5G - петото поколение мобилна мрежа все още е в процес на разработка, но има за цел да осигури по-бърза скорост на предаване на данни и по-голяма честотна лента, за да носи все по-нарастващи нива на уеб трафик.
Технологията ще бъде въведена до 2020 г., а до 2023 г. по света ще има повече от 1 милиард потребители на 5G, като повече от половината от тях ще са в Китай, прогнозира доклад на консултантската компания CCS Insight.
Източник: CCS Insight
Така следващата революция в мобилните технологии явно ще бъде водена от Китай.
"Китай ще доминира 5G благодарение на политическата си амбиция да оглави технологичното развитие, безпощадното развитие на местния производител Huawei и бързината, с която потребителите вече са подобрили връзките си до 4G", каза Марина Койчева, вицепрезидент по прогнозирането в CCS Insight.
Консултантската компания предвижда, че 5G ще стане масова по-бързо от всяка друга предишна мобилна технология, тъй като САЩ, Южна Корея и Япония се борят да стартират първата търговска 5G мрежа.
В Европа фрагментацията на пазара, честотата и влиянието на регулаторите създават допълнителни предизвикателства.
Няколко технологични компании се опитват да покажат напредък в 5G. Производителят на чипове Qualcomm заяви тази седмица, че е демонстрирал първата работеща 5G връзка на мобилно устройство. За целта е използван модемния чипсет Snapdragon X50 NR.
Скоростта, генерирана в теста, ще позволи на потребителите да изтеглят данни със скорост около 1000 Mbps. Една прогноза предполага, че това ще позволи на потребителите да изтеглят двучасов HD филм за около 12 секунди.
Технологията вероятно ще бъде важна и за технологии като автономните автомобили.