Изпълнителният директор на една от най-големите американски банки Wells Fargo Джон Стамф ще върне получените от него като бонус ценни книжа на сума 41 милиона долара. Причината за това е течащото разследване за мошенически практики в ръководената от Стамф финансова организация. 

Както се отбелязва в съобщението на банката, цитирано от Reuters, Стамф  се отказва и от получаването на заплата, докато трае следствието, както и няма да получи премии за тази година. 

Бившият ръководител на едно от поделенията на банката Кери Толстед също ще се откаже от получените като бонуси акции за 19 милиона долара, както и от полагащата му се пенсия. 

По-рано този месец стана ясно, че американските власти водят разследване срещу Wells Fargo, инициирано от прокуратурите на щатите Ню Йорк и Калифорния. Според разследването ще бъде взето решение дали да се възбуди криминално дело по случая. 

Уорън Бъфет изгуби $1,4 милиарда от скандал с една от големите банки в САЩ

Уорън Бъфет изгуби $1,4 милиарда от скандал с една от големите банки в САЩ

Berkshire Hathaway е най-големият акционер в закъсалата Wells Fargo

В началото на септември медиите съобщиха, че Бюрото за финансова защита на потребителите в САЩ е глобило банката със 185 млн. долара. Сътрудници на Wells Fargo са осъществявали широко-мащабна практика да откриват банкови сметки на нейни клиенти без тяхното съгласие, като са ги натоварвали с услуги, от които те не са се нуждаели с цел да покажат по-добри резултати и да получат парични премии.

През последните няколко години са били открити над 2 милиона такива сметки, свързани с кредитните карти на клиенти на банката. Сътрудници на банката са уличени също така в създаване на фалшиви адреси в електронната поща, за да подпомагат мошеническата си дейност. 

От Wells Fargo признаха своята вина, като обявиха уволнението на около 5 хиляди сътрудници, имащи отношение към посочените нарушения. Но въпреки това, финансовата компания бе силно критикуване, че ръководството на банката не бе наказано заради мошеническия скандал.