"Три оферти за БТК", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Скоростната процедура за продажба на БТК се движи по график, само с леко удължаване на някои междинни срокове. Така, ако не настъпи някаква драматична промяна, още следващия четвъртък - 19 ноември, най-големият по приходи телеком в България ще има нов собственик. Вариантите кой ще той, вече са сведени до три: Спас Русев, Марк Шнайдер или Панос Германос. И в трите случая в схемата влиза и голям финансов инвеститор, подкрепящ кандидата.
Четвъртък - 12 ноември. Това беше срокът, в който четирите кандидата, подали първоначални оферти, трябваше да внесат и обвързващи такива, включително със записани цени. Към края на работния ден според източници на вестника пликовете са били три.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„До 2 г. - минимални заплати по длъжности", четем на първа страница на в. „24 часа"
Механизъм за увеличаване на заплатите изработват социалното министерство, синдикатите и работодателите.
С него ще се определят минимални нива на заплащането по длъжности и браншове на база икономически критерии, потвърди зам.-министърът на труда Гълъб Донев в интервю за в. “24 часа”.
“НЗОК плащала за лекарства фантоми” четем във в. “Монитор”
НЗОК е плащала за лекарства фантоми, стана ясно вчера от изказване на здравния министър д-р Петър Москов по време на обсъждане на проектозакона за бюджета на касата в Здравната комисия на парламента, който по-късно бе приет. Става дума за лекарства за 700 000 лева, стана ясно след заседанието. Източването било засечено след като фирмите заявили, че заплатените лекарства изобщо не са били внасяни от тях в страната през годината.
„В процеса на договаряне с фирмите за медикаменти за 2016 г. се оказа, че фирми не са доставяли лекарства за България, а на практика за тях са плащани пари“, каза министър Москов. „С въвеждането на платформа за електронни търгове в болниците от март догодина ще спрат порочните процедури и ще се гарантира пълна прозрачност на доставките по видове, количества и реална необходимост за болните“, поясни той. Според изчисленията му чрез електронната платформа ще бъдат спестени не по-малко от 700 хил. лв. на НЗОК.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Цигарите поскъпват догодина" четем на първа страница на в. “Труд”
Парламентът прие на второ четене промените в Закона за акцизите и данъчните складове за усъвършенстване на контрола, осъществяван от Агенция „Митници”. Вдига се и акцизът на цигарите, предаде „Фокус“.
В промените са заложени мерки за предотвратяване на възможностите за злоупотреби и отклонение от акцизно облагане чрез неправомерно използване на тежки и маркирани горива не по предназначение. С част от промените се предвижда повишаване на акцизите на цигарите. Народните представители промениха специфичния акциз на цигарите да е от 101 лева на 70 лева за 1000 къса. Депутатите промениха и пропорционалния акциз. От 25 на 100, той става 38 на 100 от продажната цена за 2016 година.
Ако кутия цигари сега струва 4.40 лева, от догодина пушачите ще плащат за нея по 4.63 лева. Тези с цена 5,20 лв. ще поскъпнат до 5,55 лв. По-скъпите тютюневи изделия от 7 лева вече ще струват 7.95, а за кутиите с най-високи цени - от 10 лева, скокът ще бъде до 11.94 лв. за кутия.
“Трус с цените на тока от Нова година”, четем във в. “Стандарт”
Либерализацията на пазара на електроенергия след Нова година ще създаде трус в ценообразуването. Това заяви Иванка Диловска, член на УС на Института за енергиен мениджмънт, на годишния форум "Електроенергиен пазар, инфраструктура и услуги", организиран от БФИЕК.
От цена за година напред пазарът ще премине към цени за ден и дори за час напред, обясни тя. Либерализацията ще премахне кръстосаното субсидиране на цените за бита с тези за бизнеса, а това ще доведе до скок на цените за домакинствата, стана ясно на форума. Токът ще поскъпва и заради тежкия мониторинг на ЕК за вредните емисии от ТЕЦ, който ще е в периода 2016-2020 г., обяви Никола Николов от Българската фотоволтаична асоциация.
"870 хиляди трудоспособни българи нито работят, нито учат” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Почти 40% от българите в трудоспособна възраст, или около 870 хил. души нито учат, нито работят. Около 300 хил. от тях са младежи. Това сочат данните за пазара на труда на Българската стопанска камара, представени вчера съвместно с "Отворено общество" и Световната банка. Според изследването се наблюдава изключително тревожна тенденция на потомствена безработица - децата на безработни родители също са без работа. Според БСК 40% от безработните младежи у нас са от семейства, в които и родителите не работят. Годишно от пазара на труда отпадат между 30 хил. и 40 хил. заети.
Тези данни заедно със застаряването на населението са огромно предизвикателство пред пазара на труда. Миналата година например на всеки 60 деца от 15 г. до 19 г., влизащи в трудоспособна възраст, се падат по 100 възрастни хора - от 60 г. до 64 г. За сравнение, това съотношение само преди 15 г. е било в полза на младите - 124 деца към 100 пенсионери. Според прогнозата на БСК през 2050 г. от всеки 5-има българи трима ще са пенсионери и само двама работещи. За да се компенсира намаляването на работната сила, производителността трябва да нарасне с 3-4 пункта, изчисляват работодателите.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„БЕХ спешно търси негарантиран от държавата заем", пише в. “Капитал Daily”
Българският енергиен холдинг (БЕХ) прекрати процедурата, с която търсеше мостов заем и последваща емисия облигации за 650 милиона евро. Това стана ясно в четвъртък от изказване на заместник-министъра на енергетиката Никола Николова пред журналисти, а по-късно и от думи на енергийния министър Теменужка Петкова пред депутатите от енергийната комисия в парламента. Според Николов преговорите с банките ще започнат веднага и до две седмици управляващите се надяват да договорят минимум 500 млн. евро синдикиран заем. След това ще бъде пусната и емисия облигации на същата стойност.
Средствата са необходими спешно на БЕХ, за да може Националната електрическа компания (НЕК) да се разплати с двете американски централи – ТЕЦ "AES Марица-изток 1" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", на които дължи над 900 млн. лв. Изчистването на дълговете е и изискване, за да влезе в сила споразумението за намаляване на цените на двете централи.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Хазната ще плати 400 млн. лв. санкции по еврофондовете", пише в. “Сега”
Приключването на стария програмен период в усвояването на еврофондовете ще тежи сериозно на хазната и през 2016 година. В проектобюджета за догодина са заложени близо 400 млн. лв. за разплащане на непризнати от ЕС и наддоговорени с цел презастраховка проекти, които ще се довършват с национални средства. Възможно е България да не получи от Брюксел и част от авансово осигуреното с цел максимално усвояване на средствата национално финансиране.
Това се разбра при дебата на първо четене по комисии на проектозакона за държавния бюджет за 2016. Вчера водещата бюджетна комисия и съпътстващи комисии в НС одобриха проекта на първо четене с гласовете на партиите, подкрепящи кабинета, БСП и ДПС гласуваха против. С проектобюджета за 2016 г. се актуализира и този за 2015, като в резултат дефицитът за т.г. ще се увеличи от прогнозираните 3 на 3.3% по консолидираната фискална програма.
“150 лева глоба, ако пречиш на снегорина“, четем във в. “Монитор”
Да се въведе глоба от поне 150 лв. за автомобили, влезли в затворени за почистване шосета и пречещи на снегорините да си свършат работата. Това предложи днес министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
„Ще искаме размерът на глобата да бъде такъв, за да не може санкцията да бъде обжалвана”, уточни тя. „Много често през зимата недобросъвестни шофьори влизат в затворени участъци, автомобилите им затъват или се преобръщат и така не дават възможност на снегопочистващата техника да работи”, уточни Павлова.
Шефът на пътната агенция инж. Лазар Лазаров припомни, че в момента няма санкция за такива водачи. „Те са най-често на тирове”, обясни той. „Почти винаги са със стари гуми и на първия завой се завъртат и запречват движението. Затова ще поискаме по-строги изисквания за грайфера на гумите на всички автомобили. Редно е минималната дълбочина за зимата да бъде 4 мм, а не 1,6 мм, както е сега”, добави той.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Повече пари за пенсии, заплати, образование и здраве", пише в. „24 часа"
Две комисии приеха бюджета за 2016 г.
Повече пари за социални плащания, отбрана, образование, здравеопазване, увеличение на минималната заплата и вдигане на пенсиите. Това предвижда бюджетът за 2016 г., който бе приет в четвъртък на първо четене от депутатите от бюджетната и икономическата комисия.
Предвидени са 3,9 млрд. за здравеопазване, 3,1 млрд. за образование, 3,3 млрд. за отбрана и сигурност, 11,9 млрд. за социално осигуряване.
Минималната заплата се вдига на 420 лева от януари, средната с 3,6% през годината, а пенсиите ще се увеличат с 2,5% от юли. Планираната инфлация е 0,5%.
10 000 семейства повече ще имат достъп до детски надбавки, тъй като подоходният критерий се вдига от 350 на 400 лева месечно на човек.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Защо се провалят "Туитър революциите" ?", пише в. “Стандарт”
След преврата, извършен в Париж от Луи Наполеон през 1851 г., петима от най-големите политически мислители на Европа се втурват към своите кабинети, за да опишат значимостта на това събитие.
Петимата са много различни. Карл Маркс е бил комунист, а Пиер-Жозеф Прудон - анархист. Виктор Юго, един от най-популярните за времето си френски поети, е бил романтик. Докато Алексис дьо Токвил и Уолтър Бъджет са били либерали. Интерпретациите им на преврата са също толкова различни, колкото и техните философски възгледи. Но подобно на мъжа, сбъркал жена си с шапка, всички те погрешно оценяват края на тригодишната революционна вълна в Европа като нейно начало.
Не направиха ли западните медии същата грешка през последните години? Дали тяхната интерпретация на глобалната вълна от народни протести - спонтанни, ненасилствени и лишени от лидери, описани от Томас Фридман като възход на "площадния народ" - не беше също толкова сбъркана? Поне така изглежда: достатъчно е да вземете за пример изненадващата и неочаквана победа на управляващата Партия на справедливостта и развитието на парламентарните избори в Турция през миналата седмица.