Първата технологична фаза на инвестиционния проект за изграждане на широколентова инфраструктура в слабо населените и селските райони запачва с прединвестиционно проучване. Анализът се финансира от Програмата за развитие на селските райони.

В рамките на инвестиционния проект ще бъдат обхванати около 90 общини с около 800 отдалечени населени места и между 450 000 и 500 000 човека население. Проектът се финансира от Оперативна Програма „Регионално развитие" в размер на 20 млн.евро.

С цел повишаване ефективността от инвестицията, трябва да бъде проведена кампания за популяризиране на предимствата от ползването на бърз интернет и електронни услуги. В тази дейност се очаква да бъдат ангажирани редица институции като Министерство на образованието, младежта и науката, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на земеделието и храните.

Финансиране ще се търси по Програмата за развитие на селските райони - за изграждане на информационни центрове в населените места в избраните райони; Оперативна програма «Административен капацитет»; Оперативна програма «Човешки ресурси» - за обучение и повишаване на административния капацитет на служителите в местната администрация.

 

Работната група, координирана от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, финализира проекта за актуализация и надграждане на Националната стратегия за развитие на широколентовия достъп. Допълненията се налагат от по-високите изисквания и цели, заложени в последните европейски програмни документи. Хоризонтът за изпълнение на набелязаните дейности е 2020 с междинен етап 2015 година.

Първият приоритет на актуализираната национална стратегия е преодоляване на изоставането в отдалечените райони чрез изграждане на мрежи за бърз интернет.

Втората основна цел е интеграцията на държавните електронни съобщителни мрежи и осигуряване на добре разгърната широколентова инфраструктура с цел технологичното обезпечаване на електронното правителство в България.

Третият приоритет е насочен към надграждане и усъвършенстване на съществуващите широколентови инфраструктури с цел подсигуряване предоставянето на модерните бъдещи електронни услуги и  поетапното преминаване към последния приоритет - изграждане на мрежи за широколентов достъп от ново поколение (NGA).