Правителството на Венецуела обмисля възможността да се откаже от SWIFT и да премине на руска платежна система, за да се спаси от американските санкции, пише Bloomberg, цитирайки свои източници.
Централната банка на закъсалата социалистическа държава е поискала информация от руските си колеги за въвеждането на системата в случай, че американските санкции забранят достъпа на Каракас от SWIFT - ход, който има потенциала да срине крехкото финансово състояние на страната още повече. Решението не може да бъде взето еднолично - Москва също трябва да даде своето одобрение. Президентът Владимир Путин обаче досега е изказвал публична подкрепа за лидера на авторитарния режим Николас Мадуро неколкократно, а Русия има огромни инвестиции във Венецуела, най-вече в петролния сектор.
Досегашните санкции, които Вашингтон наложи на Мадуро, изолираха до голяма степен Венецуела от световната финансова система. Като отговор, Каракас увеличи продажбите на злато на компании в Обединените арабски емирства и Турция. САЩ е обмисляла да забрани на финансови институции като Visa и Mastercard да обработват трансакции, предназначени за Венецуела.
Някои европейски правителства и щатски сенатори искаха да забранят на Русия да използва базираната в Белгия SWIFT заради конфликта в Украйна. По-рано през 2012 г. две дузини ирански банки загубиха достъпа си. В крайна сметка забраната за Русия не стана факт, а бе избран варианта със санкции за отделни компании.
Някои банки и големи корпорации вече приеха новата независима система на Русия. Въпреки уверенията на Москва, че към тях ще се включат и редица държави, засега интерес на практика липсва.
Gazprombank направи първата трансакция чрез руската съобщителна система, позната като SPFS, в края на 2017 г. Към момента около 10 процента от всички финансови съобщения в Русия минават през нея.
psp_11
на 19.07.2019 в 10:17:43 #1Централната банка на закъсалата социалистическа държава.. ===== Ако във Венециела има социализъм, като държавно устройство, то в САЩ има комунизъм..