"С куп неясноти парламентът въвежда е-винетките и тол системата" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Управляващите имат само бегла идея как ще функционират нововъведенията

От 1 януари шофьорите ще купуват електронна винетка, а в средата на 2019 г. ще заработи и тол системата, съобщи министърът на регионалното развитие Николай Нанков пред bTV. Електронните винетки ще бъдат седмични, месечни, годишни, както и за уикенда. Нововъведенията минаха на първо четене в парламента въпреки купищата неясноти по тях.

Старите годишни стикери ще важат, но не е ясно как новата система ще отчита, че шофьорите, които карат с тях, не са нарушители. Глобата за липсваща винетка е 300 лв. Законът за движение по пътищата предвижда и временно спиране на колата от движение до купуването на винетен стикер.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ВСС търси коли с подгряващи седалки и бежова кожа, за да разнася консумативи", четем в "Капитал"

Екстрите днес може и да изглеждат като допълнителни, но след време ще са нещо обичайно, аргументират се от съвета

Висшият съдебен съвет (ВСС) иска да подмени автопарка си с 13 автомобила от висок клас. 

Колите трябва да имат не по-малко от 180 конски сили, поне шест скорости и 17-цолови алуминиеви джанти (включително и резервната гума). Като минимално оборудване са посочени сензор за разпознаване на умора на водача, кожена тапицерия в бежов цвят, система за подгряване на предните и задните седалки, GPS, минимум тризонална климатична система. Толкова прецизно разписана поръчка силно стеснява кръга от потенциални изпълнители.

Прочети още от " Капитал"

"Защо се сравняваме със Сърбия за заплатите?" е заглавиe от в. "24 часа"

По-важно е да използваме шанса за висок растеж, за да се мери България с Испания или Чехия

За тези, които следим икономическата динамика редовно, е изключително любопитно как при толкова много публично достъпни статистически данни обществен дебат възниква най-често по повод изпусната реплика на някой политик. И в този случай е така - сръбският президент Вучич с негови си мотиви се опитал да постави Сърбия в сравнение с околните страни и казал, че вече изпреварили България (а и други около нас).

Какво показва официалната статистика, съответно българският и сръбският статистически институт: по последни месечни данни средната брутна заплата в България е 1107 лева, в Сърбия е 67 900 динара. При действащите валутни курсове това прави съответно 566 и 574 евро. Ако гледаме само за частния сектор, в България стойността е 565 евро, в Сърбия - 536 евро.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Борисов помири коалицията, обяви я за стабилна" извежда на първа страница в. "Монитор"

Крясъци и блъскане между патриотите в НС заради Закона за приватизацията

Kоалицията е стабилна и осъзната, не заради властта, постове, мястото в парламента, а защото всичко останало означава голям хаос."

Това заяви премиерът Бойко Борисов, след като в МС бе свикано заседание на Коалиционния съвет между партньорите в управлението ГЕРБ и "Обединени патриоти", на което присъстваха и лидерите на ВМРО, "Атака" и НФСБ Красимир Каракачанов, Волен Сидеров и Валери Симеонов.

Повод за сбирката се оказа ескалиралото в четвъртък напрежение от последните дни в коалицията и най вече между патриотите, породило се от взаимните обвинения в лобизъм покрай спорните поправки в Закона за приватизацията, които в крайна сметка бяха отменени от НС (виж карето) след наложеното от президента Румен Радев вето върху тях.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Въвеждат нощен абонамент за паркиране в синя зона в София", четем във в. "Стандарт"

Общинският съвет на София реши да бъде въведен нощен абонамент за паркиране. Той ще бъде с работно време от 19.30 часа до 8.30 часа и цената му ще е 650 лв. на месец. Нощният служебен абонамент ще обхваща и съботните и неделните дни. Контролът ще се извършва от екипи на Центъра за градска мобилност и Общинска полиция. Промените ще влязат в сила след изтичане на едномесечния срок за обжалване, който започва да тече след гласуването му в Общинския съвет. По искане на кмета на София Йорданка Фандъкова на проекта ще се даде 3 месеца изпитателен срок, след който ще се направи анализ и ще се вземе решение дали да бъде продължен.

Предвиждаме в четири квартала в София да се увеличат местата за синя и зелена зона от 1 ноември, каза пред журналисти Румяна Милова - директор на Дирекция "Паркиране и гаражи" в Центъра за градска мобилност.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е на 63-о място по развитие на споделената икономика в света", пише "Капитал"

България се нарежда на 63-а позиция от 213 държави в глобалния индекс за развитие на споделената икономика. Той се изготвя за пръв път и е на

шведския мозъчен тръст Timbro. Индексът е съставен чрез използването на данни за обема на трафика и извлечена информация от уебсайтовете на отделнитe услуги, като са разгледани 286 компании посредници. Затова и не е изненада, че един от изводите, до който достигат икономистите, е, че споделената икономика е по-голяма в страни, където повече хора имат достъп до високоскоростен интернет. Другата предпоставка е добре развит туризъм. Така Исландия, островите Търкс и Кайкос, Черна гора, Малта и Нова Зеландия оглавяват списъка.

Прочети още от " Капитал"

"Добрахме се до изтривалката на еврозоната", пише в. "Сега"

Франкфурт поема от Брюксел тоягата, а моркова за България заключва в трезор

България се доближи на ръка разстояние от вратата на антрето (чакалнята) на Еврозоната. След година може да я отвори. Образно казано, добра се до изтривалката и трябва да се радва, защото никога не е била толкова близо. Премиерът Бойко Борисов, който не обича да крие успехите си, странно защо не наду фанфарите.

Единайсет години и половина след влизането ни в ЕС държавата се сдоби с нова сплотяваща национална цел, но управляващите не излъчват гордост. След дълго колебание те подадоха на 29 юни молба за членство във валутно-курсовия механизъм ЕРМ-2 и за нейна утеха само две седмици по-късно Еврогрупата (министрите на финансите от Еврозоната) й даде на 12 юли зелена светлина, но с уговорката да изчака още година, преди да натисне дръжката на външната врата.

Прочети още от в. "Сега"

"Проф. Любен Тотев: Държавата да плаща за реализирани висшисти, не за приети студенти" пише в. "24 часа "

Ректори разкриват нови специалности, изкушени от кметове и депутати, казва ректорът на Минно-геоложкия университет и председател на Съвета на ректорите

- Проф. Тотев, комисията по образование в парламента прие на първо четене поправка в Закона за висшето образование, според която изявени специалисти ще преподават в университетите, защо е важно това да се случи?

- Това се прави от дълго време на много места в страната. В Минно-геоложкия университет например от 1999 г. един от най-изявените специалисти в метростроителството проф. Стоян Братоев чете лекции. Не съм чакал да питам парламента или някой друг. В МГУ четат лекции и други известни специалисти от областта на миннодобивната промишленост. Това за мен не е ново.

Прочети още от в. "24 часа"

"Махат напълно рекламите в историческия център на София", пише в. "Стандарт"

Напълно премахваме рекламите в историческия център на града, обяви главният архитект на София Здравко Здравков, цитиран от Агенция Фокус. Той посочи, че промените в наредбата за рекламата са факт и това е една от добрите стъпки да се изчисти София. "Така че етажната собственост и собствениците на магазини на партерни етажи, собствениците на билбордове няма как да останат доволни, защото промяната е свързана с намаляване на рекламата, която агресивно нахлува в града. Естествено, възможностите за реклама остават - специално ако въпросът е за възможностите за саниране, но контролът ще бъде много по-голям дали реално ще има саниране, когато се разполага реклама върху даден блок", обясни той.

Прочети още от в. "Стандарт"