“Двама кандидати наддават за "Виваком"” четем във в. “Монитор”
Спас Русев и Панос Германос внесоха депозити по 20 млн. евро
Десети час продължава търгът в Лондон за телекома „Виваком”. Кандидатите, които наддават са двама - Спас Русев и Панос Германос, научи Агенция „Монитор”. Според информация, потвърдена от английската столица, те са платили по 20 милиона евро депозит за участието си в търга. На него

всъщност се продават 100% от акциите на регистрираното в Люксембург InterV Investment. През две други дружества то е 100% притежател на „Виваком”.
До продажбата се стигна, след като акционерите в телекома не успяха да върнат мостов кредит от 150 млн. евро. Заемът беше отпуснат от група банки срещу залог 100% от InterV, а срокът за плащането му изтече в края на май. Агент по заема и основен негов държател е ВТБ Capital. Банката според споразумението за финансирането е длъжна в резултат да продаде обезпечението, за да върне парите си.
ВТБ търси минимум 150 млн. евро плюс натрупаните лихви и такси, с които сумата става над 180 млн. евро, а остатъкът би трябвало да се разпредели между акционерите във „Виваком”.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Данъчната бюрокрация за коли и имоти отпада", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
След лавината от лобистки законови поправки от последните две седмици поне за една нова данъчна тежест, която щеше да създаде безкрайна бюрокрация за стотици хиляди фирми, депутатите взеха решение да отпадне. Финансово министерство предлагаше всяка компания, която има автомобил или имот за над 5 хил. лв., да трябва да води сложна отчетност и да довнася ДДС за него за времето, в което активът се употребява от служителя за лични цели. В четвъртък след дълъг дебат и много разнопосочни предложения бюджетна комисия гласува единодушно да няма данък, добил популярност като "уикенд". Остава и депутатите в зала окончателно да подкрепят отпадането.

Освен за обикновените коли и офиси вариантът на финансовото министерство предвиждаше да има и фиксирана ставка за джипове, яхти и самолети. За тях не трябваше да се приспада 30% от ДДС, но само след като Брюксел дадеше одобрение. "Приходите за бюджета по това перо се оценяват на около 100 млн. лв. годишно", обяви заместник изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Галя Димитрова.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Наравно сме с Габон по финансова грамотност" четем във в. “Труд”
Две трети от българите над 15 години са финансово неграмотни и не разбират понятие като диверсификация на риска, а почти половината се объркват и за инфлацията. По този показател сме на 72-ро място в света с равен резултат с този на Шри Ланка, Доминиканската република, Коста Рика, Малави и Габон. Това показва проучване на финансовата грамотност на рейтинговата агенция „Стандарт енд Пуърс“ и на компанията за финансова и инвеститорска информация „МакГроу Хил Файненшъл“.

Анкетата е проведена сред 150 000 възрастни от 144 страни. Според методологията за финансово грамотни се смятат хората, които отговорят вярно на поне 3 от 5-те зададени въпроса. За инфлацията например питането е следното: „Ако след 10 години доходите ви и цените на стоките, които потребявате, се удвоят, колко ще можете да купувате - повече, по-малко или същото количество?“

Прочети още от в. “Труд”

“Губим 300 млн. лв. от данъци в туризма”, четем във  в. “Стандарт”

Между 300 млн. и 500 млн. лв. губи държавата от сивия сектор в туризма само като неплатени данъци, твърдят експерти от бранша. Над 60% е делът на сивата икономика в сектора, признаха през последните месеци представители и на туроператорите, и на хотелиерите. Така, ако приходите от нощувки и допълнителни услуги за 2014 г. са 6 млрд. лв., то реално оборотът на сектора е бил близо 10 млрд. лв. Заради липсата на реални сведения за броя нощувки и дори за местата за настаняване - квартири, хостели, пансиони и семейни хотели, държавата няма и реална статистика. По-страшна обаче е щетата за бюджета.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Общи граничари на цяла Европа", четем на първа страница на в. „24 часа"
Холандия планира мини-Шенген, към който да се присъединят Белгия, Австрия, Германия и Люксембург

Да бъдат създадени общи европейски гранични сили както за сухопътните, така и за морските граници и те да поемат охраната на външните за ЕС граници. Това предложение на Франция ще обсъдят в петък министрите на вътрешните работи на спешно свикан европейски съвет в Брюксел.

От българска страна ще участва вицепремиерът Румяна Бъчварова и ще подкрепи френското искане, научи в. “24 часа” от правителствени източници.

Прочети още от в. „24 часа"

"Депутатите единодушно отхвърлиха данък "уикенд" и данък "градинка"” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Внесените от Министерския съвет промени в основния пакт от данъчни закони не бяха приети на второ четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. След тежко заседание, продължило до късно снощи, депутатите отхвърлиха двете най-спорни предложения - за облагане на фирмени автомобили и имоти с ДДС, когато те се ползват и за лични нужди, както и въвеждането на данък върху земеделските имоти в населени места. Това са така наречените данък "уикенд" и данък "градинка". Не се прие и занижаването за плащанията в брой от 15 хиляди на 5 хиляди лева. Новата "летва" ще бъде 10 хиляди лева. Това е второто орязване на пакета с данъчни промени, който претърпя драстични редакции още при общественото му обсъждане.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„"Subway България" ще отвори ресторанти и в бензиностанции", пише в. “Капитал Daily”
Веригата ресторанти за бързо хранене Subway ще приключи 2015 г. с 5% ръст на оборота за страната, като при някои от обектите повишението ще е между 15% и 20%, съобщи за "Капитал Daily" Иван Тодоров, изпълнителен директор на "Subway България" и "Subway Румъния".
През 2015 веригата откри три нови заведения - в курорта Златни пясъци, на магистрала "Тракия" и във Варна. До края на годината предстои да бъде отворен нов сезонен ресторант в Банско, с което общият брой на Subway обектите в България ще достигне 38.
Ресторантът, разположен в зоната за отдих на автомагистрала "Тракия", е нетрадиционен. Стратегическото му позициониране в силния летен сезон донесе очаквани високи резултати и това дава възможност на веригата да мисли в посока отваряне на няколко заведения във верига бензиностанции.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Бизнесът поиска "законодателен борд"", пише в. “Сега”
В България най-важните за фирмите закони се преправят по 3-8 пъти за една година. Непрекъснатите "ремонти" на правилата са огромен проблем за бизнеса, показва проучване на Българската стопанска камара (БСК) за основните дефекти на икономическата среда у нас. Кодексът за социално осигуряване се променя най-често - около 8 пъти годишно. Само от януари до октомври т.г. Законът за здравното осигуряване е претърпял 6 поправки, посочват от камарата. Затова БСК предлага да се въведе нещо като "законодателен борд" - да се забрани на парламента да поправя законите повече от веднъж годишно. Специално за данъчните закони камарата настоява промени да не се правят в започналата финансова година, а само преди това.

Прочети още от в. “Сега”

“Разкриват 4000 нови работни места в заводи за 100 млн. евро край Пловдив” пише в. „Труд"
Над 4000 нови работни места ще бъдат разкрити в следващите 18 месеца само в големите предприятия за 100 млн. евро, които се строят в момента край Пловдив в индустриалната зона край село Радиново. Новината съобщи зам.-кметът на града под тепетата Стефан Стоянов по време на кръгла маса на тема "Бизнесът, институциите и образованието в подкрепа на младежката заетост". Племенникът на президента Петър Стоянов допълни, че първите 1800 нови работни места ще са факт още този месец с пускането на завода на американския концерн "Сенсата" за производство на сензори.

Прочети още от в. „Труд"

“Атентатите в Париж свалиха новогодишните оферти“, четем във в. “Монитор”
Цените на новогодишните куверти в утвърдени европейски дестинации намаляват всеки ден, твърдят експерти от туристическия бранш. Те дават за пример Турция, където вече са свалили цените с 40%. Причината е очаквания и вече регистриран отказ на европейците да пътуват около празниците заради опасността от атентати и проблемите с авиокомпаниите. В Русия вече обявиха, че запитванията за новогодишни и коледни пътувания са намалели с 30% в сравнение с миналата година.
Във Франция тримесечното извънредно положение, което се очаква да гласуват депутатите от националното събрание също ще ограничи броя на желаещите да посетят Париж и френските курортни центрове. Египет вече обяви, че очаква загуби от милиарди евро след прекратените полети до неговите курорти от русия и повечето европейски държави.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Андрей Райчев: Европа си внасяше пролетариат и етнизира класите", пише в. „24 часа"
– Четири рецепти срещу световния безпорядък

– Европа трябва да има единни армия и полиция

- НАТО и Русия - в ясна коалиция срещу терора

- Г-н Райчев, как атентатите на “Ислямска държава” в Париж промениха геополитическата обстановка в света?

- Цяла редица властови центрове осъзнаха: не може повече така. След тази трагедия се вижда невъзможност да бъде управляван Западът по стария начин. В този смисъл имаме елемент на революционна ситуация - пълно съзнание и в електората, и във властващите елити, че не може постарому. Иска се нещо ново.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”5 идеи за по-добра България", пише в. “Стандарт”
Какво ти трябва, за да промениш света? Една идея, ентусиазъм и протегната ръка. За втора поредна година "Промяната" търси хората, които ще направят България по-добра. 5-имата финалисти в "състезанието" за социални предприемачи, организирано от фондация "Reach for Change" и "Нова броудкастинг груп", вече са ясни. И до 24 ноември, вторник, можете да дадете гласа си за най-добрата идея на www.novatv.bg/gamechangers. Всички финалисти ще получат финансиране, обучение и консултации и включване в международната общност на Reach for Change, която обхваща над 100 предприемачи в 17 държави. Победителят ще вземе и 30 000 лв., а четиримата подгласници - по 7500 лв.

"Към момента вече 12 000 души са гласували, а до финала очакваме да станат около 15 000. Държа да отбележа, че това не са просто 12 000 лайка, а уникални гласове, дадени чрез фейсбук профили", обясни пред "Стандарт" Юрий Вълковски, мениджър на програмата в България. По думите му ефектът от миналогодишната "Промяна" е огромен.

Прочети още от в. “Стандарт”