ООН се подготвя за най-лошото, след като Турция пое контрола над операциите в Северна Сирия, заяви Панос Мумцис, хуманитарният координатор на ООН за Сирия. "Не знаем какво ще се случи", обясни той на пресконференцията в Женева, Швейцария.
Цивилните трябва да бъдат пощадени във всяка турска военна операция в североизточната част на Сирия, където ООН се надява, че разселването и жестокостите могат да бъдат предотвратени, заяви Мумцис, цитиран от "Ройтерс".
Регионалният хуманитарен координатор на ООН коментира, че са изготвени планове за действие в извънредни ситуации за предоставяне на помощ. "Надяваме се на най-доброто, но се подготвяме за най-лошото". ООН са виждали "горчивата история" с безопасните зони на места като Сребреница.
Говорителят на Европейската комисия Мая Кочиянчич заяви, че "подновяване на военни действия на североизток не само ще изострят страданията на цивилните и ще доведат до масово разселване, но също така рискуват сериозно да подкопаят настоящите политически усилия", съобщава АП.
ЕС остава ангажиран с "единството, суверенитета и териториалната цялост на Сирия" и че дългосрочното решение на конфликта "няма да бъде постигнато с военни средства и изисква истински политически преход".
Турция от месеци заплашва да започне военна операция за прогонване на сирийските кюрди от граничния регион.
Германия изрязва безпокойство от перспективата за нахлуване на Турция в Североизточна Сирия, като заяви, че подобна намеса може допълнително да дестабилизира разкъсаната от война страна.
Улрике Демер, говорител на канцлера Ангела Меркел заяви, че Германия е запозната със "специалната ситуация с политиката на сигурност", с която Турция се сблъсква на своята граница.
Но тя предупреди, че успехите срещу "Ислямска държава", постигнати в значителна част от сирийските кюрдски сили с международна подкрепа, "не трябва да бъдат застрашени".