Столиците на три съседки на България са сред десетте градове в Европа с най-големи задръствания. Това са Истанбул, Букурещ и Атина, като първите два града са на 2-ра и 3-та позиция през 2018 година, изоставайки единствено зад Москва. Гръцката столица е на 7-мо място, изпреварвайки Рим, Варшава и Екатеринбург.
Това показва последното проучване на холандската компания TomTom, която е специализирана в разработването на технологии и иновации за транспортния сектор.
Според данните за 2018 година, включващи информация за 403 града с население над 800 хиляди жители в 56 държави, София е на 21-во място в Европа по отношение на прекараното време в задръстване. По този показател българската столица изпреварва Марсилия, Будапеща и Бормнът, който е разположен в Южна Англия.
В глобалния индекс София е на 56-то място, което означава, че трафикът в нашата столица е по-тежък от този в градове като Сан Франциско, Тайпе и Сидни.
Според данните най-спокойният ден по пътищата в българската столица през миналата година е бил 1 януари. От друга страна най-натоварен е бил 26 февруари, който е през 2018 година се е падал в понеделник.
Източник: TomTom
Традиционно сутрините в София са най-натоварени през първите два дни от седмицата. Вечер най-сериозни задръствания има в сряда, показва проучването. Изчисленията сочат, че на 30 минути пътуване шофьорите в столицата чакат в трафика средно 20 минути сутрин и 21 минути вечер.
В Европа освен Москва и другите споменати столици в топ 10 на градовете с най-големи задръствания влизат още Санкт Петербург, Киев, Новосибирск и Варшава.
Погледнато в глобален мащаб най-натовареният град за шофиране е Мумбай. След него в топ 3 са Богота и Лима, а след тях са Ню Делхи и Москва. Сред десетте градове с най-големи задръствания са още Истанбул, Джакарта, Банкок, Мексико Сити и Ресифи.
IvoAndonov
на 06.06.2019 в 16:32:13 #2София е добре, сравнена с много други градове по света. Има широки булеварди и малко население на кв.км. Не се базикам: София - 2400д./кв.км.; Букурещ - 8260 д./кв.км; Атина - 7462 д./кв.км.; Милано - 7400д./кв.км.; Мюнхен - 4400д./кв.км.; Виена - 4000 д./кв.км.; Постоянно ни се втълпява, че София не е строена за такова голямо население; че е пренаселена, но се оказва, че е цвете за мирисане, сравнена с повечето големи градове по Света. Тук има статия, че още 1 милион души могат да се заселят в София и има място за тях. В голямия град е така - има задръствания, финни прахови частици и какво ли още не. Който не му отрва - отива и живее на село. Няма нищо лошо в това.
ivaylo-asenov
на 05.06.2019 в 13:18:17 #1Да защото софия няма околовръстен път като хората.