"Дойде, видя, обеща: един ден на Китай в София", четем в "Капитал"

На срещата "16+1" стана ясно, че Пекин харесва Европа, има интерес към АЕЦ "Белене", прави тютюнев подарък на Борисов, а в Пловдив може да се появи завод за електрически камиони

След 6 месеца председателство и един ден форум Източна Европа - Китай едно нещо не може да бъде отречено - НДК е правен по поръчка за такива мероприятия. Добре отделената от останалата част на града сграда е лесна за отцепване и контрол, пълна с малки коридори, тайни помещения и странни врати и достатъчно мегаломанска, за да може да приема всякакви гости.

Прочети още от " Капитал"

"ГЕРБ пак започва дебат за допълнителни здравни вноски" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Обсъждат се застраховки извън пакета на НЗОК или конкурентни на касата фондове

Два са вариантите за развитие на здравноосигурителния модел у нас - с въвеждане на допълнително застраховане за услуги извън поетото от здравната каса или на конкурентни на НЗОК фондове, смята председателят на здравната комисия в парламента Даниела Дариткова. "Моделът, който сме избрали - солидарният модел с 8% здравна вноска, не позволява всички плащания, които се случват в системата, да се регламентират чрез фонда. Голям е процентът на доплащанията от пациентите извън рамките на здравното осигуряване. Това предизвиква необходимостта да се ревизира здравноосигурителният модел с възможността за надграждане или с конкурентни фондове на НЗОК. Ще се обсъдят няколко варианта за това как може допълнителните плащания, които стават по отношение на дефицитни изделия или други процедури в болниците, да се случат през застрахователните или осигурителните фондове", обясни тя.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"20% по-високи заплати в администрацията, искат от КНСБ" е заглавиe от в. "24 часа"

С 20% да се увеличат заплатите за централната и местната администрация през 2019 г., поискаха от КНСБ на семинар във Варна. С толкова да се увеличат и единните разходни стандарти за делигираните от държавата дейности за социално осигуряване, подпомагане и грижи. За това ще са необходими допълнителни 505 млн. лв. през следващата година. Най-много от парите са разчетени за Министерство на вътрешните работи - 253 млн. лв.

"Темпът на ръст на заетите е рекордно висок, а безработицата - рекордно ниска. Събираемостта на данъците е добра, а фискалната стабилност е нещо, за което получаваме одобрение, включително и от Европейската комисия. В същото време правителството изразява ясни намерения за намаляване на външния дълг. Вместо да отидат за дългове, тези пари могат да се инвестират и без това дефицитния пазар на труда под формата на заплати и други стимули", обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Прочети ще от в. "24 часа"

"50 000 германци заживяха в България" извежда на първа страница в. "Монитор"

Близо 50 хил. германци живеят в България. Това ги поставя в едно от челните места на чуждите касти у нас като бройка, показват цифрите на дирекция "Миграция" към МВР, както и на данните от различни статистически проучвания. Заради свободното предвижване в Европа обаче цифрата постоянно варира и не може да е напълно точна.

Данните обаче са категорични, че хиляди граждани на една от най-предпочитаните западни дестинации са избрали родината ни за последните десетина години и са се установили трайно, като дори са получили разрешение за постоянно пребиваване у нас,въпреки че такова не им е необходимо като граждани на ЕС. В повечето случаи то е издадено на базата на различни критерии.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"20 на сто от студентите пропадат след първи курс", четем във в. "Стандарт"

Н апоследък и държавата, и бизнесът наблягат на приема в техническите дисциплини. Как се подготвят младите кадри у нас, кои професии избират и защо бягат от машиностроенето ? "Стандарт" потърси отговорите от ректора на Техническия университет в столицата проф. д-р инж. Георги Михов.

- Проф. Михов, към кои специалности в Техническия университет има най-голям интерес ?

- Много е различно, в дадени специалности като компютърните науки чакат много хора за едно и също място, в автомобилостроенето има около 1,5 кандидати за място. Макар че специално в тази област ние си сътрудничим с доста фирми, които правят автомобилна електроника, например със "Сименс". С "Мерцедес" работим в сферата на автомобилния дизайн, с "Рено" - в областта на задвижванията.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Дин Дзиян: Ще участваме в търга за АЕЦ "Белене"", пише в. "Капитал"

Вицепрезидентът на китайската държавна China National Nuclear Corporation пред "Капитал"

Възраждането на АЕЦ "Белене" беше една от големите въпросителни, свързани с китайско-европейския форум в София. Преди месец правителството обяви, че ще отвори наново вратата към проекта и ще търси консултант, за да стартира търгова процедура за инвеститори. Компанията, заради която това се прави, е китайската CNNC, която неколкократно е изявявала интерес да строи централата. Компанията е държавна, като строи реактори в Китай, Латинска Америка и Азия. Евентуалната българска централа би била първа за нея в Европа. Китайската компания също така надзирава цивилната и военната ядрена програма на Пекин. 

Нейният представител Дин Дзиян беше на форума в София, за да говори по темата. "Капитал" успя да му зададе няколко бързи въпроса.

Прочети още от в " Капитал"

"Дядо Мраз и 16 джуджета", пише в. "Сега"

Последните три дни "България" и "София" имат по-голямо медийно покритие от шестте месеца европредседателство. И да отбележим - далеч по-централно място в световната преса. Уникалната за нас - като първа за страната, макар формална и повече церемониална позиция на ротационен председател на ЕС, отдавна е рутина за Европа и света: нищо ново, нищо забележително в ритуалната щафета на страните през този символичен пост. Различно и централно за световната икономика място има мисията на китайския премиер Ли Къцян в София за срещата във формата 16+1 на шефовете на изпълнителната власт на Поднебесния гигант и страните от Централна и Източна Европа. 16+1 е част от приоритетната икономическа програма на Китай днес - инициативата "Един пояс, един път" (一带一路, и дай, и лу). Предложена в края на 2013 г. от председателя Си Дзинпин, тази инициатива е най-често споменаваният след 2016 г. слоган в официоза в. "Жънмин жъбао" ("Народен вестник", аналог на "Правда" в СССР и тогавашното "Работническо дело").

Прочети още от в. "Сега"

"Токът бърка в семейния бюджет с 28 лева" пише в. "Монитор"

Cредно 1.2% ще нарасне издръжка на живот, заради новите цени на природния газ, тока и парното, които влезнаха в сила от 1 юли. Това прогнозира доклад на КНСБ, изготвен от Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания към синдиката.

Природният газ поскъпна с 10.81%, топлоенергията със 7.33%, а електроенергията с 2.03%. Това означава, че издръжката на едно четиричленно семейство ще скочи с 28 лв. и ще достигне 2 354 лв. На член от семейството доходите ще нараснат със 7 лв., т.е. от 581 лв. през декември 2017 г. се очаква сега да бъдат 588лв. Най-силно засегнати ще бъдат многодетните семейства, например тези, които имат 10 деца, ще трябва да отделят от бюджета си още 84 лв. всеки месец. По-скъпите цени на енергията щели да дигнат сметките ни за горива за отоплние, топла вода и осветление с почти 4%. Тези разходи пък представлявали 12 на сто от средствата за издръжка на живота, се казва още в доклада. Столичани щели да бъдат най-силно засегнати от увеличението на цената на енергията.

Прочети още от в. "Монитор"

"Държавата с план за 10 000 новородени повече" четем в "24 часа"

Залагат средно 27,91 лв. обезщетение за майчинство на ден

65 500 бебета трябва да се родят през тази година в България според разчетите на правителството. Това е записано в план за изпълнение на демографската стратегия на страната през 2018 г., който е бил одобрен от Министерския съвет по предложение на социалния министър Бисер Петков.

Поставената цел е с близо 10 000 бебета повече от родените през миналата година малко над 56 хил. деца. 2017-а бе годината с най-малко родени деца в България от 1945 г. насам.

Прочети още от в. "24 часа"

"Лиляна Павлова предложена за шеф на център за партньорство между Европа и Китай", пише в. "Стандарт"

Министър-председателят Бойко Борисов и председателят на Държавния съвет на Китай Ли Къцян изразиха удовлетворение от постигнати резултати по време на срещите си в София. Те разговаряха преди отпътуването на Ли Къцян, който беше на официално четиридневно посещение в България. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Българският премиер Борисов предложи министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова да поеме организацията по създаването и управлението на бъдещия Глобален център за партньорство на държавите от Централна и Източна Европа и Китай (Global Partnership Centre of CEECs and China).

Прочети още от в. "Стандарт"