Посланиците на Европейския съюз се договориха да затегнат регулациите относно спорния газопровод "Северен поток-2", но решиха да не подкрепят плановете, които биха могли да застрашат неговото завършване, съобщават световните осведомителни агенции.
Работата по 1255-километровия газопровод по дъното на Балтийско море, свързващ Русия с Германия, вече е доста напреднала и е планирано да приключи до края на настоящата 2019 година.
Европейският съюз иска тръбопроводите, влизащи на територията на Общността, да се подчиняват на регламентите му в областта на енергетиката.
Франция и Германия с компромис за "Северен поток-2"
Очевидно се отива към построяване на газопровода
Германия се опасяваше, че това ще направи газопровода нерентабилен и нежизнеспособен.
В края на краищата 27 от 28-те посланици на ЕС са се съгласили с компромиса, постигнат по-рано между Франция и Германия, което означава, че Германия може да остане водещ преговарящ по проекта "Северен поток-2".
Понастоящем Русия осигурява около 40 на сто от доставките на газ в ЕС, малко повече от Норвегия, която не е член на ЕС, но участва в единния пазар на Общността.
В продължение на години 28-членният блок се опасява от зависимостта от руския газ.
Полша предупреди, че Русия може да използва "Северен поток-2", за да навреди на енергийната сигурност на Европа, а американският президент Доналд Тръмп дори обвини Германия, че е "пленник" на Русия заради него.
"Северен поток-2" не само ще увеличи доставките от Русия, а също така означава, че заедно с проекта "Турски поток", Русия ще може да заобиколи тръбопроводите на Украйна. Загубата на транзитни такси ще удари тежко украинската икономика.
Голям приоритет за ЕС е и да увеличи конкуренцията и вместо различни споразумения за всеки отделен тръбопровод, който влиза на територията на Общността, иска "Северен поток-2" да бъде съобразен с вътрешните правила на ЕС за прозрачност и отделяне на собствеността върху тръбите от доставчика на газ.
ЕС се опитва да погледне отвъд руския газ - да внася втечнен природен газ от САЩ и строежа на нови газопроводи, като например планиран газопровод от Норвегия до Полша през Дания, който ще снабдява Швеция и други съседни страни.
Германският бизнес инвестира сериозни пари в "Северен поток-2", а бившият германски канцлер Герхард Шрьодер ръководи проекта.
Вчера германският канцлер Ангела Меркел се опита да увери страните от Централна и Източна Европа, че газопроводът няма да направи Германия зависима от Русия за енергоносители.
58eng
на 08.02.2019 в 22:34:02 #2Колко евтин е руския газ? Насе,айде цена на Грайфсвалд?
friend
на 08.02.2019 в 21:51:22 #1Наско, ати откъде знаеш колко искат да плащаме американците?