Изглежда времето, когато са ти нужни само технически познания, за да се превърнеш в добре платен ИТ специалист, са към своя край. Или поне това смятат от един от лидерите международните технологични конгломерати Cisco.
В нов доклад, подготвен от компанията днес компаниите от сектора не търсят само хора, които могат да се справят с технически задачи, а такива, които могат да отговорят и да работят за цялостната стратегия на работодателя си.
Според изследването основното качество, което се оказва дефицит сред служителите в бранша, е предприемаческата проницателност и находчивост.
В документа от Cisco са включили мненията на ръководители от 600 ИТ компании в Северна Америка и Европа, които имат приходи от минимум 1 милиард долара годишно, пише сайтът Quartz.
93% от анкетираните в него смятат, че липсата на тези познания в тази посока пречат на компаниите да се трансформират достатъчно бързо в дигиталната ера. 42% от тях признават, че липсата на разбиране на това как функционира бизнеса е сред най-големите им притеснения относно работната ръка в бранша.
Липсата на това разбиране, заедно с т.нар. меки умения (soft skills), представляват значително по-голям риск за сектора от липсата на технически умения и специфична техническа квалификация, става още ясно от изследването.
От Cisco предупреждават, че значението на нетехническите умения за ИТ професионалистите ще расте с навлизането на изкуствения интелект в сектора.
IvoAndonov
на 27.02.2019 в 10:55:57 #1Това е така, но не е толкова просто. "Липсата на разбиране на това как функционира бизнеса" - не е толкова лесно решим проблем. Анкетите са в компании с над 1 млрд приходи, което означава големи международни конгломерати, с десетки дъщерни дружества, свързани компании и т.н. Да разбереш как функционира цяла система на Apple например - от разработка и доставка на компоненти, производство, дистрибуция и следпродажбена поддръжка не е лесна задача. Обучение за редовия служител по тези теми в повечето компании не се прави или се прави много вяло. Тук говорим да разбираш нещата в детайл, защото за работата всичко може да има значение. Взаимодействията между различните структури са толкова сложни всъщност, че надали някой единствен човек разбира детайлно всички процеси. Да затова има мениджъри на всякакви нива с разпределени отговорности, но липсата на поглед над цялостната картина може да изиграе важна роля. Съществуват вътрешнофирмени войни с различни центрове на интереси. Относно "Софт скилс" Да - младото поколение е все по - арогантно, неетично, конфликтно. Интригите и самодоволството преобладават, за сметка на морал, ценностна система и принципи. Всеки иска бързо достигане на високи нива на заплащане бързо и веднага с полагане на минимални усилия и отдаденост. Всеки иска да пътува най - вече, за което трябват неограничено количество пари, но и нова кола, апартамент, айфон XS не са за подценяване. А иначе той е на 24 и е излезнал от университета преди 2г. но вече се мисли за ИТ Бог.