Прибалтийските държави настояват САЩ да преминат към нов етап на военна конфронтация с Русия - от временно към постоянно разполагане на американски войски в региона, пише руското издание "Взгляд".
Какви мерки за военно укрепване се предприемат в Латвия, Литва и Естония, колко пари харчат САЩ за това - и как обясняват в Прибалтика случващото се?
Съгласно одобрения проектобюджет за следващата година САЩ ще предоставят военна помощ на прибалтийските страни (Естония, Латвия и Литва) в размер на 168,7 млн. долара (138,2 млн. евро). Финансирането се предоставя в рамките на новата "Прибалтийска инициатива за сигурност".
"Страните от Прибалтика са много доволни от тази огромна субсидия. Вече е ясно за какво ще използват капитала, който им се изсипва на главите. На първо място - за укрепване присъствието на НАТО, по-специално в Литва", се посочва в материала на руското издание.
По-рано този месец литовският премиер Ингрида Шимоните по време на разговор с американския посланик във Вилнюс Робърт Гилкрист заяви, че увеличаването на военните разходи на страната отваря нови възможности за сътрудничество със САЩ.
"Литва е твърдо ангажирана да отделя два или повече процента от БВП на страната за сигурност и отбрана. Увеличението на разходите за отбрана също така открива нови възможности за практическо сътрудничество със САЩ", настоя Шимоните.
Тя посочи стратегическото партньорство между Вилнюс и Вашингтон като един от приоритетите на нейното правителство. Правителството ще се стреми да го укрепва "във всички области без изключение", увери премиерът.
"Основният въпрос в дневния ред е подкрепата на хората в Беларус, поради което вниманието и подкрепата на Съединените щати са особено важни", подчерта Шимоните.
На 18 януари стана известно, че ведомствата в Литва пристъпват към разработването на "всеобщ план за защита на държавата", който ще предвижда не само въоръжена отбрана, но и ролята на други институции, както и "обществена гражданска съпротива".
Министърът на отбраната Арвидас Анушаускас потвърди това в интервю и поиска допълнителни средства за този проект. "Необходими са ресурси не само за набиране на допълнително количество хора, но и за тяхното осигуряване, за обезпечаване на военни подразделения. Набирането на хора само заради масовостта не отговаря на военните структури, те планират всичко в детайли за няколко години напред. Ако подобно политическо решение попада във военното планиране, тогава нуждата от ресурси ще се увеличи с няколкостотин милиона евро - говоря наведнъж открито и директно", предупреди министърът.
Междувременно парламентът на Литва прие резолюция за "укрепване на стратегическото партньорство" със САЩ. Резолюцията задължава "да консолидира стратегическото партньорство със САЩ в сферата на отбраната" и да се стреми към постоянно присъствие на въоръжените сили на САЩ в Литва. В документа се отбелязва, че Литва "е била, е и ще остане лоялен партньор на САЩ - в света, в Европа и в региона на Балтийско море".
Жигимантас Павиленис, който е председател на парламентарната комисия по външните работи, и който представи резолюцията, отбеляза, че началото на мандата на обновения състав на Камарата на представителите на САЩ (долната камара на Конгреса) е най-подходящото време за Сейма на Литва да посочи най-важните приоритети.
"САЩ са петият експортен пазар на литовски продукти. Нашият износ е почти двойно по-голям от нашия внос. Съединените щати създават много работни места в нашата страна, почти 9 хиляди. Затова няма съмнение в това, че сме за задълбочаване на тези търговски отношения, към които се стремим с новата администрация", отбеляза Павиленис.
Между другото, посочва още "Взгляд", американски войски вече присъстват в Литва, но на ротационен принцип, пристигащи за периодични учения. Например една от нашумелите операции от този вид започна през есента на 2019 г., когато американски батальон от над 500 военнослужещи пристигна в Литва като част от операция "Атлантическа решителност". Те донесоха със себе си тежка техника: 30 танка "Ейбрамс", 25 бойни машини на пехотата "Брадли" и 70 колесни превозни средства. В Литва те бяха разположени в района на полигона Пабраде - на около 10 километра от границата с Беларус. Гостите прекараха там над шест месеца и през цялото това време те тренираха усилено, сътрудничиха си с местните военни и обменяха опит с тях.
В началото на септември миналата година в Литва на полигона в Пабраде близо до границата с Беларус се проведоха редовни маневри, в които дойдоха войници от 2-ри батальон от 69-и полк от 2-ра бригада на сухопътните войски на САЩ. В навечерието на ученията президентът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че половината от армията на страната е разположена по протежение на държавните граници заради заплахата от НАТО. Когато този контингент напусна, през ноември миналата година в Литва пристигна нов.
На свой ред Латвия миналото лято обяви създаването на огромна военна база в Лиепая. Тя ще бъде разположена на площ от 35 хектара около бивше съветско военно пристанище. Понастоящем в Лиепая са разположени девет структури на латвийското министерство на отбраната, включително военни кораби, подразделения на цивилната милиция "Дворен страж" и др. Планът за развитие на военна база в този град е разделен на два етапа. През първия етап се предвижда изграждане на казарми, сграда на щаба, столова, склад за хранителни стоки, медицински център, спортен комплекс, гарнизонен склад, ремонтна работилница, транспортни боксове и др. На втория етап ще се построят склад за боеприпаси, бензиностанция, пристанище и други съоръжения. Припомня се, че пристанището в Лиепая периодично се използва за разтоварване на тежка техника на НАТО, пристигаща в Латвия за участие в учения.
През февруари миналата година естонският министър на отбраната Юри Луик също утвърди нова програма за развитие на ведомството си за периода 2021-2024 г. Според Луик през следващите четири години естонската армия ще получи нови ръчни огнестрелни оръжия, картечници, снайперски пушки, противотанкови ракетни системи и противотанкови гранатомети, както и самоходни артилерийски части.
Предвиждат се и големи инфраструктурни проекти - изграждането на Център за военна медицина в Тарту, военно училище и появата на цяла мрежа от щабни, учебни, медицински, водолазни, складови и ремонтни подразделения в пристанището на Талин. Миналото лято 92 ракети Javelin от САЩ пристигнаха в Естония. Като цяло през последните няколко години САЩ са предоставили на Естония военна помощ на стойност над 190 млн. долара.