Съд в германския град Дюселдорф отхвърли жалбата на Nord Stream AG - компанията оператор на "Северен поток 2" - срещу решението на германския регулатор да не оттегли проекта за газопровод от газовата директива на ЕС, информира "Блумбърг".
Компанията, контролирана от "Газпром", по-рано не беше съгласна с такава позиция и скоро ще обяви по-нататъшните си действия.
"Отхвърлянето на заявката... за изключение демонстрира дискриминационното влияние на изменената газова директива на ЕС. Към датата на влизане в сила на измененията на 23 май 2019 г. газопроводът беше завършен от гледна точка на финансовото обезпечение. Въз основа на действащата по това време правна рамка, компанията направи инвестиции в размер на няколко милиарда евро много преди Европейската комисия да обяви плана си да внесе поправки", се изтъква в изявление на компанията оператор.
В същото време регулаторът счете, че проектът не е бил завършен до определения срок, поради което попада под действието на регламентите.
Актуализираните правила гласят, че тръбопровод, влизащ в ЕС, или частично се запълва от алтернативен доставчик, или неговата част на територията на ЕС трябва да е собственост на трета страна.
"Северен поток 2", който е почти завършен, ще доставя газ от Русия в Германия, като капацитетът му е 55 млрд. куб. метра газ годишно. През по-голямата част от съществуването на проекта на него активно се противопоставяше Украйна, която се опасява от загуба на доходи от транзита, както и от САЩ, заинтересовани от прокарването на своя втечнен газ в Европа.
По-рано Берлин и Вашингтон публикуваха съвместно изявление, в което отбелязаха, че за неговата реализация е необходимо да се осигурят доставките на гориво за Украйна след 2024 г. На свой ред Германия се ангажира да поиска санкции от Брюксел срещу Русия, ако Москва използва износа на енергия като инструмент на политически натиск.
Ohliovski_reboot
на 25.08.2021 в 21:05:39 #2ЕС немат ли ангажимент да спрат да горат въглеводороди като газ и гуми до 2040-та?
projekt
на 25.08.2021 в 20:47:31 #1ако германските политици мислят за Германия ще пуснат газ. ако не пуснат значи си получават издръжката от САЩ. в България като се отказахме Южен поток под натиск от САЩ какво се случи. НИЩО. изгубихме възможност да получаваме пари от транзитни такси. така или иначе си изградихме разклонението от Турски поток.....ама без да печелим. Украйна що реве. щото има риск да изгуби милиарди от транзитни такси. сега като получаваме скъп ток и скъп газ не съм чул от САЩ да ни дават пари или да ни изпращат втечнен газ на ниски цени или пък американските централи да ни продават по евтин ток. така че ако Германия иска да има ниски цени на енергия трябва да отстоява своите интереси. интересите на САЩ не са Германия да получава евтин газ за икономиката си. интересите на САЩ са да продава скъпия си втечнен газ. като са лоши руснаците, защо от САЩ купуват толкова много нефт от Русия. нима руския нефт е демократичен, а руския газ е недемократичен. всичко е лицемерие и бизнес и няма нищо общо с демокрацията. а за това как САЩ държат на думата си може да видим след изтеглянето им от Афганистан. тук вече никой не може да обвини Русия. САЩ нападнаха Афганистан, управляваха го, колеха и убиваха, накрая си тръгнаха и изоставиха хората които са им повярвали и помагали. типично по американски.