"Собственици на земя търсят купувачи за близо 900 хил. дка", четем във в. "Стандарт"

"Агрион" е най- разпознаваемият бранд сред притежателите на земеделски имоти

Над 870 хил. дка земеделска земя са обявени за продажба в страната. Това стана ясно от обобщени данни на брокерите на недвижими имоти. Броят на собствениците, които искат да сключат сделка за притежаваната от тях земя, надхвърля 58 хил. души. Традиционно сделките с поземлени имоти се увеличават есента след прибирането на реколтата и на пазара излизат много нови земеделски земи, твърдят експертите в бранша.

Най-честата причина продажба на земеделски имоти продължава да е необходимостта от свежи пари за посрещане на непредвидени плащания, свързани със здравето на собствениците. Това става ясно от последното проучване на компанията за управление на поземлени активи "Агрион". Съществен е и делът на притежателите, които са решили да продават, тъй като не обработват парцелите си. По-голямата част от тях нямат възможност самостоятелно да се грижат за земите си или не се интересуват от земеделие и за това оставят нивите си да пустеят.

Прочети още от в. "Стандарт"

"За МВР разправата с журналисти е по-важна от борбата с корупцията" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Прокуратурата нареди на ДАНС да провери обществените поръчки при еврофондовете и разследването около изгорените документи

Три дни след като арестува журналиста от "Биволъ" Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро край радомирското село Егълница, докато те работят по разследване, за което са подали сигнал до службите, МВР продължава да демонстрира тотално нежелание да провери има ли схема за източване на европейски средства. Шефът на ГДБОП Ивайло Спиридонов дълго и шумно се възмущава от репортерите, но отказва да коментира предприети ли са някакви действия срещу компаниите, за които се твърди, че са участвали в схемата, има ли задържани при горенето на документите и какво всъщност е било унищожавано. Вчера в скандала се включи и прокуратурата, която нареди на ДАНС да провери изнесените в публикациите на "Биволъ" данни и обществените поръчки при разпределянето на пари от ЕС.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Президентът продължава войната на нерви с правителството", четем в "Капитал"

ГЕРБ и патриотите са готови на среща с него, за да няма конфронтация около рокадите в кабинета

Една седмица, след като министър-председателят номинира главния секретар на МВР Младен Маринов за министър на вътрешните работи, президентът и управляващите не могат да се разберат по процедурата и това блокира рокадите в кабинета. По закон президентът трябва да подпише указ за освобождаването на Младенов от поста главен секретар, което той все още не е направил. През уикенда Румен Радев обясни пред журналисти, че не е подписал, защото кадровата смяна не е минала през процедура по съгласуване с него. "Няма как да подпиша указ, ако няма съгласуване. И съм го казал, където трябва", каза той. А в понеделник добави: "На най-високо ниво трябва да даваме пример за законност и спазване на всички нормативни документи, ако искаме да има законност в държавата".

Прочети още от " Капитал"

"4-те ползи от "Марица - изток 3" за икономиката" е заглавиe от в. "24 часа"

При върховите натоварвания през последните години това е тецът, най-често използван за стабилност на системата

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че "скоро", още наесен, ще започнат "изгодни за двете страни преговори" за преформулиране на договорите с "Марица - изток 1" (МИ1) и "КонтурГлобал Марица - изток 3" (МИ3). Тя добави още, че тези тецове са основна базова мощност за електроенергетиката, т.е. че "без нея тя трудно би могла да се справи, особено в зимния период".

Казаното е голям напредък в сравнение с господствалото доскоро мнение, че тези договори са в тежест на икономиката и домакинските бюджети. И че, "следователно", те трябва да бъдат прекратени, а централите едва ли не национализирани. Такъв законопроект бе внесен в предишния парламент, в този смисъл нееднократно се изказваха КРИБ, АИК и някои дежурни коментатори на "тежестта на американските централи"; за нещо такова фактически намекваха и премиерът, и самата госпожа Петкова (в последно време в контекста на преговорите за възобновяване на проекта за АЕЦ "Белене").

В противовес на този напредък, във фейсбук се появи донос, че МИ3 е част от "енергийна мафия".

Прочети ще от в. "24 часа"

"Разбиха банда, която зареждала с дрога България и Унгария" извежда на първа страница в. "Монитор"

Наши мулета носят кокаин от Доминикана

Pазбита е организирана престъпна група за международен трафик на кокаин от Доминикана за България и Унгария. Това съобщиха Даниела Начева, и.ф. ръководител на спецпрокуратурата, наблюдаващият прокурор Димитър Петров, директорите на ГДБОП Ивайло Спиридонов и на Националната полиция Христо Терзийски.

Наблюдението на групата започнало в края на м.г., след получаването на оперативна информация в РЗБОП-Стара Загора, а операцията е била извършена в неделя вечерта. Бандата набирала бедни хора, които през Букурещ и страни в Западна Европа пътували до Доминиканската република. Там те били настанявани в хотелски апартаменти и държани около седмица, през което време поглъщали капсули с пресован кокаин.

В зависимост от пола и теглото на мулето то поемало между 80 и 100 капсули с тегло между 8 и 13 грама. После по обратния път през европейски летища те пристигали в Букурещ, където били посрещани от членове на групата. Мулетата били транспортирани до района на Стара Загора и околните села и били настанявани в помещения, където дефекирали кокаина. В ЕС гълтачите пътували с личните си карти, а за влизането в Доминикана имали задгранични паспорти.

Били им вземани мобилните телефони и ограничавани контактите им с външни лица, докато не изкарат дрогата от себе си. Мулетата били ползвани по няколко пъти, така че да няма следа за тяхното движение. За един курс гълтачите получавали между 3 и 5000 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"София ще даде 140 млн. лв. на 7 фирми за улични ремонти", пише "Капитал"

Договорите с избраните компании ще бъдат за срок от 4 години, като разходите по тях могат да се увеличат неограничено

Уличните ремонти в София ще бъдат разпределени между 7 фирми, които ще получат за услугите си най-малко 140 млн. лв. през следващите четири години. Това става ясно от обявена на 4 септември обществена поръчка, оферти за участие в която ще се приемат до 10 октомври. Кандидатите ще могат да се състезават само за една от седемте зони, на които ще бъде разделен градът, като прогнозният бюджет е разпределен на равно по 20 млн. лв. за всяка от тях. 

Предвидената сума от 140 млн. лв. е с 23 млн. лв. по-малка от тази, която общината бе заложила в предишния подобен конкурс през 2015 г., когато текущите ремонти и поддръжката на пътищата в столицата бяха разпределени между 6 компании (виж карето).

Прочети още от " Капитал"

"Защо беше този странен протест в София?", пише в. "Сега"

Не се разбра защо беше организиран, по какъв повод, с каква цел? Ясно е само едно: така промяна не се постига

Поради кризата на старите понятия в политологическа употреба все по-често влиза терминът "улица". Кой може да свали Бойко Борисов? Засега не се вижда такава партия, но пък може да го свали улицата, заключават анализаторите. Социолозите не констатират такива тенденции, но, както знаем, улицата е непредвидима и неуправляема, досущ като американските урагани и нашите наводнения.

Разбира се, не всеки протест е "улица". Майките на деца с увреждания например имат съвсем ясна кауза, дори и не винаги да се разбират помежду си. Нямаме съмнения и за протестите по повод катастрофата край Своге, нито за онези срещу ареста на двамата разследващи журналисти. Гладната стачка на Босия също имаше разбираемо за всички послание, макар и облечено в улична, т.е. неадекватна форма.

Прочети още от в. "Сега"

"Гинка Върбакова излиза от бизнеса с фотоволтаици" пише в. "24 часа"

Това е заради делото на "Инерком" срещу КЗК, която забрани сделката с ЧЕЗ заради концентрация

Гинка Върбакова, чиято фирма "Инерком България" бе избрана за купувач на активите на ЧЕЗ в България, излиза от управлението на бизнеса си с фотоволтаици. Това става ясно от промени във фирмите, които тя до 12 септември оглавяваше.

От тази дата тя вече не управлява "Евро бетон", "Улер 2009", "Еко-строй инженеринг", "Диана хънт".

В "Риал Стейтс" заличаването на името на Гинка Върбакова като управител е още от 2 декември 2016 г.

От 13 септември Гинка Върбакова заедно със сестра си Малина Върбакова излиза от борда на директорите на "Солар грийн енерджи". Това акционерно дружество е едноличен собственик на по-горе изброените фирми. Въпреки че излиза от управлението им, към 30 август Гинка Върбакова присъства в списъка на акционерите на "Солар грийн" с 4000 акции, а другите 1000 са на "АВС къмпани", чийто управител е Теодора Пайтакова, другата сестра на Гинка Върбакова.

Прочети още от в. "24 часа"

"По-големи заплати и бой по лошите е новият сюжет", пише в. "Стандарт"

Управляващите в момента трябва се страхуват повече от себе си, отколкото от протести, казва политологът Първан Симеонов

- Г-н Симеонов, трябва ли да се притеснява властта от шумно афиширания протест на емигрантите, който събра едва няколкстотин души? Някои го нарекоха Фарс, бутафория, лумпениада - какво определение му подхожда според вас?

- Дали като част от волен или неволен план на властта, но такива протести служат само да обезсърчат други протести. А нека не забравяме, че предварително той бе представен като "напънала се планинната, родила мишка...". Генерално властта не бива да се притеснява от този протест. Управляващите в момента трябва се страхуват повече от себе си. Вече втора седмица те не могат да излязат от ситуацията с министерските оставки, в която се набутаха сами. Ако това продължи още малко, ще разклати най-важното - стабилността, усещането, че има единоначалие в страната. Ако се проточи тази сага - Борисов иска нещо, а партията не му дава, тръгне да сменя някой, но пък му намерят нещо в биографията - това ще бъде нова ситуация за властта, на която тя трябва да намери бързо отговори.

Прочети още от в. "Стандарт"