за незабавното и безусловно освобождаване на лишения от свобода руски опозиционен лидер Алексей Навални, чиито присъди са политически мотивирани и противоречат на международните задължения на Русия в областта на правата на човека. В текста се напомня на руските власти и лично на президента Путин, че те носят пълна отговорност за здравето и телесната неприкосновеност на Алексей Навални и трябва да предприемат всички необходими мерки за защита на неговото физическо и психическо благосъстояние.
chafeto
на 30.04.2021 в 01:04:01 #9Putler KAPUT Северно-азиатската монголоидна империя разбира само от сила, тормоз и изнудване. ******************************************************** Колко малко текст, а колко много съдържание! И колко обобщаващо, чак граничещо с гениалност! Бравос!
chafeto
на 30.04.2021 в 00:59:51 #8Кастело Белведере Русия има таланта сама да се сгромолясва през определени периоди от време. Не е нужно да правим кой знае какво повече от санкциите и дистанцията. Народът като усети на гърба си последствията от самоизолационната политика на Кремъл, сам ще им набие канчето на путигарсите. ************************************************************** Тигрице, докато такива "мажоретки" като теб, дето се кълчат по форумите, опитвайки се да повдигнат евроатлантическия дух на най-проскубания народ в ЕС, руснаците не само излязоха от напредналия стадии на разложение (който устроваше твоите кумири и нямаше педа*лски писъци), но започна и да се връща не межународната сцена. Военно, както и икономически, макар и бавно и трудно. Въпреки, че постоянно ни пробутват клишето от деветдесетте, че Русия е единствено износител на суровини.
chafeto
на 30.04.2021 в 00:53:14 #7Това за газа особено много ще се понрави на третата икономика в света и първа в Европа. Както и на други такива потребители.
avedar52
на 29.04.2021 в 21:01:13 #6Панаир на суетата!
Putler KAPUT
на 29.04.2021 в 20:41:17 #5Северно-азиатската монголоидна империя разбира само от сила, тормоз и изнудване.
Кастело Белведере
на 29.04.2021 в 19:45:18 #4Русия има таланта сама да се сгромолясва през определени периоди от време. Не е нужно да правим кой знае какво повече от санкциите и дистанцията. Народът като усети на гърба си последствията от самоизолационната политика на Кремъл, сам ще им набие канчето на путигарсите.
psp_11
на 29.04.2021 в 19:37:37 #3До колкото ми е известно системата SWIFT e частна американска компания. ЕС може и да ги задължи, без разрешение на чичо САМ?
psp_11
на 29.04.2021 в 19:35:20 #2Плащанията към Русия ще се извършват с камиони и куфарчета.. Плащанията от Русия пак така.. Оборотът на ЕС с Русия е 430 млрд. евро..
Mithrandir
на 29.04.2021 в 18:44:34 #1Хаха, това е все едно Ротшийлд да си направи харакири и да загубят всякакъв контрол над Русия.