Пиратството при софтуера, инсталиран върху персонални компютри у нас остава 68% през 2008 г., докато в половината от изследваните 110 страни ръстът му спада, а едва в 15% от тях се наблюдава покачване. Загубите за софтуерната индустрия в резултат на пиратството у нас са се покачили със 121% до 139 млн. долара в сравнение с 2007 г., когато са 63 млн. долара. показва bsabg.org.

Това са някои от резултатите на шестото глобално проучване на софтуерното пиратство, публикувано днес от Сдружението на издателите на бизнес софтуер/СИБС (The Business Software Alliance/BSA) - международната организация, представляваща световната софтуерна индустрия. Това е независимо изследване, извършено в 110 страни от International Data Corporation/IDC , световният лидер в областта на маркетинговите проучвания и прогнози.

"Проучването на IDC доказва необходимостта от продължаване на усилията както на частния, така и на държавния сектор в България за по-нататъшно снижаване ръста на софтуерното пиратство," заяви Велизар Соколов, юридически представител на СИБС у нас. "Сравнен с цифрите за другите държави членки на ЕС, ръстът на софтуерното пиратство у нас остава висок в резултат на комплекс причини, сред които някои несъвършенства в законодателството, които не бяха отстранени през 2008 г., непоследователно правоприлагане, продължителни производства и неадекватни санкции, както и липса на ефективно управление на софтуерните активи в малките и средни предприятия и висока обществена толерантност към посегателствата срещу интелектуалната собственост."

След 3 последователни години (2003, 2004 и 2005), в които ръстът на софтуерно пиратство в България остана на критичните 71%, през 2006 г. бе постигнат спад с 2 % - тенденция, която продължи и през 2007 г., когато софтуерното пиратство достигна най-ниската си точка от 68%. Независимо от това, през 2008 г., въпреки тенденцията към спад в Централна и Източна Европа, България не отбеляза по-нататъшно понижаване използването на нелицензиран софтуер. Подобряването на сътрудничеството между творческия сектор и компетентните държавни органи и засиленият диалог между тях вероятно ще доведат до последователност в правоприлагането и по-адекватни мерки от страна на съдебната система, като по този начин ще наредят България в следващото годишно проучване на IDC сред страните, в които се наблюдава спад в ръста на пиратството. В потвърждение на тези констатации е и положителното решение на Търговския представител на САЩ да остави България извън Списъка за наблюдение по Специалния доклад 301, независимо от препоръките на Световния алианс за интелектуална собственост.

Като страна членка на ЕС, България следва да се стреми дългосрочно към достигане на средния за Общността ръст на софтуерно пиратство, който за 2008 г. е 35%.