Хората в музикалната индустрия ще се съгласят, че възнагражденията от стрийминг услугите са прекалено ниски, но е почти невъзможно парите да бъдат проследени.

Сега обаче доклад от видно музикално училище разплита възела на плащанията, таксите за стрийминг услугите и тайните сделки, за да даде по-ясна и пълна представа какво не е наред в икономиката на музикалния стрийминг, който набира все по-голяма скорост в бранша. Дори предлага и потенциално решение - виртуалната валута Bitcoin, пише Bloomberg.

Инициативата "Rethink Music" в Музикалния колеж „Бъркли" се занимава с едногодишно проучване на практиките в музикалната индустрия. Установено е, че всеки път, когато дадена песен се пуска чрез стримийнг, по-голямата част от средствата отива при артиста, който е изпълнил песента, или по-точно - при компанията, която притежава правата, което обикновено е звукозаписната компания.

Другата част отива за текстописеца или отново за компанията, която притежава тези права. Възможно е като част от сделката платформите за стрийминг да плащат такси на лейбълите, които обаче не се споделят с изпълнителите.

Според доклад на колежа „Бъркли", артистите може да са загубили стотици милиони долари от това, че не взимат целия си дял от заслужените възнаграждения. Между 20 и 50 % от парите, генерирани от стрийминг, никога не отиват при хората, чиито песни всъщност са били пускани.

За да има по-голяма справедливост в музикалния бизнес, е необходима модерна технология, система, която проследява кога дадена музика е изпълнена и кой притежава различните права за всяка песен. Необходим е и начин за свързване на тази система с метод за плащане.

Точно тук идва и блокчейн - технологията, която стои зад виртуалната валута Bitcoin. Като се прави публично копие на всяка транзакция, която се случва, блокчейнът позволява на хората, които нямат доверие помежду си, да правят бизнес, без да се страхуват, че ще бъдат изиграни.

Такава система автоматично би разделила всяко плащане на правилни порции и би ги разпределила незабавно.

Първоначалното предложение за това дойде от Wallach, от Spotify. Няколко стартъпа вече работят по ранни версии на идеята, заяви Бари Силбърт - инвеститор в Bitcoin. Никоя от тях обаче още не е готова за реализиране. Консултантската фирма IDEO също е привлечена от идеята за блокчейн.

Предстои да стане ясно дали технологията ще успее да навлезе в света на музикалния бизнес, но съществена реформа като тази със сигурност би отнела доста време.