"Двама министри ни подготвят за драстичен скок на пътните такси” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Пътуването из България ще става все по-скъпо - и за бизнеса, и за гражданите, и за чужденците. Таксите за ползване на шосетата ще пораснат драстично в следващите години, призна строителният министър Лиляна Павлова по време на конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции" вчера. А транспортният министър Ивайло Московски поясни, че целта е високите такси за асфалтовите пътища да пренасочат пътници и стоки към губещата все повече клиенти държавна фирма БДЖ.
От първото в последните години поскъпване на винетките - с около 60% от 1 януари т.г., се очаква постъпленията за 2016 г. да скочат от 200 млн. на 260 млн. лева. А с предстоящото въвеждане на нова система за таксуване се планира приходите да се увеличат двойно и дори тройно, обясни министър Лиляна Павлова.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Медици от Македония спасяват сезона” четем във в. “Монитор”
Лекари от Македония спасяват сезона през това лято заради хроничния недостиг на медицински кадри у нас. Това заяви за „Монитор“ зам.-председателят на местната организация на БЛС д-р Пламен Панайотов.
Търсенето на лекари е постоянно, но през летния сезон проблемът става много голям. Разчита се на медици в пенсионна възраст от вътрешността на страната, а тази година и от Македония, коментираха браншовици.
Напълно липсват реаниматори и анестезиолози. Пред този проблем ще се изправят и арендаторите на плажовете, които са длъжни да имат сключени договори с медици за обслужване на плажните ивици. Някои смятат, че това е проблем на държавата, която трябва да отпусне бройки и финансиране за тях.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Яйца от Франция и салата от Гърция за Великден" четем на първа страница на в. “Труд”
Търговци ударно внасят яйца от Франция и Полша заради наближаващия Великден, съобщи за „Труд” Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите в България. „В понеделник пристигна тир с яйца от Франция. Това са количества, които са останали след приключване на католическия Великден и сега те си чистят складовете”, допълни той. Обявява се, че яйцата се внасят за преработка, но реално се препакетират и се продават на пазара. По данни на съюза миналата година у нас са внесени 137 млн. броя яйца, като родното производство е 1 млрд. броя. Или 13 на сто от яйцата на пазара са вносни.
По думите му при вноса на яйца, когато не са в кутийки, а в палети, е възможно срокът на годност на яйцата да бъде променен. Знаем много добре, че е направен такъв внос на яйца в палети, каза председателят на съюза. Срокът на годност на яйцата е 28 дни.
“Спрете рекета на сивия бизнес срещу държавата”, четем във в. “Стандарт”
На нито един човек не му е отнето правото да си свари ракията. Как е възможно депутати да защитават бандитизма, пита Кирил Домусчиев
Каква е целта на протестите на неправителствени организации срещу решения на кабинета и парламента, по-конкретно - на промените в Закона за акцизите и данъчните складове от края на 2015 г., които засегнаха сивия сектор в дестилирането на алкохолни напитки? Засягат ли тези промени традицията българинът да си вари ракията в домашни условия? Как гледа бизнесът на подкрепата, която оказват депутати от управляващата коалиция на незаконното варене на ракия? За отговор на тези и други актуални въпроси се обърнахме към председателя на УС на най-голямата работодателска организация у нас - Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, Кирил Домусчиев.
"Концесиите ще са и за над 35 години", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Максималният срок на договорите за концесиите в България, който сега е 35 г., ще се удължи и може и да е например 99 години. Това ще стане с новия закон, който скоро ще бъде внесен за разглеждане и гласуване в парламента, съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски. Това стана ясно на конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции", организирана от "Градът медиа груп".
Новите правила няма как да засегнат предстоящите две процедури - за летищата в Пловдив и София. Документите са подготвени и до дни ще бъдат гласувани от правителството. Столичното летище ще е най-големият актив, който държавата ще отдава на концесия. Тя чака много световни компании с опит, които да са готови да направят първоначално плащане от 600 млн. лв. В плана на министерството е и отдаването на най-голямото останало държавно пристанище, но това едва ли ще стане тази година.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„След операция 20 дни в болница за долекуване", четем на първа страница на в. „24 часа"
Здравната каса осигурява повече прегледи и изследвания при личния лекар и специалист в извънболничната помощ. Залага и повече хоспитализации - 2,2 млн. до края на годината срещу 1,9 млн. през 2015 г.
Това обеща надзорният съвет на НЗОК, след като прие окончателно промените в правилата за работа с лекари и болници. Решението ще излезе като анекс към рамковия договор от 2015 г. и е в сила от 1 април. Анексът бе подписан веднага за обнародване в “Държавен вестник” от здравния министър д-р Петър Москов.
“В доболничната помощ са отделени 32 млн. лв. допълнително, а в болничната - 224,9 млн. лв.”, каза зам. финансовият министър Кирил Ананиев, който оглавява надзора на НЗОК.
„Зелена светлина за автомагистрала "Черно море"", пише в. “Капитал Daily”
Изработването на проект за автомагистрала "Черно море" ще се финансира по новата програма "Транспорт". Това стана ясно от думите на Галина Василева, директор на дирекция "Координация на програми и проекти" в транспортното министерство. Във ведомството са постъпили 13 формуляра за кандидатстване, като един от тях е за "Черно море", каза тя по време на конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции". Вносител е Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти", която е пред закриване. Функциите й ще се поемат от Агенция "Пътна инфраструктура".
Идеята за магистрален път, който да свързва Варна и Бургас е на поне 45 години. Заради липса на финансиране обаче и заради приоритетното завършване на съществуващите магистрали строежът му все се отлага във времето. "Черно море" (малко над 100 км) е част от паневропейски транспортен коридор 8 (Драч - Тирана - Скопие - София - Бургас - Варна) и поради тази причина може да кандидатства за евросредства. Заради ограничения ресурс от 570 млн. евро за пътища за целия програмен период обаче проектът ще получи пари само за подготовка.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Пинокио има много да се учи от българските политици", пише в. “Сега”
Пролетта е сезон на думи и дела. "Мои сънародници! (...) Готов съм да предложа схема от икономически мерки и социално-икономическо партньорство, посредством които не по-късно от 800 дни прочутото българско трудолюбие и предприемчивост ще променят живота ви", заяви Симеон Сакскобургготски в реч на 6 април 2001 г. "Ох боже, извадиха ми душата....Срещнах в нещо като учебник по икономика на един от американските университети. Как те изправяли компании за 800 дни. Казах с най-доброто желание", рече невинно той преди няколко дни ("Труд"), почти навръх 15-тата годишнина.
Навършват се и 13 години от войната в Ирак. "Един ден в Багдад и други големи иракски градове ще има булевард "Америка", може би "Джордж Буш", булевард "България" и "София". Иракският народ тогава ще гледа на воювалите срещу Саддам като на освободители и ще кръсти на тях улици, така както ние имаме "Руски", "Гурко" и "Московска"", заявява малко преди началото й външният министър Соломон Паси.
“Без винетка по селски пътища” пише в. „Труд"
3000 километра от третокласната пътна мрежа ще бъдат освободени от пътни такси и напълно безплатни за движение. Това ще стане с въвеждането на тол системата и електронните винетки, обяви регионалният министър Лиляна Павлова. В тези 3000 километра се включват пътища без интензивен транзитен тежкотоварен трафик, както и отсечки до малки населени места.
Поетапно въвеждане на GPS базирана тол система минава през процес на проектиране, изграждане и въвеждане на система, с която да се събират така наречените тол такси - за изминато разстояние, от товарните автомобили, както и въвеждането на електронна винетка за леките коли.
„От 20 000 километра републиканска мрежа 3000 ще бъдат освободени от пътни такси. Това ще бъдат част от третокласните пътища, по които няма интензивен трафик“, уточни Павлова.
“Българинът спести 1 млн. лв. от „Гражданска отговорност““, четем във в. “Монитор”
32 милиона обезщетения след катастрофи платени само за месец
Българинът си е „спестил“ 1 млн. лв. от „Гражданската отговорност“. С почти толкова са намалели приходите на застрахователните дружества от такива полици през януари тази година в сравнение с миналия януари. Това показват последните данни на Комисията за финансов надзор (КФН). Така приходите на компаниите от подписване на подобни полици е паднала на малко над 60 млн. лв., като отчетеното намаление е с 1.4%.
В тази сума се включват и приходите от „Гражданската отговорност“ на автомобилистите – 59.4 млн. лв., като на нея се дължи почти цялото намаление по задължителната полица. Премийните приходи по линия на т.нар Зелена карта са 5.2 млн. лв., както и пари, получени от гражданска отговорност на превозвача и гранична застраховка „Гражданска отговорност“.
На второ място по обем на премиите се нарежда застраховката „Автокаско“. За една година приходите са се понижили с 2.2% до 37.6 млн. лв. Година по-рано сумата е била 38.4 млн. лв.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Спират парите за реклама в радиа и телевизии без обществена поръчка", пише в. „24 часа"
Мораториумът ще действа, докато не се постигне консенсус и приемлив модел
Мораториум върху договорите за купуване на ефирно време от телевизии и радиа без обществена поръчка е наложило правителството, съобщи за в. “24 часа” вицепремиерът Томислав Дончев. Списък с нови договори за излъчване на рекламни клипове е замразен, каза той.
Решението е взето заради обвинения, че с купуването на ефирно време с европейски пари и без търг или конкурс властта си купува медиен комфорт.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”80% от туристите по Великден са румънци", пише в. “Стандарт”
В близък план за предстоящите Великденски празници основните туристи по Добруджанското Черноморие ще са по традиция румънци - 80 на сто, като голяма част от тях всъщност резервират за Гергьовден, тъй като в северната ни съседка денят е официален празник. Все още могат да се намерят пакети за великденските празници, като двудневните са на цени от 100 лв. за човек, а тридневните - 200 лв. Димитров добави, че в тези цени бизнесът предлага на гостите си екстри според своята категория - спа и уелнес процедури, безплатно ползване на басейни, някои от обектите предлагат пълен ол инклузив, други имат празнични вечери. Ръст на туристи от Германия, Русия, Полша и Чехия се очаква да има през лятото и по Варненското крайбрежие и курортите около морската столица, споделиха собственици и управители на хотели.