Китайската народна банка (PBOC) понижи основната лихва по петгодишните ипотечни заеми (LPR) с 1,5 процентни пункта, което съответства на най-голямото понижение в историята, предава BBC. Втората по големина икономика в света е изправена пред имотна криза, която доведе до спиране на някои строителни проекти. Заключванията, дължащи се на строгите политики на страната за нулев Covid, също засягат бизнеса и потребителите.
В понеделник PBOC намали петгодишния лихвен процент до 4,2%, което ще намали разходите за изплащане на жилищни ипотеки в цялата страна. Освен това се намалява и основната лихва по едногодишния заем, която обикновено се използва за определяне на корпоративни заеми - от 3,7% на 3,65%.
Ирис Панг - икономист в ING Bank, заяви, че ходовете са част от по-широко усилие за укрепване на индустрията за недвижими имоти.
"В същото време някои местни власти започнаха да отпускат заеми на строителни предприемачи, за да продължат строителството на незавършени жилища", коментира експертът.
"Двете мерки заедно трябва да намалят безпокойството на съществуващите ипотечни кредитополучатели", добави тя.
Смята се, че кризата с имотите в Китай е изтрила над един трилион долара от стойността на сектора миналата година. Продажбите на жилища в Китай са спаднали за 11 поредни месеца, показват официални данни.
Това е най-дългият спад, откакто Китай създаде пазара на частни имоти в края на 90-те години на миналия век. Няколко китайски строителни предприемачи спряха строителството на вече продадени домове поради опасения относно финансите си.
Известно е също, че стотици купувачи на жилища са заплашили да спрат да плащат ипотеките си, докато работата не започне отново. Междувременно, китайското правителство сигнализира, че страната може да пропусне целта за годишен икономически растеж от 5,5%. Политбюро - висшият политически орган на управляващата Комунистическа партия, не спомена официалната цел за растеж след тримесечната си икономическа среща през юли.
В него се казва само, че лидерите "ще се стремят да постигнат възможно най-добрите резултати".
Миналата седмица китайският премиер Ли Къцян заяви, че правителството ще предприеме повече стъпки за повишаване на потреблението и инвестициите в страната. Това се случи, след като индикаторите за потребление и производство неочаквано се забавиха.