САЩ изразиха тревога, след като Русия затегна правилата срещу неправителствените организации и медиите, смятани за "чуждестранни агенти", обвинявайки Москва в задушаване на свободното изразяване, предаде "Франс прес".

"Дълбоко сме обезпокоени от засилващите се репресии на Русия срещу нейното гражданско общество", написа в "Туитър" Кейл Браун, заместник-говорител на Държавния департамент.

"Промените в "закона за чуждестранните агенти" са особено обезпокоителни, позволявайки на властите избирателно да прилагат обременителни изисквания за регистрация и обозначаване, да налагат вето върху дейността на организация и да хвърлят в затвора онези, които са в нарушение", пише той.

"Призоваваме Русия да зачита правата на своите граждани", настоя Браун.

Русия привика представители на медии "чуждестранни агенти"

Русия привика представители на медии "чуждестранни агенти"

Ще ги глобява с до 500 000 рубли

Руският президент Владимир Путин разшири етикетирането на неправителствени организации и медии като "чуждестранни агенти", термин, който връща към съветската епоха.

"Чуждестранни агенти" сега ще бъдат изправени до пет години затвор за неспазване на правилата, разширени през този месец в законодателство, прието за първи път през 2012 г.

Русия във вторник привика представители на медии, посочени като чуждестранни агенти, като ги предупреди да макрират публикации с етикет и да представят подробни документи или ще бъдат глобени.

Радио "Свободна Европа"/Радио "Свобода", което се финансира от Конгреса на САЩ, но има законно гарантирана редакционна независимост, заяви, че трима от неговите сътрудници са сред първите хора, които са били определени като "чуждестранни агенти" съгласно мерките.

Вицепрезидентът на медията и главен редактор Дейзи Синделар нарече набелязването на професионални журналисти "осъдително" и настоя, че са информирали отговорно по проблеми, включително местната корупция и въздействието на COVID-19.

Русия разширява правомощията на полицията и възможността за признаване на лица за чужди агенти

Русия разширява правомощията на полицията и възможността за признаване на лица за чужди агенти

Лишава сенатори и депутати от правомощия заради чуждо гражданство

"Министерството на правосъдието недвусмислено заявява, че съобщаването на фактите е престъпление и че няма да се спре пред нищо, за да заглуши гласовете, които се опитват да информират, защитават и ангажират своите сънародници, хората в Русия", изтъкна Синделар.

Русия предприе обозначаването на медиите, след като финансираната от Кремъл англоезична телевизия RT беше регистрирана като чуждестранен агент в САЩ през 2017 г., под натиск след опасенията за влиянието на Москва в президентските изборите година по-рано, които бяха спечелени от Доналд Тръмп.

Съгласно разпоредбите на САЩ RT трябва да обозначава материали като произхождащи от чуждестранно правителство и трябва да докладва на властите за своята работа, но съдържанието ѝ не е ограничено.

Оттогава Вашингтон отделно обяви, че финансираните от държавата китайски медии са част от чуждестранни мисии.