Една от най-агресивните кампании в света за борба с глобалното затопляне се случва в един канадски регион. Но има един проблем: същото място е дом и на най-"мръсния" петрол в света, пише Bloomberg.Албърта увеличава използването на енергия от възобновяеми източници, като затваря вългищни централи, а през януари увеличи данъка върху емисиите въглероден диоксид с 50 процента.

Но районът увеличава и добива си от огромните си резерви от катранени пясъци - най-мръсната технология в света, която носи два пъти повече CO2 по време на добив от средното в Северна Америка.

Ситуацията подчерта дилемата, пред която се изправят големите петролни производители, които търсят начин да намалят и замърсяването на въздуха. Канада е първата страна, която се оттегли от по-ранна версия на сделка за климата - протокола от Киото. Това се случи през 2011 година, след като катранените пясъци увеличиха значително емисиите.

Канада може да повтори шистовата революция на САЩ

Канада може да повтори шистовата революция на САЩ

Страната има огромни запаси

Новият данък, въведен в Албърта, засяга енергийните централи на въглища и природен газ, но не и петролната индустрия, която се оценява на 36 милиарда долара."Петролната индустрия и местното управление в Албърта нямаха против да хвърлят въглищната индустрия под автобуса, тъй като тя е по-маловажна за икономиката ни", казва Иън Хъси от института Parkland към University of Alberta.

Районът се готви да затвори шест въглищни централи и през декември проведе първия си търг за възобновяема енергия.

Хъси обаче твърди, че абсолютното намаление на вредните CO2 емисии се равнява на увеличението, което се очаква, от повишения добив. Не може да не оценим важността на сектора. Албърта има третите по големина петролни резерви в света и приходите от катранения пертол достига 36 милиарда канадски долара (28 милиарда щатски долара) през 2016 година. Очаква се добивът да нарасне до 3,67 милиона барела дневно до 2030 година, скок от 53 процента, според Канадската асоциация на петролните производители.

Места като Калифорния и Норвегия се изправят пред подобни проблеми. Норвегия е най-големият производител на петрол в Западна Европа и третият най-голям износител на газ в света, но 97% от използваната електроенергия идва от хидроцентрали и е световният лидер по продажби на електромобили.

Калифорния пък е четвъртият най-голям производител на петрол в САЩ, а местното правителство има цел да намали емисиите с 40 процента до 2030 година. След едва две години пък половината от използваната електроенергия ще бъде от възобновяеми източници.