“България - хит за английска ваканция”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
България е една от страните, които са хит това лято за Обединеното кралство. Най-големият британски туроператор "Томас Кук" отчете повишаване на пътуващите към нашата страна. Сред причините, посочени през в. "Индипендът" е, че въпреки обезценената британска лира, страната ни все още е евтина за ваканция. Като в същото време е сред незастрашените пряко от тероризма държави в Европа. Ръст има и според данните на Националния статистически институт. През юни 2016 г. у нас са пристигнали 41 189 души от Обединеното кралство, като 19 754 от тях са декларирали, че идват на почивка. За същия месец през 2015 г. у нас са пристигнали 33820 души, а 24 157 са обявили, че идват с цел ваканция.
Основната причина страната ни да е все по-атрактивна все пак са ниските цени. Преди време същият вестник "Индипендът" посочи Слънчев бряг като най-евтиното място за ваканция в Европа. Тогава от изданието пресметнаха, че общо 97,78 британски лири стигат за семейно хранене, бира, кока кола, сладолед, слънцезащитен крем и място на плажа.
“Плащаме кола, а не получаваме нищо” четем във в. “Монитор”
Мамят ни с обяви в нета. Договорките се правят по скайп или чат
Нов вид измама пълзи в интернет пространството. Клиенти превеждат пари за коли, мотори, каравани и лодки, които поръчват онлайн без да са видели предварително, а така и не получават желаната стока.
Тарикатите публикуват офертите си в сайтове за обяви или на собствени интернет страници, които в повечето случаи са на английски език и се рекламират основно във Фейсбук. Това съобщи за „Монитор“ председателят на Европейския потребителски център Игнат Арсенов.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“В света се води стопанска и валутна война" четем на първа страница на в. “Труд”
Тазгодишната реколта в Черноморския басейн е най-хубава, но и най-евтина заради дъмпинг на Русия
- Жътвата на пшеницата приключи. Защо ги няма керваните от камиони на пристанище Варна, не се ли изнася, д-р Иванов? В годините назад сверявахте часовника с борсата в Париж и сега ли е така?
- Сега не съветвам никого да го прави. Качеството на френската пшеница тази година е много лошо и не се знае дали сключените фючърсни сделки отразяват реалните резултати от кампанията. Много дъждове имаше във Франция тази година и качеството е сринато. Целият поток от тяхна пшеница ще бъде отнесен на Север като фуражно изпълнение. Мястото й на международните пазари ще бъде заето от американска пшеница. Обратно, в Черноморския басейн реколтата е много добра.
"Силно полугодие за банките", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
В навечерието на фаталната дата 13 август, когато БНБ ще обяви колко здрави са банките в България, отчетите на 27-те институции показват силна първа половина на 2016 г. Печалбата е на рекордно високо ниво, депозитите на гражданите растат, леко се подобрява ситуацията в кредитирането. Трендът да се показват обезценки явно е в миналото или защото балансите вече са поизчистени, или защото вече няма стимул да се правят, защото проверките са на числата към края на миналата година. Продължава и разслояването при банките, дошло след кризата с КТБ - големите институции в централи в Западна Европа трупат бизнес, докато малките с местни собственици по-често растат минимално или дори падат.
Печалбата на банките расте до 773 млн. лв. за първите шест месеца на 2016 г., показват данните на Българската народна банка. Този резултат е рекорден за полугодие, който не е постиган никога досега, дори и преди финансовата криза.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Опасност от нови кражби на имоти – всеки може да вземе копие от чужд нотариален акт", четем на първа страница на в. „24 часа"
Преди 2 г. министър Христо Иванов внася промяната и служебното правителство я одобрява. Нотариусите настояват да се върне старият режим, по който работи цяла Европа
Има огромен риск от нова вълна имотни измами, след като вече съществува възможност всеки да отиде в Агенцията по вписванията и да получи незаверен препис от нотариален акт на чийто и да било имот. Това предупреди официално Димитър Танев, председател на Нотариалната камара, в интервю за “24 часа”.
Въпросното копие - създадено на копирна машина или на ръка, лесно може да се превърне в заверен препис и да стане “доказателство” за прехвърляне на имота, особено когато нотариалният акт е издаден преди 1992 г. и не е отразен в информационната система на агенцията, допълниха от гилдията.
"Въпреки мерките част от търговията с горива все още е в сивия сектор” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Финансовото министерство не успява да извади на светло сивия сектор при търговията с горива. Нарочените от държавата за основен виновник за укриването на сделки - така наречените ведомствени бензиностанции за зареждане за лични нужди, вече имат нивомери и са свързани с НАП, но от началото на годината отчитат много ниски нива на потребени горива. Освен това контролът на данъчните обхваща малка част от тези бензиностанции - при над 30 000 обекта, каквито бяха първоначалните оценки на МФ, под надзор в момента са само 527.
Това показва предоставена от НАП справка в отговор на въпроси на "Сега" за ефекта от въведените законови промени при контрола върху горивата. С промени в Закона за ДДС през 2015 г. депутатите задължиха всички собственици на съдове, от които се зареждат горива, да ги декларират в НАП и да обявят потребените количества горива за предходни години. За част от тези бензиностанции бе въведено и изискване задължително да отчитат зареждането чрез фискално устройство, както и да монтират нивомери за наличните горива.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Излишъкът в бюджета достигна рекордните 3.3 млрд. лв.", пише в. “Капитал Daily”
Излишъкът по консолидирания бюджет към края на юли вече е 3.3 млрд. лв., показват предварителните данни на Министерството на финансите. Невижданото от 2008 г. превишаване на приходите над разходите се дължи на повечето данъчни постъпления и на по-малкото държавни инвестиции. Въпреки значителната сума в излишък в края на годината отново ще има дефицит, макар и значително под планираните 2% в закона за бюджета, по думите на финансовия министър Владислав Горанов.
Премиерът Бойко Борисов обаче даде заявка, че всичко, което бъде събрано над плана, ще бъде похарчено за инфраструктурни проекти и за нуждите на различни общини. "Правителството ще вложи приоритетно парите от излишъка в Северозапада, смесените региони и магистрала "Хемус", каза премиерът.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„"Белене": фабриката за илюзии отново е отворена", пише в. “Сега”
През изминалите две седмици започна създаване на поне четири нови, но до болка познати, илюзии по повод АЕЦ "Белене". За да разберем цялата наглост на това усилие, ще трябва да резюмирам няколко положения от:
Икономическата теория
След трудовете на Нобеловия лауреат Джеймс Бюкенън в икономиката на политиката се прави ясна разлика между несъвършени и грешни, илюзорни решения. Според Бюкенън:
"Ако онзи, който избира, разполага с несъвършена информация и ако не е уверен в онова, което знае, той конструира понятията си за алтернативите по несъвършен начин. Ако той е повлиян от илюзия, понятията му за алтернативите са погрешни. Това е много различно от типично несъвършения избор между отделните алтернативи...".
“Доматите рекордно скъпи, лимоните – златни” пише в. „Труд"
Рекордно поскъпване на оранжерийните домати регистрира Държавната комисия по стокови борси и тържища (ДКСБТ), която отразява цените на храните на едро. В рамките на малко над 20 дни – от 1 до 29 юли 2016 г. зеленчукът поскъпва с над 9% - от 1,41 до 1,55 лева за килограм, показват данните. Само за изминалата седмица доматите поскъпват с 2,6%, а на годишна база цифрите са още по-фрапиращи – данни на Министерство на земеделието показват, че миналия юли оранжерийните домати по борсите са били над два пъти по-евтини в сравнение със сега - на 24 юли 2015 г. цената им е била 0,67 лв./кг на фона на 1,55 лв./кг на едро към момента.
“БГ фирмите с 320 млрд. приходи за година“, четем във в. “Монитор”
Една трета се въртят от търговците на едро и дребно. В София регистрирани 116 315 дружества, във Видинско – 3372. Само половината от компаниите работят реално
Над 320 млрд. лв. влизат в българските фирми на година. Впечатляващата сума са отчетените от тях приходи пред НАП за последната цяла финансова година - 2015 г. За година приходите на компаниите са нараснали с близо 15 на сто, като през 2014 г. те са били 279 млрд. лв. Това показва справка на приходната агенция, изготвена по запитване на „Монитор“.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Чиновниците недоволни, на 80% не са им вдигали заплатите", пише в. „24 часа"
4300 лв. на месец прибира директор в администрацията без бонусите според данни на Евростат. Толкова взема и премиерът Бойко Борисов
Чиновниците масово са недоволни от системата на заплащане в администрацията. Това е установило проучване, поръчано от Института по публична администрация, което е публикувано в доклада за състоянието на администрацията през 2015 г.
Според служителите системата за определяне на възнагражденията само частично отчита работата им. Според правилата от 2012 г. насам 70% от заплатата на чиновниците са основни, а останалите 30% се водят бонус.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Хазната си прихвана 276 млн. от длъжници", пише в. “Стандарт”
Министерствата и ведомствата си прихванаха 276 млн. лв. от длъжници към хазната за периода от ноември 2014 г. до 1 юли 2016 г., обявиха от Министерството на финансите. От ноември 2014 г. е в сила постановление на кабинета, според което при всяко плащане на държавата към частна фирма на стойност над 100 хил. лв. се проверява дали тя има задължения към НАП или Агенция "Митници". Ако фирмата няма дългове, си получава парите, но ако има задължението се удържа от сумата, която компанията трябва да получи за доставените от нея стоки, извършени услуги или строителни работи. По този начин само за първата половина на годината са събрани 70,6 млн. лв. от длъжници.
Наскоро кабинетът промени постановлението за разплащане по договори с държавата, с което контролът върху длъжниците става още по-сериозен. Решението предвижда преди плащания по договори на стойност над 30 000 лв., всички министерства и ведомства, както и общините, да уведомят НАП и Агенция "Митници".