Считаният за един от най-добрите инвеститори на нашето време Уорън Бъфет оправда репутацията си и през сложната 2022 г. Акциите на неговия холдинг Berkshire Hathaway отчитат ръст от около 5,5% на годишна база на фона на 15-процентов спад на S&P 500, съобщава CNN Business.
Как го направи?
Голяма роля за крайния резултат на Бъфет са акциите, които Berkshire притежава в големи компании от нефтения сектор. Става дума за Chevron (най-добро представяне в Dow Jones тази година и 50% ръст) и Occidental Petroleum (двоен ръст на цената).
Освен това големите дялове в Coca-Cola и Kraft Heinz се оказаха добра инвестиция с по 10% ръст за всяка от двете компании.
Стабилно е представянето и на бизнесите, които са изцяло собственост на холдинга. Berkshire има корени в текстилната индустрия, но след влизането на Бъфет през 60-те години се превръща в конгломерат със силно присъствие в множество сектори. Така холдингът притежава, например, производителя на популярните и у нас батерии Duracell.
През първите 9 месеца на годината Berkshire отчете нетна загуба заради спада в цените на притежаваните акции на Apple, Bank of America и други от финансовия сектор, но оперативната печалба беше с 20% ръст до 24,1 млрд. долара за същия период.
Какво следва?
2023 г. е малко вероятно да бъде по-лека година - с евентуални спадове в цените на петрола и пикове на инфлацията. Това може да удари част от собствените бизнеси на Bershire, както и инвестициите в банковия сектор, предупреждава в материала си CNN Business.
Не по-малък източник на притеснение е кой ще води холдинга по пътя към успеха. През август Бъфет ще стане на 93 г., а най-близкият му човек в компанията Чарли Мънджър на Нова година ще празнува 99-и рожден ден. Няма как да се очаква, че и двамата ще са вечно начело.
Затова и вече е в ход план по "наследяване" на позициите в Berkshire. На мястото на Бъфет ще застане Грег Абел, а Тед Вешлър и Тод Комбс ще управляват портфолиото на холдинга.
borislav-stoykov
на 17.12.2022 в 21:28:28 #1Какво би трябвало да значи ПАК?!?!? Миналата година 2021 Бъфет изравни пазара с 28 и нещо % а през 2020 беше с 2,4% ръст при 18,4% за S&P 500. А през 2019 има 10.9% при 31,5% за пазара. По назад не ми се връща, но явно през последните 4 години само веднъж побеждава пазара. При 1 към 4 вероятността 90% от световното население да изпревари пазара е по-висока от 1 към 4. Подгответе са по-усърдно за следващата статия. Бъфет определено не е гений. В 60 годишната му инвестиционна история няма нито един наистина гениален ход. Той е упорит опортюнист. А пазара за тези дълги десетилетия му е предоставят не малко възможности.