"Заради касовите апарати НАП получава достъп до всички медицински досиета" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Сдружения на лекарите алармираха, че според новите данъчни изисквания, ако спре фискалното устройство, ще спира и приемът на пациенти
Спорната наредба на НАП за новите касови апарати поражда нови абсурди. За да може приходната агенция да следи в реално време дали личните лекари издават касов бон за потребителската такса от 2.90 лв., тя получава достъп до медицинските досиета на всички пациенти. Ситуацията е не по-малко абсурдна от случая с данъчните, които играха хоро в селско читалище, за да "хванат" как не се издава касов бон за такса от 1.50 лв. В читалището беше комично, а при медицинските досиета е скандално и опасно, нарушава лекарската тайна и Закона за защита на личните данни.
Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и Българският лекарски съюз предупредиха как за нуждите на фискалния контрол данъчните ще могат да прегледат и всяко лечение и изследвания, назначени на всеки пациент. Това ще е възможно, тъй като тепърва медицинският софтуер ще се приема като Софтуер за управление на продажбите в търговски обект - СУПТО, и НАП ще има достъп до всички данни в него.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Пазарът на труда започва да буксува", четем в "Капитал"
Населението в трудоспособна възраст намалява и остарява и това се вижда в данните на статистиката за 2018 г.
Бурното развитие на пазара на труда, което се наблюдаваше през 2017 г., не е продължило и през миналата година, показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани в петък. А основната причина е влошаваща се демография.
Въпреки че безработицата през 2018 г. пада на рекордно ниски нива, а коефициентът на заетост расте, броят на заетите е намалял. Това противоречие може да се обясни с по-малко хора, които искат да се включат към редиците на работещите.
Числата идват на фона на растящ недостиг на кадри в страната както в количествено, така и в качествено отношение. Според прогноза на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в средносрочен план ще има недостиг на около половин милион работници. От работодателската организация подчертават, че демографският проблем е с най-голяма тежест на пазара на труда в България.
"Отчитането на електромерите става дистанционно" пише в. "Монитор"
По-високи глоби ще предложи енергийният регулатор
остепенно въвеждане на дистанционно отчитане на електроенергията в реално време и незабавна реакция при аномалии са част от промените в контрола, готвени от ЧЕЗ. Нововъведението заради многото случаи на системни кражби е било обсъдено на заседание на Потребителския съвет към електроразпределително дружество.
По-стриктният контрол ще дава възможност да се повиши качеството на услугата за потребителите. Новите електромери е и първата стъпка към близкото бъдеще, когато клиентите ще могат да произвеждат електроенергия за собствени нужди.
Електромерите притежават сертификат по MID директива, която е задължителна за всички държави-членки на ЕС и са за напрежение според европейската норма, а именно между 207 и 253 волта. "Всички електромери, които се поставят, отговорят на стандартите в България и Европейския съюз и са снабдени с хардуерна и софтуерна защита, за да се гарантира най-високо качество на предоставяната услуга", коментира Илиян Мутафчиев, директор "Мерене и управление на данните" в ЧЕЗ.
По-високи глоби за крадците на ток ще предложи енергийният регулатор. Според новите правила, ако някой бъде хванат, че се е присъединил незаконно към мрежата ще му се начисляват сметките за шест месеца назад, а не за три, както е сега.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Следят дали чиновници не тормозят хората за документи", четем в "24 часа"
Проверки от държавни служители, които ще се представят за граждани по гишетата на ведомствата, започва вицепремиерът Томислав Дончев. Тайните клиенти ще следят дали чиновниците спазват новите правила за облекчено административно обслужване и карат ли хората да им носят ненужни документи на хартия.
Вече е създадена организация за това, предупредил вицепремиерът министрите на последното заседание на правителството.
"Отбелязвам само, че няма да се задоволя с документалното прилагане на всички предвидени мерки. Вече сме създали организация за проверки на място. Това ще бъде в полза и за вас, с т.нар. таен клиент, т.е. лица, които ще проверят как съответните администрации спазват всички мерки, които са приложени, и те ще се представят като граждани, и ще искат една или друга административна услуга", обясни Дончев според стенограма на правителственото заседание.
"Нито обществото ни е богато, нито имаме милиардер в бизнеса", четем във в. "Стандарт"
Инквизицията за бизнеса няма да изкара на светло сивия сектор, казва Радосвет Радев Копирано от standartnews.com Инквизицията за бизнеса няма да изкара на светло сивия сектор, казва Радосвет Радев
- Аз по никакъв начин няма да вляза в полемика с младите хора. Но смятам, че подобни статистики са кошмар за българския политик. Модернизацията на България е изключително бавна. И когато не можеш да въведеш в собствената си страна цивилизационните стандарти на модерния свят, хората, които искат да живеят нормално, търсят това извън границите на родината си.
Най-трудно се внасят порядки и почтеност в обществото. И колкото повече внесем, толкова повече хора ще предпочетат да останат в родината си.
- Кой е най-големият проблем на нашето общество - ниските доходи, хаосът, неуредеността или нещо друго, като например липсата на справедливост?
- За съжаление, във всяка от обществените дейности има неща, които могат да бъдат квалифицирани като ненаправени, немодерни, несправедливи. Парадоксално е, но чувам, че има хора, които искат да затворим езиковите гимназии, защото били инкубатор на емигранти. А знаенето на чужди езици демократизирало процеса на емиграция в България.
"Застрахователите искат да се конкурират със здравната каса", пише "Капитал"
Асоциацията им предлага срещу същата здравна вноска, всеки човек да може да избира кой да покрива здравните му услуги
Всички здравно осигурени лица да плащат, както и досега, 8% здравна вноска, държавата да вдигне вноската за лицата, които осигурява, а здравната каса да се конкурира свободно със застрахователите за задължителните здравни осигуровки. Това предлага Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ), която е разработила идеен проект за здравна реформа и модел на здравната система с двустълбово застраховане, с който "Капитал" разполага.
През септември миналата година здравният министър Кирил Ананиев и екипът му предложиха за обществено обсъждане два модела за промени в здравния сектор. Според единия здравната каса би трябвало да покрива най-евтиното лечение до 700 лв., а над нея да плащат застрахователите. Така осигуряването за здраве трябва да става в три стълба - задължително здравно осигуряване, задължително застраховане и доброволно застраховане.
"Утопия за самоубийци", пише в. "Сега"
Рутгер Брегман е 30-годишен холандец, историк по образование, журналист по професия, икономист като хоби, утопист по убеждения, революционер по неизбежност на съдбата. Вече е написал четири книги, за една от тях, "История на прогреса", получи наградата за най-добра холандска нехудожествена книга за 2013 г., а с последната, "Утопия за реалисти", публикувана във виртуалното издание "Кореспондент" в края на 2016 г., а през 2017 и на хартия, той стана истинска световна знаменитост. Честно казано, големият пробив на този "вундеркинд на новите идеи" (сп. "Гардиън") бе видеото от речта му с идеите от тази книга пред Световния икономически форум миналата година в Давос. За броени месеци "Утопията" на Брегман е преведена на над 40 езика и стана нещо като универсален манифест на днешната вълна от протестъри и реформатори, заливаща целия западен свят. Сравняват заразните (viral) идеи на "Утопията" с прословутите "95 тезиса" на Мартин Лутер (1483-1546) и това наистина е манифест, призоваващ към дълбоки промени, които да преобърнат цялото общество. Идеи от "Утопията" ще намерите в платформите на всички протестни движения, а вече и в програмните речи на американските социалисти. Те са изключително прости, ясни и фокусирани:
● безусловен базов доход;
● 15 часа работна седмица;
● отворени граници.
В разказна форма идеята за "идеалния свят" гласи: Всяко човешко същество на земята трябва да има право да получи безусловно, без всякакви изисквания, ангажименти и без да работи нищо, такъв доход, който му позволява да живее "човешки", без лишения; онези, които решат да се трудят, да са ангажирани до 15 часа на седмица (под половината от нормалното работно време сега) и трябва да имат правото да се заселят в което място на света пожелаят. Очевидно в тези идеи няма нищо ново, всяка от тях има векове предистория в социалните теории, ново е съчетанието им в един пакет и крайния радикализъм, с който се предявяват като искания. Наивно и едностранчиво е обаче възприемането на "Утопията" просто като "социализъм".
"Будалите по света не свършват" е заглавиe от в. "24 часа"
Маскираните зад високи технологии измами са същите като аналоговите, човек трябва да не губи никога здравия си разум
Винаги е имало будали, които стават жертви на измама от жажда за лесни печалби.
В началото на 90-те с бума на пазарната икономика десетки хиляди българи изгоряха във финансовите пирамиди. И досега се помнят "Лайф Чойс", "Ийс Уест Интернешънъл", "Югоагент" и много други, които взеха милиони от наивници, свикнали да живеят в планова икономика. Пирамидите яхнаха вълната на банковия сектор и тогава имаше предупреждения, че са измамници, но вложителите го разбраха, когато пирамидите се срутиха.
В края на 90-те и началото на новия век дойде модата на мултилевъл пирамидите, които имитират т.нар. мрежов маркетинг. Той работи навсякъде по света и правилата са ясни - продажба на продукти от човек на човек чрез жива реклама.
"ЕС се готви за оставка на Тереза Мей" пише в. "Монитор"
Брюксел се опасява, че Камарата на общините на британския парламент няма да одобри проекта за споразумение с Европейския съюз относно условията за Брекзит, пише британският в. "Обзървър".
Според публикацията, по време на срещата главният преговарящ на Европейския съюз Мишел Барние е заявил, че се съмнява в способността на британския премиер Тереза Май да привлече необходимата подкрепа на депутатите от Камарата на общините и да получи одобрение на сделката преди началото на срещата на ЕС на 21 март. Очаква се на срещата на върха лидерите на страните - членки на общността да одобрят все още неподаденото искане от Обединеното кралство за отлагане на Брекзит. Въпросът е от колко време ще има нужда Лондон и колко ще иска да му предостави Брюксел. Ако сделката бъде одобрена, според Мей ще е необходимо "кратко техническо забавяне", но ако премиерът отново се провали, тогава страната може да се нуждае от много повече време.
В ЕС се подготвят за евентуална оставка на Тереза Мей, ако Парламентът отхвърли сделката й за трети път.
"Защо протестират сърбите?", пише в. "Стандарт"
Какво предизвика напрежението в Белград, което доведе до протести, нахлуване в сградата на държавната телевизия и жива верига около сградата на президентството?
Те са предизвикани от недоволството от управлението на президента Александър Вучич и премиера Ана Бърнабич и от побоя над лидера на малка опозиционна партия. Когато държавният глава им отговори, че и 5 милиона да му поискат оставката, той няма да се поддаде, протестиращите станаха хиляди. Днес вече са десетки хиляди.
Затова демонстрантите издигат лозунга - "Един от 5 милиона".
Противниците на управлението на президента Вучич недоволстват и от отразяването на живота в страната от националните медии. Това е и причината десетки демонстранти да нахлуят в радио-телевизия Сърбия. Емисиите не бяха нарушени. Пораженията са малки - изкъртена входна врата с изпочупени прозорци.
Премиерът Ана Бърнабич определи нахлуването като "вандализъм", а президентът Александър Вучич направи извънредно обръщение.
За желанието им да го свалят от власт, той сравни опозиционните водачи с лидерите на Косово.
След изявлението протестиращите направиха жива верига около президентството с ултимативното искане - няма да отстъпят, докато Вучич не излезе да говори с тях.
Основен организатор на протестите е партията "Двери". Основана преди две десетилетия, тя не е парламентарно представена. Последователите й споделят консервативни възгледи, не харесват глобализма, както почти всички сръбски партии, изповядват антиглобализма и патриотичния национализъм и са яростни противници на президента, който също е умерен националист.