"Ренесансът на мутрите най-после впечатли МВР и прокуратурата" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Само за два дни публични личности бяха пребити насред София, а ГЕРБ изпрати с благодарности обвиняем за изнудване

Наглото изнудване и демонстративното улично насилие отново станаха всекидневие - независимо дали става дума за пребиване на хора посред бял ден в центъра на София, или за притискане на бизнеса да пълни партийните каси чрез използване на държавни органи като Агенцията по храните, полицията и прокуратурата. Последният ярък пример за това е журналистът от БНТ Иво Никодимов, който вчера следобед бе пребит от трима мъже на алея в Борисовата градина в София. В понеделник, също в центъра на столицата, бяха пребити нотариус Валентина Механджийска и дъщеря й. И двете нападения са над публични личности, но те не ги свързват с работата си. Целта не е и грабеж, тъй като нищо не им е взето. Не са получавали и заплахи, а нападателите им дори не са носели маски.

Прочети още от статията на в. "Сега"

""Престиж-96" купи фабрика за вафли за 4.2 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Четвъртият по големина производител на сладки изделия - великотърновската "Престиж-96", расте през покупка на фабрика. Срещу 4.2 млн. лева компанията е придобила активите на производителя на вафли "Кредо" - фирма "ДИК-2000". Сделката се вижда в Търговския регистър. Тя се случва, за да може "Престиж" да увеличи производствения си капацитет и да има мощности, в които да произвежда по-малки и евтини опаковки вафли за пазарите в Близкия изток.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"България в страшната класация" е заглавиe от в. "24 часа"

Изглеждаме мирни като бял гълъб, какво ни носи това

ТЕЗИ дни излезе новото издание на една световна класация, в която - изненада! - България не е последна в Европа, а е по средата. На Балканите е втора, не след Гърция впрочем, а след Румъния.

Класацията не е от измислените, а е авторитетна, в съставянето ѝ всяка година участват именити експерти, както и британското списание "Икономист". Нарича се Глобален индекс на мира и анализира 163 държави по 24 критерия, доста разнообразни. Класацията мери, най-общо казано, нивото на конфликти, агресия, нестабилност, несигурност, рискове в страните. И вътре в тях, и като износ. Така съставят списък, в който тази година на върха са най-мирните Исландия, Нова Зеландия, Португалия, Австрия и Дания, а на дъното са страшните Сирия, Афганистан, Ирак, Южен Судан и Йемен.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Закриват паралелки за заварчици и охранители" извежда на първа страница в. "Монитор"

Въпреки усилията да се привличат повече ученици към професионалното образование и тази година има закрити паралелки при приема след седми клас, като някои от тях дори са за редки и защитени професии. Така например въпреки че у нас има глад за заварчици, паралелката "Машини и съоръжения за заваряване" в професионалната гимназия по механоелектротехника "Никола Вапцаров" в София ще бъде закрита заради липса на кандидати. Това обясни за "Монитор" шефката на Регионалното управление по образование в столицата Ваня Кастрева. Тя разказа също, че тази година по предложение на МВР беше обявен прием за нова паралелка "Физическа охрана на обекти" в 128 СУ "Алберт Айнщайн". Желаещите обаче са били крайно недостатъчни и затова класът няма да бъде сформиран.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Хората движат кредитния пазар", четем във в. "Стандарт"

Хората движат кредитния пазар в страната. През месец юни заемите за домакинствата нарастват със 139 млн. лв. и достигат 19,266 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Като устойчив ръст на заемите за гражданите се отчита и в предишните месеци. В същото време кредитите за бизнеса през юни намаляват с 63 млн. лв. и достигат 30,953 млрд. лв. Като спад в кредитирането за фирмите се отчита за втори пореден месец. Явно повечето компании в месеците май и юни, точно преди началото на активния летен сезон, са ограничили инвестиционните си проекти. Това се потвърждава и от данните на БНБ за депозитите. След като през април имаше сериозен спад на фирмените влогове в банките с 336 млн. лв., през месеците май и юни се отчита ръст на депозитите.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Смартфони с цена до 500 лв. са най-търсената стока на изплащане в България", пише в. "Капитал"

Смартфоните са най-често продаваната на изплащане стока през първото полугодие, като средният размер на заема, който се търси за купуване на "умен" телефон, е 450 - 500 лв. Това показва проучване на "БНП Париба Лични финанси" - дружеството за небанково потребителско кредитиране на едноименния френски банков клон, който оперира в страната. Според изследването най-желаният тип смартфон е с операционна система Android, 5.5-инчов дисплей, 13-мегапикселова основна камера и 2 гигабайта RAM.

Прочети още от в " Капитал"

"Краят на паразитната финансова система е съвсем близо", пише в. "Сега"

Биткойн е глобална валута, която ни освобождава от диктата на банки и правителства. Затова е и толкова опасна за тях

Преди няколко седмици си позволих да опиша механизма, по който банките ни грабят и заробват. Краят на тази паразитна система обаче вече е предизвестен. Парите на 21 век вече са факт и е само въпрос на време, те да заместят сегашните. 

С началото на новия век, преди 17 години, коментирах с някои приятели, че който измисли парите на 21 век, ще стане много богат човек. Колко заслепен съм бил и колко съм бил повлиян от общата културна рамка, че да станеш богат е висша ценност.

Прочети още от в. "Сега"

"Всеки трети абонат на парното с изравнителна сметка "на червено"" пише в. "Монитор "

Около 13 хил. клиенти на топлофикацията имат да дават над 250 лв. за парно

Всеки трети абонат на столичното парно е получил изравнителна сметка за миналия отоплителен сезон за доплащане. Това сочат данните на два от големите топлинни счетоводители в София.

За "Техем" около 97 хил., а за "Нелбо" - почти 19 хил. от клиентите им ще трябва да се бръкнат допълнително. Това са 30% от общо 400 хил. абонати на парното. Над 13 хил. пък са хората, чиято първата изравнителна сметка е "на червено" с над 250 лв. От двете фирми специално уточниха, че голяма част от тези клиенти са обитатели на жилища, които не са осигурили достъп за отчитанена уредите и броят им ще се промени след изтичане на срока за обжалване на изравнителните сметки.

Прочети още от в. "Монитор"

"Испанска фирма за спортно облекло стъпва в България", пише в. "Стандарт"

Благодарение на работата на търговските ни представителства зад граница през миналата година германска компания разкри производство на компоненти за автомобилната индустрия в страната ни и създаде нови 200 работни места, а гръцка фирма предстои да инвестира 10 млн. евро у нас. Това бяха част от добрите примерите посочени от зам.-министъра на икономиката Александър Манолев по време на церемонията по награждаване на най-активните ни търговски аташета. 

Сред другите позитивни примери посочени от заместник-министър Манолев бяха и службата ни в Рим, благодарение на която 32 стартъп компании, всяка с капитал от 2 и повече милиона евро, обмислят делокализиране на бизнеса си в България.

Прочети още от в. "Стандарт"