Киберпрестъпленията се оказват най-голямата заплаха за международните компаниите в световен мащаб през 2022-а година. Опасността от кибератаки тревожи представителите на бизнеса дори повече от прекъсванията във веригите за доставки, природните бедствия и Covid-19, показва нов доклад за барометъра на риска, изготвен от Allianz.
Хакерските атаки оглавяват въпросния барометър за втори път в историята на проучването (44% от отговорите в проведената сред представители на световния бизнес анкета). На второ място са прекъсванията във веригите за доставки (42%). Третата позиция заема страхът от природните катаклизми (25%).
Пандемията заема четвърто място (22%) в класацията, свързана с най-големите заплахи за бизнеса тази година. Под номер 6 пък е изменението на климата, като страхът на бизнеса от климатичните промени се изкачва до най-високото си ниво досега (17%). За сравнение, миналата година беше под номер 9.
Годишното проучване на Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) включва мненията на 2650 експерти в 89 страни и територии, включително изпълнителни директори, мениджъри на риска, брокери и застрахователни експерти.
"За повечето компании най-големият страх днес е да не могат да произвеждат своите продукти или да предоставят услугите си. През 2021 г. наблюдавахме безпрецедентни кибератаки, усетихме кризата върху веригата на доставки, както и многото метеорологични явления, свързани с изменението на климата", коментира изпълнителният директор на AGCS - Йоахим Мюлер.
По думите му тази година обещава поне леко облекчаване на ситуацията, въпреки че не могат да бъдат изключени допълнителни проблеми, свързани с Covid-19. Основната заплаха обаче са кибератаките.
Хакерските нападения над компаниите се нареждат сред трите водещи опасности в повечето държави, според данните и на други проучвания от края на миналата година. Представителите на бизнеса са притеснени най-вече от т. нар. "двойно изнудване", криптиране на системи с пробиви на данни и използване на уязвимости в даден софтуер, които потенциално могат да засегнат хиляди компании.