„4 неща, които дърпат икономиката ", e заглавиe от в. „24 часа"
Време е да раздвижим вътрешни двигатели на растежа
Растежът на българската икономика достигна 2,9% през третото тримесечие на 2015 година, според експресните оценки на Националния статистически институт. Растежът на годишна основа е най-висок от първото тримесечие на 2011 година насам и продължава да се ускорява вече една година. Нещо повече, както изглежда, икономиката за цялата 2015 година ще достигне най-висок темп на растеж от началото на кризата.
Изненада ли е растежът?
Някои се учудват на ускорението на икономиката, защото смятат, че тя трябва да се забави заради гръцката криза, проблемите в китайската икономика и други развития. Обаче българската икономика е най-вече обвързана с развитията в Европа, а в Европа нещата продължават да се подобряват, поне засега.
"Стимули от социализма ще спасяват бедния Северозапад” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Правителството пусна сборник с познати проекти и екзотични идеи като тунел под Беклемето за над 6 млрд. лева.
Стипендии срещу завръщане в родния град и осигуряване на жилище, акцент върху аграрния сектор и облекчени данъчни ставки за фирмите, които откриват нови работни места, ще предлага кабинетът в опит да раздвижи икономиката в Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони. Това е записано в новата Целенасочена инвестиционна програма за съживяване на обезлюдените и бедните региони на България.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Отлагат спирането на губещите влакове” четем във в. “Монитор”
Тарифите по някои от далечните дестинации конкурират автобусите
Най-губещите пътнически влакове на БДЖ засега няма да се спират. Това каза за „Монитор” зам.-министърът на транспорта Антон Гинев. Той добави, че от средата на декември новото разписание ще влезе в сила и там не се предвижда съкращаване на влакове.
Припомняме, че в началото на годината имаше протести срещу изваждането от разписанието на тренове, возещи по няколко човека, и те не вървяха по-малко от месец и бяха пуснати отново.
По данни от сайта на жп превозвача в момента цените на билетите по най-далечните дестинации към Варна и Бургас за билет от втора класа са конкурентни на автобусните.
До Бургас масовият билет втора класа за ускорения бърз влак (наричан на времето експрес) от София, през Карлово струва 25 лв., а за автобуса той е около 32 кинта. Возилото обаче използващо новия аутобан „Тракия” може да вземе разстоянието до морето много по-бързо - за не повече от 4 часа. В същото време и най-скоростният в момента трен у нас изминава 418 км по подбалканската линия за почти 7 часа.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Нови технологии в туризма заради младите кадри”, четем във “Стандарт”
Новите професионални училища трябва да бъдат насочени и към новите технологии в туризма. Това е един от начините да задържим младите кадри в туризма, обяви Румен Драганов от Националния борд по туризма. По думите му през последните години имаме революция в областта на новите технологии на всички нива в хотелиерството, ресторантьорството, туроператорската и туристическата агентска дейност и те трябва да бъдат въведени и у нас. Драганов е категоричен, че младите хора трябва да са в крак с времето и ще останат да работят за родния туристически бранш, ако са добре платени и получат съответното уважение и признание.
Бизнесът ще казва колко кадри и в какви туристически специалности са му необходими, ще участва и в разработването на учебните програми и планове на новия интегрален колеж по туризъм, който отваря врати в Бургас.
"Държавната намеса в аптечния бизнес става гигантска", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата ще определя колко аптеки да има по места, може ли да се открива нов обект, ще посочва кой да работи нощем. Думата да има ли нов обект ще има и организацията на фармацевтите, които са собственици на една аптека и интересът им логично е да ограничат конкуренцията. Новата карта на аптеките ще може да се променя след три години, което напълно ще блокира навлизането на пазара на нови участници.
Всичко това е записано в проектозакона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който е предложен за обществено обсъждане на сайта на здравното министерство. В него има и добри моменти - например възможност за откриване на мобилни аптеки, които по някакъв начин ще решат въпроса с липсата на медикаменти в най-малките села, в които няма поща и лекар. Вероятно обаче съсловната организация ще се противопостави на тяхното съществуване.
Документът съдържа и множество други антипазарни текстове, както и такива, които противоречат на европейски регламенти и принципа на свободното движение на стоки. Например внася нови ограничения при реекспорта на лекарства и клиничните изпитания и разкриване на участията на лекари в спонсорирани от фармацевтични компании мероприятия.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Еврото ли е слабо, доларът ли е силен", пише в. “Сега”
Скъпата американска валута е златен шанс за нашите износители.
2015 година отминава под знака на скъпия долар. През тази година щатската валута достигна рекордни равнища - най-високите спрямо лева и еврото от повече от десетилетие. Към средата на ноември 1 долар се разменя за над 1.8 лева, а двойката USD/EUR е на ръба на изравняването - 1 евро се разменя за 1.07 долара. От януари насам основната световна валута е поскъпнала с 14% спрямо лева и с над 12% спрямо еврото.
Какво е обяснението за надмощието на долара и как то се отразява на нашата икономика?
“Няма как да корумпираш компютъра“, четем във в. “Монитор”
Мика Зайкова, финансов експерт: Трябва ни електронно правителство. Пазарът на труда никъде не се пресича с образованието. Делегираните бюджети се оказаха неефективни.
- Г-жо Зайкова, само преди няколко дни чухме поредните притеснителни данни. Оказва се, че 880 000 души нито работят, нито учат. За каква тенденция на пазара на труда говори това?
- Първото нещо, за което говори тази статистика, е, че болшинството от хората у нас в трудоспособна възраст се маргинализират. Това се дължи преди всичко на късащата се връзка между пазара на труда и образованието, независимо дали е средно или висше. Дори в проучването изрично е посочено, че в България вече има потомствено безработни. По-страшното е обаче, че у нас има потомствено неграмотни хора. Това се дължи на факта, че нивото и качеството на образованието е много ниско и че няма връзка между това, което е необходимо на пазара на труда и завършващите средно и висше училище. Забележете обаче нещо друго - в рамките на тези 880 000 души 300 000 са младежи до 25-годишна възраст. А от тези 300 000 болшинството са абитуриенти. Знаете, че от България непрекъснато изтичат млади кадри.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Лизинговите компании излизат на печалба за пръв път от 2009 г.", пише в. “Капитал Daily”
Летните месеци донесоха традиционното леко забавяне на лизинговия пазар, но като цяло представянето по отношение на новия бизнес в сектора остава по-силно в сравнение с миналата година. За пръв път от кризисната 2009 г. лизинговите дружества успяват да приключат тримесечието с печалба.
Новоотпусканото финансиране все още не успява да компенсира съвсем сумите, които се погасяват по стари лизингови договори, но на фона на свиването на общите портфейли в сектора добра новина за компаниите е и това, че портфейлите им продължават да се изчистват от нередовни вземания. Положителните сигнали за икономиката от последните месеци пък са повод за оптимизъм на представителите на пазара, които очакват запазване на стабилността и лек ръст и през следващата година.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Радев: Ще влезем в еврозоната с непроменен курс лев-евро", пише в. „24 часа"
България ще влезе в еврозоната с фиксиран курс на лева към еврото. Това заявява управителят на БНБ Димитър Радев в интервю за Блумбърг. Той не се ангажира с конкретна прогноза дали това ще се случи през 2018 г. , каквато дата посочи финансовият министър Владислав Горанов.
Предстоящите стрестестове и оценката на активите на българските банки ще докажат, че банковата ни система е стабилна, смята Радев. Гуверньорът смята за много малка възможността те да покажат системен риск и допуска възможност от наличие на проблеми само в отделни банки. И уверява, че вече има висока степен на готовност те да бъдат поети и разрешени.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Бунището на западните общества може да пламне", пише в. “Стандарт”
Ислямът е в конфликт не с християнската цивилизация, а с демокрацията. Европа е напълно грохнала, ако не успее да реагира безмилостно, казва проф. Цветан Теофанов.
Атентатите в Париж отново извадиха на бял свят знаменитата теза на Сaмюъл Хънтингтън за сблъсъка на цивилизациите. Той ли е авторът на този концепция и дали наистина има "война на световете"? Какви са измеренията на тероризма и какви са сложните взаимоотношения между отделните арабски и мюсюлмански държави в близкоизточния конфликт? Подлежи ли ислямът на еволюция? Потърсихме отговор на тези въпроси от най-авторитетния наш арабист проф. Цветан Теофанов.
Унищожаването на ИД няма да разплете близкоизточния възел, но е стъпка в правилната посока. Без "световния жандарм" САЩ настана хаос, умело експлоатиран за всякакви бизнес интереси. Бежанците няма да родят лидери, но са способни да подпалят искрата на гетатa.