България е една от страните в Централна и Източна Европа, които изостават с въвеждането и ефективното използване на информационните технологии.

Страната ни показва съвсем скромен напредък в това отношение, като пред ИТ сектора все още има доста пречки. Това показват данните в Глобалния доклад за информационните технологии, публикуван от Световния икономически форум (WEF).

България е на 68-о място в класация сред 134 страни, която измерва доколко една държава насърчава и използва ефективно иновациите в областта на информационните технологии. За последните три години страната ни се е придвижила нагоре в класацията с едва 4 места.

Въпреки че и миналата година е била на 68-о място, България е регистрирала малък прогрес за изминалите 12 месеца, тъй като броят на страните в миналогодишната класация е бил по-малък.

Класацията е изготвена на база Networked Readiness Index, който взема предвид редица фактори в една страна - от особености на законодателната система до качество на обучението в областта на информационните технологии.


И на регионално ниво България не показва значимо подобрение в сравнение със съседните държави. По-лоши оценки от нас имат само Македония, Сърбия и Черна гора.
Последните две участват в класацията за първи път, което означава, че страната ни не е напреднала особено от предпоследното място за Югоизточна Европа, на което се намираше миналата година.

Положителното все пак е, че България поне не губи позиции в общата класация - нещо, което се случва с Турция и Румъния например. Резултатите от доклада показват, че някои страни от Централна и Източна Европа успешно провеждат реформи и модернизация в ИТ секторите си и попадат в първите 35 места от класацията.

"На другия полюс са страни като България и Полша, които продължават да изостават", се казва в официално изявление на WEF.

Слабата ангажираност на държавата в развитието и използването на информационните технологии и и липсата на инвестиции в обучение на персонала на технологичните компании са сред основните проблеми на България. В общата класация по тези показатели страната ни се нарежда на последните места извън топ 100.

Най-слаба оценка България по отношение възможността на компаниите да разчитат на законодателството, за да разрешават спорове или да защитават интересите си. По този показател сме на 119-о място, като зад нас остават предимно страни от Африка и Латинска Америка като Зимбабве и Венецуела. Налагането на най-новите технологични иновации също е основен проблем за България.

Страната ни държи едно от първите места в света по най-много мобилни номера на човек от населението - почти 130 на всеки 100 човека. Много висока оценка България има и по отношение броя на процедурите, през която една компания трябва да мине, за да излезе на пазара. По отношение разпространението и използването на високоскоростен интернет страната също има сравнително висока оценка.

Челната десетка на глобалната класация на Световния икономически форум и тази година е окупирана от северноевропейските държави. На първо място за поредна година е Дания, следвана от Швеция (на 2-ро място), Финландия, Исландия, Норвегия и Холандия (съответно от 6-о до 9-о място). САЩ се класират на 3-то място. Единствената азиатска държава, която се е добрала до топ 10 тази година, е Сингапур.