В по-голямата част от продаваните у нас руски салати липсват яйца за сметка на различните видове консерванти, а в пакетираната "Снежанка" няма кисело мляко. Такъв извод правят от неправителствената организация "Активни потребители" в своя последен доклад.
"Индустриалните салати са се превърнали в коктейл от технологични добавки и химикали - само 3 от 14 салати снежанка съдържат кисело мляко, а в руските салати няма яйца, но има поне по 3 консерванта", се посочва в него.
Проучването на "Активни потребители" е направено на база на 13 различни марки руска салата и 14 такива "Снежанка", купени от 4 търговски вериги през декември 2017 година.
Данните сочат, че във всички от първата партида липсват яйцата, които са сред основните съставки на руската салата. "Явно цената на тази суровина се е оказала твърде непривлекателна за индустрията и затова те са заместени със сурогатни технологични добавки направени от яйца, като термостабилен жълтък и други", обясняват от организацията.
При руската салата още е открито използването на многобройни източници на въглехидрати, като захар, нишесте, полизахаридни сгъстители. Сред продуктите, които традиционно не са в рецептата на салатите, са още соевия, свинския протеин и колагена.
По отношение на консервантите само в 3 от всички 13 проверени марки има по-малко от 3 вида. В останалите има 3 или повече вида, като най-често срещаните са сорбинова киселина, натриев нитрат и натриев бензоат.
"Влагайки безсмислено много консерванти производителите увеличават безотговорно срока на годност на салатите разчитайки на коктейл от химически съединения", казват от "Активни потребители".
Източник: Активни потребители
Източник: Активни потребители
Източник: Активни потребители
По отношение на "Снежанката" проучването показва, че в едва 3 от 14 марки има кисело мляко, което е сред основните съставки на салатата. За сметка на това обаче 3 добавки присъстват във всички проверени продукти - нишесте, сухо мляко и млечен протеин. Често използвани са още палмова и друга растителна мазнина, както и майонеза. В 4 продукта се използва и желатин, като сгъстител.
По отношение на консервантите при тези продукти показателите са по-добри, като се влага средно по 1 вид, като най-често това е собринова киселина.
"От 27 търговски марки салати, включени в изследването, 15 са на един производител, а другите 12 са поделени между други четири. При това продуктите са закупени от 4 различни вериги. На практика в големите търговски вериги конкуренцията в предлагането на индустриални салати е минимална. Този търговски олигопол се прехвърля и върху рецептите", посочват още от организацията.
"С малки различия всички производители използват сходни суровини, заместители, добавки и технология. Очевидно веднъж въведена от една-две фирми порочната рецепта за готови салати се налага върху целия български пазар, превръщайки хората в пасивни потребители без избор. При това разликата в цените е чувствителна - от 2,45 до 8,18 лева за килограм при руските салати и от 3,75 до 10,48 за килограм снежанка", казват още от организацията.
Източник: Активни потребители
Източник: Активни потребители
Източник: Активни потребители
Източник: Активни потребители
ivaylo-asenov
на 21.12.2017 в 18:36:16 #3Храната е скъпа и долнопробна затова и хората са такива, храната убива въобще не им купувайте боклуците от лакомия.
lili-dimitrova
на 21.12.2017 в 18:30:58 #2Защо не се обявят по телевизията фирмите нарушители и не им се отнеме правото на производство?
dude
на 21.12.2017 в 18:22:11 #1Хранят ни с рога и копита.