Европейските страни облекчават някои гранични проверки, след блокирането, наложено на фона на пандемията на новия коронавирус. Но продължаващото затваряне на Испания, наборът от ограничения на други места и новите начини на работа показват, че възможностите и нивата на пътуване все още са доста далеч от тези, преди въвеждането на мерките, пише Reuters.

Шенгенската зона от 22 страни от ЕС плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария по принцип осъществява безконтролни пропускания. Те обаче са забранени вече в продължение на три месеца за всички, освен движението на стоки и критичните работници.

Еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон призова членовете на Шенген миналата седмица да премахнат контрола на вътрешните си граници до понеделник, за да позволят постепенното отваряне и в други страни от юли.

Този ход би могъл да помогне за спасяването на част от летния сезон за потъналата туристическа индустрия в Европа. Секторът за отдих и култура представлява почти 10% от икономиката на ЕС като в средиземноморските страни този дял е по-голям. Точно тези страни обаче са сред най-засегнатите, което прави сметката трудна.

От Исландия до Гърция - много ограничения за посетителите на ЕС и Шенген се облекчават днес, но това няма да бъде връщане към безпрепятственото пътуване за 420 милиона жители в Шенгенското пространство.

Пестеливостта на европейците ще изиграе лоша шега на икономиката

Пестеливостта на европейците ще изиграе лоша шега на икономиката

В четирите най-големи икономики спестяванията растат главоломно. И заради несигурността те няма да бъдат похарчени скоро

Испания няма да допуска чуждестранни туристи до 21 юни, с изключение на някои острови.

На други места правото на пътуване ще зависи от това къде хората живеят и къде желаят да отидат.

Гърция ще назначи карантина за хората, пристигащи от редица летища в осем държави от ЕС. Чешката република пък разполага със "светофарна" система - страната забранява влизането на туристи от страни с "оранжеви" или "червени" флагове като Португалия и Швеция.

Дания ще позволи идването на туристи от Исландия, Германия и Норвегия, но не и от Швеция - шведите ще бъдат пускани при условие, че резервират поне шест нощувки.

Задължителната двуседмична карантина за посетители на Великобритания пък означава, че британците, желаещи да пътуват, ще бъдат изправени пред същите мерки.

Преди кризата средно 3,5 милиона души преминаваха вътрешна граница на ЕС всеки ден, показва доклад на Европейския парламент от миналата година. Около 1,7 милиона от тях пътуват по работа.

Много от тези служители сега работят от вкъщи, докато продължителните ограничения и опасенията за здравето се очаква да ударят силно и туризма, и бизнес пътуванията.

На летището в Брюксел през първия ден от повторното отваряне ще се наблюдават около 60 полета, или едва 10% от нормалните 600 полета дневно.

Хората в Гърция и Румъния са били най-тежко засегнати от коронакризата в Европа

Хората в две съседки на България са изгубили най-много от финансовто си състояние заради епидемията

Най-малък удар са понесли гражданите на скандинавските държави