Конфликтите на Полша и Унгария с Европейския съюз може да доведат до разпадането на блока. За това предупреди бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от "Ройтерс".
Изказването му идва на фона на задълбочаващите се противоречия между двете страни и ЕС по отношение на демократичните стандарти в блока.
Брюксел е в спор с Варшава и Будапеща по въпроси като независимостта на съдебната система и свободата на медиите.
Конфликтът се задълбочи тази седмица, след като Конституционният съд на Полша постанови, че страната не трябва да прилага решенията на Съда на ЕС. От своя страна Европейската комисия започна наказателни процедури срещу двете страни относно правата на ЛГБТ общността.
Ако се намерят още такива държави, които упорстват в нанасянето на вреди на Европейския съюз, това просто може да сложи край на тази организация, заяви Туск, който се завърна в националната политика като лидер на най-голямата опозиционна партия в Полша - "Гражданска платформа".
По данни на социологическите проучвания повечето поляци подкрепят членството на страната в ЕС. Освен това няма правен механизъм за изключване на държави от блока.
"Няма да напуснем ЕС утре, а блокът няма да се разпадне вдругиден. Това са процеси, които могат да отнемат години", поясни Туск.
qawsed123
на 17.07.2021 в 17:20:58 #8Колкото до медиите, свидетели сме как медиите заемат политическа позиция, вместо обществена, което е недопустимо! Всички политици трябва да имат еднакъв достъп до медиите и да се коментират от тях обективно, без пристрастия, манипулации, лъжи и обидни изявления..Ситуацията в бившите соц. страни е такава, че подобна медийна сред на може да се реализира в момента след продължилото години политизиране на медиите при социализма, което обаче не означава, че това се дължи на ниска свобода на словото - точно наличието на свобода на словото позволява изказа на медиите да се изкриви по посока на политизирането им...Журналистите честно казват какво мислят за отразяваната ситуация, обаче тази тяхна честност касае културата им от периода на диктатурата при социализма - нашите са прави, противника да се унищожи! А това е недопустимо с демокрацията! За журналиста няма наши-ваши - всички са равноправни членове на обществото на работното му място! Ето защо тази особеност трябва да се отрази в нашите закони и това не е ограничение свободата на словото на медиите, а навлизане във водите на демокрацията за нашите страни - журналистът трябва да е обективен, честен, неподкупен, независим, да работи с факти и аргументи и да е безпристрастен! Какви са тези страсти, оплювания, лъжи, манипулации, фалшификации, които се вихрят по нашите медии?! Ако Западът има своята демократична култура, ние тепърва сме тръгнали към нея и това не може да се пренебрегне в законодателството на бившите социалистически страни, според мен...
qawsed123
на 17.07.2021 в 16:55:54 #7Трябва да има синхронизация в съдебната система на членките на ЕС, според мен - иначе някой, осъден от ЕС, може да се оправдае в някоя страна-членка и обратното, което е съвсем неприемливо! Всяка страна има своите особености, които трябва да бъдат отразени в законодателството им така, че да не противоречат на законите, приети от ЕС, а да ги допълват с някакви специфичности...Не трябва да се допуска администриране на спорните въпроси, метод, облягащ се на бюрокрацията. Важното е да се решат спорните проблеми така, че и двете страни да са доволни от действието на гледната им точка в крайното решение - това не е загуба на време, а разбиране на ситуацията! Не е хубаво някой да изпада в песимизъм при появата на трудности в ЕС - той едва сега излиза от организационните проблеми и пред него ще има много, много проблеми, но те не са нерешими...Не може да има насилствено налагане на становища, мнения, процедури, закони - това би означавало, че проблемът продължава да съществува и ще се проявява във всевъзможни други ситуации...Ако има саботиране по някои въпроси, те трябва да се разобличават и отстраняват, не да се заобикалят или наказват до определена граница на допустимост, разбира се...Каквото и да става, няма нерешими проблеми - всеки нерешим проблем има три решения, значи...
james-hendrix
на 17.07.2021 в 16:43:49 #6Скъпи тролове по-:долу, тук не става въпрос само за ЛЖБТ общостта а за медии и съдена система! Ако за първото може да се дебатира (известно) за другите две ЕС е 100% прав. ЕС е направен за да се избегнат конфликти в Европа. Като се местят хората се опознават повече, женят и т.н. Само икономическа зона няма да постигне това!
chafeto
на 17.07.2021 в 16:40:19 #5beyonder-realm ЕС да се разпадне заради гей пропагандата в детските градини и училищата е абсурдно. Като икономически блок , Унгария и Полша не са никакъм проблем пред икономиката на ЕС, невиждам защо гей пропагандата е най важна за оцеляването на икономически блок. Това е все едно Китай да се разпадне че са арестували неколцина за корупция в която народа не вярва че са корумпирани *********************************************************************** Самото насилствено налагане (защото то на практика си е точно такова) на някакви идеологии (дори да не става дума за джендъризма), които по-голямата част от населението на отделни страни членки не приема, неминуемо ще става все по-отблъскващ фактор. Както за настоящите членове, така и за евентуалните бъдещи. Под отделни страни членки, имам предид по-новите на изток, защото тия на запад са с толкова размекнати мозъци, че извън снижаването на материалния им стандарт не могат да видят никаква драма.
boris
на 17.07.2021 в 16:33:28 #4Ако за ЕС са толкова важни подобни колосални глупости - то по-добре да се разпадне. Трябва ни нов ЕС фундиран изцяло върху общото икономическо пространство и нищо друго. Никакъв общ бюджет, никакви фондове и никакви общи ценности.
avedar52
на 17.07.2021 в 16:15:27 #3Нарушение на демократичните стандарти - содомията, еднополовите бракове и всичките извращения, които са в противоречие със Християнството, това ли е нарушение? Що не се опитате в Турция, Саудитска арабия да прокарвате тези си "демократични" ценности и стандарти? Побъркани хора!
chafeto
на 17.07.2021 в 15:44:24 #2Конфликтът се задълбочи тази седмица, след като Конституционният съд на Полша постанови, че страната не трябва да прилага решенията на Съда на ЕС. От своя страна Европейската комисия започна наказателни процедури срещу двете страни относно правата на ЛГБТ общността. ******************************************************************** Няма нищо изненадващо в това, че налагането с религиозен фанатизъм на вредната джендър идеология и успоредно на това умишленото замазване на истинските проблеми, ще доведе до нещо недобро. Това агресивно налагане на джендър идеологията има и друг, не по-малко отрицателен аспект, който малко остава на заден план. Създават се някакви групи, които стават "свещени крави", въпреки, че е пределно ясно (осбено в случая с ЛГБТ), че ще има отрицателен ефект. Така обществото се разбива на отделни групи, които са конфликт, т.е., разбива се монолитността на обществото. А едно разделено общество е много по-лесно за манипулация, чужда инвазия и т.н.Друг е въпроса, че тази монолитност в България така или иначе почти я няма. Както и да е, това безспорно е една задълбочаваща се слабост на европейското общество. Това пък от своя страна е добре дошло за увеличаващата се мюсюлманска общност, която много добре вижда тази слабост, а тя самата е доста силно консолидирана около религията си. Трябва човек наистина да е много тъп, та да не вижда накъде ни тласкат с тая идеология.
graf-123
на 17.07.2021 в 15:14:39 #1Освен това няма правен механизъм за изключване на държави от блока.