RARBG - един от най-големите торент тракери в света, обяви изненадващо, че прекратява дейност, съобщава TorrentFreak. Екипът на платформата обясни причините за решението си, като сред тях поне по думите им не са действията на правоохранителните органи.
Контекст: RARBG беше създаден в България в пика на торентите - през 2008 г. Тракерът бързо натрупа популярност у нас и в чужбина заради разнообразието си от качествено съдържание. По данни на SimilarWeb, през април 2023 г. той е имал над 40 млн. посещения и над 4,5 млн. уникални потребители.
Сред най-силните му категории бяха филмите и телевизионните сериали.
Той беше и важно свързващо звено между широката публика и warez групите, които са първоизточник на пиратските "издания". Много от тях започваха глобалното си разпространение именно от RARBG.
Това на свой ред запази неговата важност и в новата среда, в която потребителите започнаха да търсят удобството - нещо, което определено не можем да свържем със свалянето на торенти, и се насочиха към нелегалните стрийминг платформи. Даже и те обаче трябваше да получават съдържанието си отнякъде.
Детайли: На началната страница на тракера беше поместено кратко съобщение, от което се разбира, че множество фактори са направили продължаването на работата невъзможна.
"Последните 2 години бяха много тежки са нас - хора от екипа ни починаха от коронавирус, а други още страдат от последващите от него ефекти и са напълно неработоспособни. Някои са бият във войната в Европа - и за двете враждуващи страни. Освен това, поскъпването на тока в центровете за данни в Европа ни удря много силно. Инфлацията прави разходите ни непоносими", обясняват от екипа на RARBG в съобщението си.
То беше видимо през деня на 31 май, но към 1 юни сутринта сайтът вече не се отваря.
Както отбелязва TorrentFreak, това е най-тежката загуба за торент сцената от поне 7 години.
От друга страна: Внезапното спиране на RARBG не трябва да се разглежда извън нишката от свързани събития през последните седмици. На 20 април при още по-мистериозни обстоятелства спряха работа filmisub, filmi7 и kinofen - български платформи за пиратски видео стрийминг.
Само няколко дни по-късно - на 26 април, САЩ отново поставиха България под наблюдение заради незадоволителни резултати в разследванията срещу нарушенията на интелектуалната собственост.
От тогава до настоящия момент властите не са обявявали операции срещу крупни международни пирати.
Още нещо: Буквално часове след спирането на filmisub, на негово място се появиха поне два нови сайта с претенцията да са негови "наследници". Твърде вероятно е същото да се случи и с RARBG.
Като цяло, не препоръчваме да посещавате подобни места - най-малкото заради качеството и безопасността на съдържанието. Особено ако има риск някой просто да злоупотребява с името на популярна платформа.