"Бум на детски труд по морето" е заглавиe от в. "24 часа"

Бум на ученици, които искат да работят на морето, вместо да почиват през лятната ваканции, отчете инспекцията по труда.

С 20% повече разрешителни са издадени на деца под 18 г. през първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на 2017 г.

Така легално на работа вече са се хванали 3733 тийнеджъри. 74 от издадените разрешителни пък са за деца под 16 г.

С началото на лятната ваканция пристигат по около 100 молби на ден в дирекциите с морски курорти.

Тийнейджърите се хващат на работа, за да изкарат джобни пари и да помагнат на семейните бюджети. Основно стават бармани, сервитьори или хотелски рецепционисти по морето.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Световното вдигна оборота на Бг кръчмите с 25 на сто" извежда на първа страница в. "Монитор"

Мачовете на големи отбори привличали повече клиенти

3авършилото в неделя световно първенство по футбол в Русия е вдигнало оборота на кръчмите у нас с около една четвърт, научи "Монитор".

Основният дял на немалкия ръст се пада на масовите заведения бирариите и малките квартални кръчми, които винаги имат по-голяма клиентела. Според дългогодишен управител на заведения по време на подобни спортни прояви в по-скъпите заведения, които са основно за хранене, оборотът не се увеличава. Там клиентите предпочитат спокойствието. По думите му, масовите кръчми, където се събират и повече млади хора, спечелиха от световното, в рамките на поне десетина процента, пресметна той. Друг негов колега от столична бирария сподели, че мондиалът в Русия е увеличил хората, които са посетили заведенията, с 20-30%.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Властта се загрижи за фирмите вместо за хората с увреждания" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Социалното министерство предлага огромни данъчни облекчения за специализираните предприятия и кооперации, но не и ясни критерии за отпускане на индивидуална помощ

Социалното министерство за пореден път показа, че идея няма как да реши проблемите на хората с увреждания. Последните му предложения са толкова неадекватни, че успяха да обединят срещу себе си всички спорещи организации и те се заканиха да отговорят с "брутален протест". Вместо да се концентрира върху адекватното определяне на необходимите средства за всеки болен - което е и поводът за няколкомесечните демонстрации, социалното министерство предлага данъчни облекчения за фирмите и кооперациите, в които работят хора с увреждания. Така, вместо да се затворят вратичките, през които изтичат парите за хората с увреждания, се отварят нови пробойни.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Акционерна рокада в "Булгартабак" къса връзката с обещаното от приватизатора", четем в "Капитал"

Австрийското BT Invest продаде дела си на лихтенщайнските си собственици и така може да избегне неустойки

Едно ниво във веригата на собственост на "Булгартабак холдинг" изчезва - така накратко може да се опишат обявените от публичната компания сделки от 12 юли. Доскорошният мажоритарен акционер в холдинга - австрийското дружество BT Invest, е продал всичките си останали акции и вече не притежава дял. А купувачи сa двете лихтенщайнски дружества, съакционери в BT Invest - Woodford Establishment и Stiga Anstalt.

Прочети още от " Капитал"

"Работодателите отново се противопоставят на минималните осигурителни прагове", четем във в. "Стандарт"

Работодателски организации призоваха своите членове да бойкотират преговорите за определяне на минимални осигурителни доходи за 2019 г., съобщава Дарик. В писмо до браншовите организации, от бизнеса настояват за отказ от участие за трета поредна година, тъй като това договаряне води до увеличаване на сивия сектор и до намаляване на реалните възнаграждения на работещите у нас.

Минималните осигурителни доходи, които се договарят между бизнеса и синдикатите всяка година, са отживелица и трябва да бъдат премахнати - за това настояват за пореден път четирите работодателски организации.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Още 130 млн. лв. за пътните строители", пише "Капитал"

След предвиденият половин милиард за поддръжка на главните пътища, държавата сега дава средства и за магистралите

До 2023 г. Агенция "Пътна инфраструктура" ще плати най-малко 131.2 млн. лв. без ДДС за превантивно, текущо и зимно поддържане, както и за ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации на магистралите "Тракия", "Хемус" и "Марица". Обявената за целта обществена поръчка идва месец след като АПИ пусна търговете за поддръжка на главните пътища, чийто общ бюджет надхвърля 474 млн. лв. Така излиза, че в следващите 5 години избраните пътностроителни фирми ще получат от държавата над 600 млн. лв.

Прочети още " Капитал"

"Как се натисна копчето за екзекуция на част от бизнеса", пише в. "Сега"

Колко е лесно да съсипеш чужд бизнес? Също толкова, колкото да приемеш закон, по силата на който съсипването ще последва. Ти си законодател, снабдил си се с власт такава, че всяко твое "за" или "против" може да означава фалит или благоденствие. Просто активираш едното или другото копче, нищо повече! И решаваш човешки съдби.

Разбра ли обаче какво гласува тия дни, като изпълни указанията, които ти даваше съвсем неприкрито от трибуната на НС Емил Димитров, познат като Ревизоро, вносител на т. нар. закон за горивата (цялото му наименование е закон за административното регулиране на икономически дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход)?

Прочети още от в. "Сега"

"ЕК поиска Airbnb да работи по европейските правила" пише в. "Монитор "

Дружеството има срок до края на август да представи предложенията си

Понастоящем представянето на цените от страна на Airbnb, както и разграничението между домакините, които са частни лица, и професионалистите, не отговарят на изискванията на правото на ЕС, и по-специално на Директивата за нелоялните търговски практики.

Airbnb трябва: да промени начина, по който представя информацията за цените, като се започне от началното търсене на уебсайта, за да гарантира, че винаги когато се предлагат места за настаняване, на потребителя се представя крайната цена, в която са включени всички приложими задължителни такси, като например за обслужване и почистване, или ако не евъзможно да се изчисли крайната цена предварително - ясно да информира потребителя, че може да се начислят допълнителни такси; да посочи ясно дали офертата е от домакин, който е частно лице, или от професионалист, тъй като правилата за защита на потребителите са различни в двата случая; Условията за ползване на услугите на Airbnb следва да бъдат приведени в съответствие с европейското законодателство за защита на потребителите.

Прочети още от в. "Монитор"

"Путин след 4 часа преговори с Тръмп: Студената война свърши" четем в "24 часа"

Президентът на САЩ: Срещата ни е преломен момент в отношенията

Студената война свърши. Идеологическата ни конфронтация е вече в миналото", каза Владимир Путин след 4 часа преговори с Доналд Тръмп в Хелзинки. Американският президент пък оцени срещата като повратен момент в двустранните отношения.

Началото не изглеждаше толкова обещаващо. Часове преди разговорите президентът на САЩ написа в туитър: "Нашите отношения с Русия никога не са били толкова лоши заради години на безразсъдство и глупост от страна на САЩ и сега заради лова на вещици." Тръмп визира предшественика си Барак Обама и разследването на ФБР за руската намеса в президентските избори през 2016 г.

Прочети още от в. "24 часа"

"Победата на имигрантите", пише в. "Стандарт"

Мондиалът в Русия съвпадна с голямата истерия около имигрантите в Европа. Държавните лидери се чудят как да ги спрат и изпъдят, а който ругае и мрази пришълците печели избори.

И точно в този момент Франция стана световен шампион по футбол със 17 играчи, чиито корени са далеч от Стария континент. Оказа се, че пришълците може не само да бъдат приобщени, но и да са повод за национална отговорност.

На практика втората световна титла за "петлите" бе извоювана от сборен африкански тим.

Не влагам нищо ехидно в това. Просто Франция има шанса да разполага с тези таланти, чиито родители от бившите колонии са потърсили по-добър живот в метрополията.

Прочети още от в. "Стандарт"