Броени дни остават до четвъртото издание на финансовия форум "Силата на инвестициите", организиран от Infostock.bg. Той ще се проведе на 1-ви октомври в хотел InterContinental в София.
Във втория панел на форума - "Международни пазари", участие ще вземат Цветослав Цачев - главен инвестиционен консултант в Елана Трейдинг, Красимир Йорданов - портфолио мениджър в Скай управление на Активи АД и Ангел Диков - старши дилър-трейдър в "ОББ" АД.
По време на форума, участниците ще разгледат различни теми, сред които и - какво да очакваме от централните банки по света. Ето част от мнението на един от панелистите - Цветослав Цачев:
Чакаме една централна банка да постави началото на своя тренд на намаление на лихвите - Фед. Европейците вече го направиха. Няколко други банки също ги понижиха. Всички следят какво ще се случи с долара. Едва на второ място стои дали ще видим 25 или 50 базисни пункта. Пазарът иска да разбере колко време ще продължи понижението на лихвите и колко ще е общото намаление. Защото това има значение за бизнеса и за хората. Ако някой сега трябва да вземе ипотека и тя е на нива 6-7%, ако знае, че след 2 години ще е на 4%, това означава, че никой няма да вземе такъв заем в момента.
Поевтиняването на долара е критично събитие, но то няма да се случи с високи темпове, защото и другите банки свалят лихвите в момента. Но по-евтин долар, ще позволи на Европа да усеща по-малко инфлация от една страна. Ще позволи да се активизира света от гледна точка на икономиката извън Запада, което да доведе до по-високи цени на ресурсите и да върне живота в Китай, Индия и Бразилия.
Не бива да се фокусираме само върху европейската икономика, която влиза в стагнация. Последните десетилетия виждахме кризи, които се развиваха много бързо и следваше бързо възстановяване. Затова е важно колко време ще продължи процеса на намаление на лихвите. Ако говорим за лихва, която в САЩ от 5.5% отиде на 3%, това ще е едно, но ако говорим за рецесия и паника, по подобие на 2008-ма година, то лихвите ще отидат по-близо до 1%. И това ще е свързано с V-образно възстановяване. Но мисля, че този сценарий е по-малко вероятен от първия.
Япония като нация на спестявания инвестира в чужбина. Поведението на тези пари зависи не само от лихвата и разликите между лихвите, но и от валутния курс. През този период в който се увеличиха кери-трейдс, а това се вижда от покачването на долара спрямо йената, с повишаването на лихвите от Фед, парите отидоха и в спекулативни инструменти. И когато в началото на август видяхме разпродажбата на активи, това бе свързано и с развързването на кери-трейд, много силно беше влиянието на тези активи. Ако погледнем пазарите се върнаха там където бяха април-май тази година. За да видим маржин-колове и фалити, трябва да видим много по-голямо понижение на долара. Трябва да се върнем при нива на сделките от 2021-ва година, да са на "червено". Ние видяхме само върха на айсберга. Говорим за колосален ливъридж. Но никой не натрупа такива загуби, че да има фалити.
Огромна част от парите, които излязоха от Япония не са били хеджирани. Имаме голямо разминаване между връщането на пазарите и спада на щатската валута. Доларът не се възстанови след това по същия начин, както се възстановиха индексите. Облигациите също останаха на ниски нива. Уолстрийт каза - "кери-трейд като фактор приключи", а това не е така.
Фокусирайки се върху текущи събития повече ме притесняват предстоящите избори. Борбата между двата основни кандидата е свързана с инфлацията и доходите на хората. Това, което е натрупано като инфлация е много повече, отколкото е ръста на дохидите. Борбата е за това кой ще свали инфлацията и по какъв начин. И основния дебат е чисто икономически. Централните банкери, които са много по-обвързани с демократическата партия не желаят да дадат сигнал, че нещата са много по-зле, отколкото предизборния щаб на Харис са готови да покажат. Защото едно намалявяне на лихвите от 50 базисни пункта, ако беше започнало преди няколко месеца, щеше да е много положително за икономиката, защото ефектите ще са след две години, не се случи, защото банкерите трябваше да признаят, че ситуацията е много по-зле, отколкото се вижда. Пазарът на труда вече дава сигнали, че сме в началото на рецесия, нещо което не се случи в края на 2022 година.
В европейската икономика стагнацията продължава вече много години, ако погледнем бизнес климата. Особено в Германия. Да стигнем до там, че в новините е затваряне на завод на Volkswagen. Нещо, което бе немислимо само преди няколко години.
Чуйте повече от експертното мнение на Цветослав Цачев и задайте към него въпросите, които ви интересуват, по време на форума. Можете да закупите своя билет от ТУК!
Форумът "Силата на Инвестициите" се осъществява с подкрепата на: Concord Asset Management, Unicredit Bulbank, Bulmint и Sirma.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.