Долната камара на парламента на Русия (Държавната дума) прие законодателство на първо четене, което ще забрани на членовете на "екстремистки" организации да стават депутати, ход, удрящ привържениците на хвърления в затвора критик на Кремъл Алексей Навални, съобщава "Франс прес".
Гласуването в Държавната дума е част от по-широките опити на руските власти да унищожат дейностите на Навални, който излежава две години и половина в наказателна колония край Москва по стари обвинения в измама, които според него са политически мотивирани.
Това става заедно със съдебен процес, започващ през юни, който ще реши дали да се добави мрежата от регионални офиси на Навални и неговия Фонд за борба с корупцията (ФБК) към списъка с "терористични и екстремистки" организации.
Русия също така трябва да проведе парламентарни избори през септември, на които дълбоко непопулярната управляваща партия "Единна Русия" се очаква да няма добри резултати.
Законодателството, прието на първо четене, ще забрани на ръководителите на екстремистки групи да участват в парламентарни избори в продължение на пет години, уточни депутатът Василий Пискаров.
Той каза, че то също така ще блокира членове на групите и други хора, участващи в тяхната работа - включително онези, които са им помогнали да ги финансират - в продължение на три години.
Депутатите гласуваха с 293 гласа "за" законопроекта, 45 бяха "против", а двама се въздържаха.
Проектозаконът би засегнал не само високопоставени членове и активисти на политическата мрежа на Навални, но и десетки хиляди руснаци, които подкрепиха работата му с дарения.
Той ще премине през още две четения в долната камара. В стъпки, които се смятат за формалности, след това законодателството ще трябва да бъде одобрено от Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент), преди президентът Владимир Путин да го подпише.
През април прокуратурата поиска регионалната мрежа на Навални и ФБК да бъдат определени за екстремистки, обвинявайки ги в заговори за организиране на подкрепен от Запада бунт в Русия.
Списъкът на Русия с екстремистки организации включва терористичните групировки "Ислямска държава" и "Ал Кайда".
Федералната служба за финансов контрол "Росфинмониторинг" през април вече добави политическата мрежа на Навални към своята база данни със забранени организации. Групата се разпусна, за да защити своите членове и поддръжници от евентуално преследване.
Новият закон ще означава, че на групите на Навални е забранено да действат в Русия и участие в техните дейности може да доведе до продължителни срокове затвор.
ФБК редовно публикува разследвания за предполагаема корупция на служители на всички нива на управление.
Неговите най-забележителни разследвания бяха публикувани в YouTube, показващи големи луксозни имоти, за които се твърди, че са на Путин и бившия президент и премиер Дмитрий Медведев. Разследванията помогнаха за избухването на масови антиправителствени протести.
Националната мрежа от регионални офиси на организацията помогна за организирането на стратегията за интелигентно гласуване на Навални, която призовава избирателите да гласуват за кандидата, който най-вероятно ще победи свързаните с Кремъл опоненти.
Членовете на групата редовно се сблъскват с полицейски обиски и арести за тяхната активност, като натискът се засилва, след като Навални се завърна в Русия през януари от Германия, където се възстановяваше от покушение с бойно отровно вещество.
Оттогава повечето от най-приближените му са поставени под домашен арест или напуснаха страната, като няколко от тях обявиха публично, че напускат ФБК, след като прокуратурата поиска да бъде обявена за екстремистка организация.
ivan-koichev
на 19.05.2021 в 10:06:41 #7" ... съдебен процес, започващ през юни, който ще реши дали да се добави мрежата от регионални офиси на Навални и неговия Фонд за борба с корупцията (ФБК) към списъка с "терористични и екстремистки" организации." Става въпрос за "нероден Петко", първо законът не е приет окончателно и второ още съдът не се е произнесъл дали офисите на Навални и ФБК са "терористични и екстремистки организции" каквито няма как да са. Така че "новината" дето Франсето прес ни предлага към настоящия момент по скоро е една обикновена партенка.
Thomаs Linke
на 18.05.2021 в 21:41:00 #6Диктатура няма, има демокрация. И свобода да избираш- или гласуваш за Путин, или не гласуваш
oktavian
на 18.05.2021 в 20:58:21 #5Кой казваше, че в Русия нямало диктатура?
Somebodyelse
на 18.05.2021 в 20:36:37 #4user avatar 55942 batnasko на 18.05.2021 в 18:25:02 #1 Това е напълно нормално. В никоя държава екстремистки организации няма как да са в парламента. —— Пеераско това е напълно нормално за дисктаторски режими като каПутския. Чудя им се какво се помайват а не забранят на всички привърженици освен на капутските да стават депутати ? Хем така няма да има повече нужда да правят избори
Vlady
на 18.05.2021 в 19:50:16 #3Няма нужда от алкаши в парламента. Алкаш-белогорячник Елцин за малко да пропие Русия, но в момент на изтрезняване се оттегли.
Кастело Белведере
на 18.05.2021 в 19:15:01 #2Колкото повече се циментира путинизма, толкоз по-болезнено ще е демонтирането му. Ама явно руснаците не си учат уроците от историята.
ТT
на 18.05.2021 в 18:52:57 #1Ха-ха, народни ПРЕДСТАВИТЕЛИ отнемат възможността на самия суверен (народ) да избира директно представители! Е това ако не е диктатура на политическа върхушка и отнемане на ПРАВО, не знам какво е!...