Представителят на Европейския съюз по външна политика осъди решението на президента Доналд Тръмп да спре американското финансиране за Световната здравна организация, съобщава "Таймс оф Израел".
"Дълбоко съжалявам за решението на САЩ да преустанови финансирането на СЗО", заяви в туитър върховният представител Жосеп Борел.
"Няма причина да се оправдае този ход в момент, когато усилията са необходими повече от всякога, за да помогнат за овладяване и смекчаване на пандемията", пише той.
"Само като обединим силите си, можем да преодолеем тази криза, която не знае граници."
Тръмп във вторник обвини базирания в Женева орган, че поставя политическата коректност над мерките за спасяване на живота и разпореди замразяването на финансирането за "лошо управление" на пандемията.
Китай заяви в сряда, че е "сериозно загрижен" за решението на САЩ и призова Вашингтон да изпълни задълженията си по време на коронавирусната криза.
"Китай е сериозно загрижен от съобщението на САЩ да спре финансирането на Световната здравна организация", заяви говорителят на китайското външно министерство Джао Лицян на редовен брифинг.
"Настоящата глобална епидемична ситуация е мрачна. Това е в критичен момент. Това решение на САЩ ще отслаби капацитета на СЗО и ще подкопае международното сътрудничество срещу епидемията. "
САЩ и Китай спорят за смъртоносния вирус. "Призоваваме САЩ сериозно да изпълняват своите отговорности и задължения и да подкрепяме ръководените от СЗО международни действия срещу епидемията", заяви Джао и добави, че агенцията играе "незаменима роля" срещу пандемията.
САЩ е най-големият донор на СЗО, предоставяйки 400 милиона долара миналата година. На въпрос дали Китай е готов да допринесе повече за компенсиране на недостига, сега, когато САЩ спират финансирането, Джао заяви, че Пекин е предоставил 20 милиона долара.
"Китай винаги е подкрепял водещата роля на СЗО в международната борба срещу епидемията ... Китай ще разгледа съответните въпроси в зависимост от нуждите на ситуацията".
Германия осъжда решението на САЩ, а външният министър Хайко Маас коментира, че "да обвиняваш другите не помага, вирусът не знае граници".
"Една от най-добрите инвестиции е укрепването на ООН, преди всичко недофинансираната СЗО... в разработването и разпространението на тестове и ваксини."
Преди това Маас критикува реакцията на администрацията на Тръмп на вирусна криза. В интервю за "Шпигел" миналата седмица той каза, че "в действителност няма спор, дори в САЩ, че много от мерките бяха предприети твърде късно".
Министърът на външните работи на Ирландия Саймън Ковини каза, че решението е "непростимо" лошо.
"Това е непростимо решение в разгара на глобалната пандемия. Толкова много уязвими групи разчитат на СЗО - умишлено подкопаване на финансирането и доверието сега е шокиращо. Сега е време глобалното лидерство и единство да спаси живота, не е време за разделение и обвинения".
Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс, който наскоро се оттегли от борда на компанията, за да се съсредоточи върху филантропията и чиято фондация Бил и Мелинда Гейтс обеща до 100 милиона долара за ограничаване на пандемията, заяви, че решението на Тръмп е "толкова опасно, колкото звучи".
Премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардерн заяви, че СЗО е от съществено значение за справяне с пандемията. "Във време като това, когато трябва да споделяме информация и трябва да получим съвет, на който можем да разчитаме, СЗО предоставя това. Ще продължим да я подкрепяме и ще продължим със своя принос."
Австралийският премиер Скот Морисън заяви, че подкрепя някои критики на Тръмп към СЗО, особено на "несъвместимата" подкрепа за повторното отваряне на "мокрите пазари" в Китай, където се продават прясно убити и живи животни.
"Но СЗО като организация върши много важна работа, включително тук, в нашия регион в Тихия океан, и ние работим в тясно сътрудничество с тях", коментира Морисън.
Джон Сюърс, бившият ръководител на британската разузнавателна служба МИ6, заяви, че Китай е скрил решаваща информация от останалия свят и че би било по-добре Китай да понесе отговорност, а не СЗО.
emilioner
на 15.04.2020 в 20:57:28 #4Въъъъй муха вярно се е насмукала със винени изпарения. Абе хвъркато ципокрило. Износ на САЩ 1,6 трилиона долара бвп 20 трилиона долара това да не е според тебе виртуално? Това са огромни индустрии които създават стоки и услуги от огромен мащаб. Хората си ги потребяват там и дори изнасят а да не говорим и колко купуват.
58eng
на 15.04.2020 в 19:27:24 #3САЩ плаща $400 млн,а Китай $40....
emilioner
на 15.04.2020 в 17:58:47 #2Белия патарок продължава да руши имиджа на САЩ по света.Нека продължава така! Скоро да очаква общ анти-американски фронт от доскорошни съюзници. Га та запраскат са санкции и ограничения на стоки и услуги, ща питам тогаз бяла патко?Колко си номер едно в твойта
HapnyHa
на 15.04.2020 в 17:47:28 #1Глей ся пич, САЩ почти навсякъде плащат повече, защото така са го създали още по време оно (създаването на ООН)- критерия е БВП на страните. След като навсякъде тръбиш че си №1, следва и да си плащаш за това. Освен това през последните 50 години те налижиха модата който плаща да поръчва музиката. Така до скоро всички такива организации се надпреварваха да се доказват пред тях, колко са по- по най за малко повече кинти, ОЗХО направо им лижат задните части. Така че, щом искат да се блажат най- много ще си плащат.